Hatay’da çığlık ceylanlarının sayısında yüzdelik 20 çoğalma bekleniyor

Nesli tükenme tehlikesinde olduğu için esirgeme tedbirleri uygulanan Hatay’daki “gazella gazella” türü keder ceylanlarının güzeşte sene 1280 namına belirlenen sayısında, 2022 böylece yüzde 20 artım hedefleniyor.

Ateş ceylanları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 2019’birlikte “Hatay Çığlık Ceylanı Karışık Hayatı Ihya Sahası” ilan edilen Kırıkhan ve Kumsal ilçelerini havi kestirmece 13 bin hektarlık alanda yaşamlarını sürdürüyor.

Kentte 2009’üstelik yapılan önce sayımda 150 civarında oldukları belirlenen ve koruma tedbirleriyle popülasyonu geçen yıl 1280’e büyüklüğünde ulaşan ceylanlar, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu üzere Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekiplerince yakından strateji ediliyor.

Bölgede, ceylanların korunması üzere av yasağına uyulmasını sağlayan ekipler, neslin devamlılığı amacıyla çeşitli bilgilendirici icraat dahi yürütüyor.

Müdahale mucip doğumlar ile salgın hastalık ve yaralanmalara karşı geçmiş tedavileri da Ekincilik ve Orman Bakanlığınca 2014’te kurulan Hatay Dokunaklı Ceylanı Üretim Merkezinde yapılan şiddetli ceylanları, rastgele geçen periyot artan sayılarıyla Suriye sınırındaki araziye zindelik katıyor.

Ömürleri ortalama 12 yıl

Natür Himaye ve Milli Parklar Hatay Şubesi Kırıkhan Şefi Nuri Akış, AA muhabirine, merkezin nadir görülen Hatay elem ceylanları türünün devamını sağlamayı amaçladığını söyledi.

Merkezin 52 ceylana familya sahipliği yaptığını tabir eden Akış, “Merkezimize, çobanlar veya vatandaşlar eliyle kâin annesinden ayrı yavrular ile yanık ve tutkun ceylanlar getiriliyor. Canlılar önceki müdahalenin ardından hastaneye götürülüyor. Otama sonrasında birlikte merkezimize getirilerek iyileştirme sürecine alınıyor. Muhtemelen tıpkı sayıya ulaştıklarında birlikte uygun olan katıksız ortamlarına yeniden salınımlarını yapıyoruz.” dedi.

Akın, haziranda başlayan doğumların gani seviyede ilerlediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Ceylanlarımız senede tıpkı çocuk doğuruyor, nadiren de koşa doğumlar gerçekleşiyor. Kayalık kenarlarında doğurdukları yavrularını muhtemelen benzeri müddet çalılık altında bulundurarak korunmasını sağlıyorlar. Genelde doğal ortamda mevcut hünnap, şerit otu ve kekik kabil türlerle besleniyorlar. Ceylanlarımızın yaşam alanını kıraç ve kayalık alanlar oluşturuyor. Ormanlık alanları yeğleme etmiyorlar ve sürü halinde geziyorlar. Dişi oranı, erkeklere bakarak biraz elan çok. Yavruların kâhil yaşa gelerek yavrulaması için 18 kamer geçmesi gerekiyor. Henüz gani sönümsüz hayvanlar elan er bile yavrulayabiliyor. Ceylanlarımızın dirim ömürleri ortalama 12 yıl.”

Koruma altındaki canlıların müşahede noktaları yoluyla izleme edildiğini dile getiren Akın, ceylanlara özenle bakıldığını aktardı.

Yıl böylecene ahu sayısında yüzde 20 artış bekleniyor

Akın, seçkin yıl böylecene canlıların sayısının tespiti için envanter çalışması yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“2009’dahi 150 olan ceylan sayısının 2021 yılında yapılan envanter çalışmasıyla 1280 olduğu tayin edildi. Bu yılın böylecene yapacağımız çalışmada bile popülasyonda yüzdelik 20 artım bekliyoruz. Ceylanlarımızın sayısının artmasından mutluluk duyuyoruz. Umarım elan tehlikesiz sayılara ulaşarak Hatay acı ceylanlarının neslini tehlikeden kurtarırız. Alınan tedbirler, ceylanların olduğu alanın askeri nahiye olması, dolay halkının hassas davranması ile Tarım ve Orman Bakanlığımızın av siper çalışmaları, ceylanların sayısının artmasında çok hareketli olmuştur. Şu anda ceylan sayılarımız çok iyi. İleride daha bile mebzul sayılara ulaşacaktır.”Share: