Hatay’da çerge kentlerdeki gönüllüler, çocukları gülümsetebilmek üzere çabalıyor

Hatay’de “asrın felaketi”nin ardından kurulan keçe kentleri mülakat ederek değişik etkinlikler düzenleyen Ayrıntılar Gülsün Bilcümle İnsani Yardım Derneği gönüllüleri, aşağılık yaş gruplarındaki depremzedelerin psikososyal bindi süreçlerine yardım sağlıyor.

Ankara merkezli derneğin 25 gönüllüsü, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Hatay’daki çadır kentleri konuşma ediyor.

Ziyaretlerinde, barınma merkezlerindeki çocuklara türlü ikramlarda bulunan toplum örgütü üyeleri, âdeta yaş grubundaki depremzedelerin yüzünü güldürmek üzere etkinlikler organize ediyor.

Gönüllüler, müzik eşliğinde eğlendirdikleri çocukların endişelerini bildirme organ indirmeyi amaçlıyor.

Çadır kentlerde kurdukları sinema sistemiyle bala filmi strateji heyecanı birlikte yaşatan kol, banal afetzedelerin psikososyal destek süreçlerine yardım sağlıyor.

“Hiçbir yavru boynu eğri kalmayana çatışma, diyerek çıktık bu yola”

Dallar Gülsün Bütün İnsani Arkalama Derneği Başkanı Esmer Gazi Avşar, AA muhabirine, depremin ardından kıran bölgesindeki çocuklar amacıyla hızlıca harekete geçtiklerini söyledi.

Çadır kentlerdeki minik depremzedeler için çabaladıklarını anlatan Avşar, bu kapsamda sabık hafta onlara hamburger ağırlama ettiklerini, bu hafta ise sinema etkinliği düzenlediklerini belirtti.

Afşar, çocukları bahtiyar edebilmek üzere ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Topluluk namına bir tane bire bir amacımız var. O birlikte temas çocuğun yüzünde gülücük olabilmek. ‘Tek çocuk boynu eğri kalmayana çatışma’ diyerek çıktık bu yola. Emin adımlarla ilerlemeye bitmeme ediyoruz. Depremler evet dahi sair ihtiyaçlar bodur süreçli değil. Bunun farkındayız. Bu çocukların o günleri unutabilmeleri amacıyla daima evire çevire aktivitelere ihtiyaçları var.”

Derneğin komutan yardımcılığı görevini üstelik yürüten gönüllülerden Yücel Topuz birlikte çocukları yaşadıkları kavi süreçten uzaklaştırmaya çalıştıklarını tabir ederek, “Çocukların yüzlerinde oluşan o masumluk bizler için bambaşka aynı his. Tığ burada günlerdir uyumuyoruz ama çocukların o masumiyeti bizler üzere gelişigüzel şeye bedel.” diyerek konuştu.

Share: