Hatay’da Isyancı Nehri’nde dolgun balık ölümleri

ASİ Nehri’nin Hatay’ın Samandağ ilçesinden güzeşte bölümünde şişman balık ölümleri yaşandı. İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, vatandaşları huzursuz fail balık ölümleriyle ilişkin tetkik başlattı.

Lübnan’da, Bekaa Vadisi’nin şarki kısmından doğan ve Türkiye’ye uzanarak Hatay’dan Akdeniz’e dökülen Isyankâr Nehri’nin Hatay’ın Samandağ ilçesinden güzeşte bölümünde dolgun balık ölümleri görüldü. Vatandaşların ihbarı konusunda bölgeye İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Ekipler, nehirden ve ölmüş balıklardan incelenmek amacıyla mostra aldı.

Asi Nehri’nin kentin can damarı olduğunu belirten Tekebaşı Akarsu Ürünleri Kooperatifi yetkilisi Erkan Sağlamtaş, “Seçme yıl tığ bu hadiseyi yaşıyoruz. Isyancı Nehri, herhangi bir yıl giderek kirleniyor. Kimyasallar bile ötede derecede birikiyor ve yaza akilane suyun durgunlaşmasıyla bu arada dibe çöküyor. Normalde, sonbaharın başlangıcında yani yağmurların başladığı tarihlerde Başkaldıran Nehri’nin akması gerekirken, tutulan sular vaktinden önce bırakıldığı üzere ve bahsettiğim kadar kimyasalların katmerli derecede birikmesinden kıran ve akıntıyla bu arada suyun bulanması sonucu balıklar ölüyor, kimyasal zehirlenmeye maruz kalıyorlar. Şu an yemeden içmeden kefal balık türünün ölümünün gerçekleştiğini görüyoruz. Sazan ve farklı tür balıklar elan dayanabilen olduğu amacıyla bu kimyasala maruz kalsa bile bire bir şekilde kendini kurtarıyor. Şu zaman Asi Nehri, kaderine terk edilmiş” dedi.’İÇLER ACISI DURUMDA’

Yavru kefallerin değme yıl iki üç yol zehirlenip öldüğünü söyleyen balıkçı Nasır Arslan ise “Başkaldıran Nehri hem işaret hem görüntü yerine içler acısı durumda. Ölmüş balıklar var, istilacı akarsu sümbülleri var. Bu soruna aynı reçete bulunması bekliyoruz” dedi.Share: