Hasan ve Şeyma cinayetinde cani zanlılarının ifadeleri zaman dondurdu

Hasan ve Şeyma cinayetinde gaddar zanlılarının ifadeleri koku dondurdu

Öldürülen Hasan Aydoğan’ın 12 yaşındaki süfli kız kardeşi Rabia Aydoğan hakimden ağabeyinin katili amacıyla idam cezası istedi

Savcı Hasan ve Şeyma’nın katilleri üzere ağırlaştırılmış müebbet delik istedi

KIRŞEHİR – Kırşehir’üstelik kaybolduktan bilahare öldürüldükleri belirlenen Hasan Aydoğan ile Şeyma Çıpa cinayetinde kıyacı zanlılarının ifadeleri nefes dondurdu. Sanıklar Sami Aydoğan ve Şefkatli Ekici, kıya üstüne birbirini suçlarken yaşanan olayı antipatik kanlılıkla anlatması ise dikkatlerden kaçmadı. Duruşma heyeti davayı ertelerken, öldürülmüş Hasan Aydoğan’ın 12 yaşındaki adi kız kardeşi Rabia Aydoğan hakimden idam cezası istekle ağabeyinin katilinin cezalandırılmasını istedi.

Kırşehir Ağır Sıklet Ceza Mahkemesinde tanıdık duruşmaya sanıklar Sami Aydoğan ve Şefik Ekici, SEBGİS üzerinden bulundukları cezaevinden bağlandı. Sanık savunmalarını düz murafaa heyeti işlenen cinayetin ayrıntılarını dinledi. Sanıklar Sami Aydoğan ve Şefkatli Ekici, murafaa de işlenen cinayetle ilgilendiren birlerini suçladı. Sanık Şefkatli Ekici, savunmasında cinayeti arkadaşı Sami Aydoğan’ın işlediğine dayalı gürültülü kaydı aldığını argüman etti. Ekici, “Arkadaşım Sami Aydoğan, Şeyma ve Hasan ünlü gençlerin yanına giderek kendisini polis güçleri namına tanıtıp otomobilden 2 genci birlikte zırh zoruyla indirdi. İkisini üstelik bulunduğumuz araca bindirerek kelepçeledi. Elan sonra Kortullu karye yoluna sürerek ıssız bire bir alanda Şeyma ile konuşmak amacıyla bizi araçtan indirdi. Ben öldürülmüş Hasan ile dışarıda bekledim. 5-6 dakika sonra otomobilden inerek ilk Şeyma’yı sonraları bile Hasan’ı silahla öldürdü. Sonraları onun silahla korkutmasıyla birlikte cesetleri aracın bagajında götürerek Kızılırmak kıyısına gelerek nehre attık. Otomobil zarfında Hasan ve Şeyma’ya Sami bilezik takarak bekletti. Olaydan sonradan arkadaşım Sami ile buluştuk. Ayrımsız parkta konuşmalarımızı patırtılı kaydına aldım ve gürültülü kaydını emniyete tasdik ettim” dedi.

Olayı ağrı kesici komprime etkisi ile hatırlamıyormuş

Kırşehir’bile işlenen cinayetin ayrıntılarını anlatan maznun Sami Aydoğan ise suçlamayı kabul etmeyerek cinayeti arkadaşı Şefkatli Ekici’nin işlediğini argüman etti. Aydoğan, “Fenomen günü nöbetten çıkmıştım başım ağrıyordu. Arkadaşım Sevecen Ekici’den analjezik namına bildiğim komprime aldım, sonrasında ise yaşananları kesin olarak hatırlamıyorum. Arkadaşım Sevecen’i sonsuz hocalara götürüyordum, akli dengesi yerinde değildi. Ağbayır adlı mevkiye gittik. Orada Şefkatli, çocukların bulunduğu araba birlikte bizim aracımızı durdurdu. Otomobilden inerek kendisini çocuklara polis yerine tanıtıp öz aracımıza aldık. Bilahare da benim bilmediğim karye için girdik. Şefkatli çocukları araçtan indirip önce Şeyma’yı sonraları Hasan’ı öldürdükten sonradan ego akan akıl görüp yere yığıldım ve kusmaya başladım. Onun cebe zoruyla gelişigüzel cesetleri Kızılırmak Nehri’ne attık. Şefkatli Ekici’nin anlattığı kadar curcunalı kaydı var ise çözümlenmesini istiyorum. Birlikte dinleyelim” şeklinde konuştu.

Şehremaneti ihmalini avukat gündeme getirdi

Aydoğan ailesinin avukatı Mehmet Yüksek Alan, sanıkların suçu kuma işlediklerine kanma ettiklerini fakat Kırşehir Belediyesindeki düzenlilik görevlilerinin olaydan 9 dolaşma ilk işlenen süt hırsızlığı olayına karışmalarına karşın belediyenin işlem yapmamış olmasını sonrasında üstelik cinayetin işlenmesini gündeme getirdi. Uray görevlilerinin sanıklar haklarında prosedür yapılmaması sonrası kıya olayının gerçekleştiğini belediyenin ise kıya işlendikten 3 çağ sonradan motorin hırsızlığı için yanlışlık duyurusunda bulunduğunu belirten avukat Düz, belediye karşı de yaşanan olayla ilgilendiren cürüm duyurusunda bulunacağını belirtti. Mahkeme heyetinin duruşmayı 20 Meyan 2022 tarihine ertelemesinin arkası sıra, Aydoğan ve Demir ailesi bireyleri, maznun Müşfik Ekici’nin avukatı Cemil Cahit Pişkin’e sanık hakkındaki savunması dolayısıyla tepki gösterdi. Mahkemeyi strateji eden Hasan Aydoğan’ın 12 yaşındaki kıytırık kız kardeşi Rabia Aydoğan Bati Ukubet Reisinden ölüm cezası atlaya zıplaya ağabeyinin katilinin cezalandırılmasını istedi.

Sanıklar Ekici ve Aydoğan, ‘Kişiyi hürriyetinden mahrum salıverme, kalifiye cinsî atak, canavarca hislerle herif öldürme’ suçlarından yargılanıyor. Murafaa Cumhuriyet Savcısının mütalaasının ardından ertelendi.

Olayın geçmişi

Fenomen, Kırşehir’üstelik 25 Mart 2022’de yaşandı. Hasan Aydoğan ve Şeyma Çipo’den bili alamayan ailesi polise her an kaybolma ihbarında bulundu. Itimat ekiplerinin çalışmaları sonucu otomobil, Bağbaşı Mahallesi Ağbayır mevkiinde ormanlık tıpkısı alanda terkedilmiş halde bulundu. Araçta şahıslara ilişik cep telefonları, montlar ve Şeyma Çipo’e ilgili zatî eşyalarının olduğu çanta ele geçirildi. Ekiplerce merkeze merbut Kortullu köyünde yapılan aramalarda Kızılırmak kenarında Şeyma Çıpa’in donmuş bedeni olaydan 3 periyot sonra kıyıya vurmuş halde bulundu. Hasan Aydoğan’ın cesedi ise kız arkadaşıyla alay malay öldürüldükten 77 dolaşma sonradan Kızılırmak’ta bulunmuştu.

Share: