Hareket bölgelerine yardım seferberliği sürüyor

Erzurum ve Kars’tan “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar bitmeme ediyor.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Müzaheret Derneği Erzurum Şubesince sarsıntı bölgesine 15 tır arkalama malzemesinin gönderildiği bildirildi.

İHH Bölüm Başkanı Ömer Diploma, cemiyet kendisine zelzele bölgesindeki gelişigüzel ilde depoların bulunduğunu, battaniye, soba, yakacak, su, hıfzıssıhha paketleri ve un gibi asıl ihtiyaçların illere sevk edildiğini belirtti.

Bölgeden mevrut gerekseme talebine göre çalışmaları yoğunlaştırıp bölgeye tırları gönderdiklerini tabir eden Onaylama, “Böylesi zor zamanların muadele ruhuyla üstesinden geleceğimize olan inancımız tamdır. Antrparantez milletimizin da çokça hassas oluşu bizim bu süreçte çıktı mücahede göstermemize civar fut oluyor. İnşallah talih kendisine gücük zamanda toparlanacağımıza inanıyorum.” dedi.

Erzurum Demirciler Odasınca Rum Aslanları İşadamları Derneği’nin materyal desteği ve Rahat-Akman Maden ile Kaan Metal’in işçiliğini üstlenerek yaptıkları 185 turist tuvalet deprem bölgesine gönderildi.

Ekibin gezici banyolar amacıyla bile çalışmaları sürüyor.

Kars Valiliği koordinesinde ise depremden etkilenen illere 10 bin soba gönderildi.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı aracılığıyla 4 bin 500, mangiz, dernek ve aksiyon insanlarından ise 5 bin 500 koyulmak amacıyla Sarıkamış ilçesindeki soba imalatçılarına yaptırılan 10 bin soba, üretimin tamamlanmasının arkası sıra hareket bölgesine irsal edildi.

Share: