Giresun’da “otçu toprak kayması” yolları devir yüzüne çıkarılıyor

Giresun’da zamanında otçu göçünün yapıldığı, unutulmaya beniz tutmuş çığır yollar yeniden canlandırılıyor.

Giresun Doğa Sporları Kulübü’nce (GİDOSK) yürütülen ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Umumi Müdürlüğü aracılığıyla desteklenen “Otçu Göçü Yürüyüşü Yolu” projesi kapsamında plato göçlerinin iz yolları keşfediliyor.

Proje kapsamında tutum etkinliklerinde katılımcılar, makul rotalarda yaya hem kültürü tanıyor hem üstelik tabiat sporu yapıyor. Tutum etkinlikleri, belli başlı ant aralığında GİDOSK koordinatörlüğünde bitmeme edecek.

GİDOSK Başkanı Ahmet Kılıç, AA muhabirine, Giresun’da diri Çepni kültürüne erbap halkın geçmişten günümüze mevrut kültürlerinden birinin birlikte otçu toprak kayması olduğunu söyledi.

Otçu göçünün, köylerde ve kırsalda yaşayan halkın baharat ve yaz aylarında erzaklarını alarak hayvanları ile yürüyüp yaylaya barhana etmesi olduğunu nâkil Tığ, şunları kaydetti:

“Kültürü korumanın yer adamakıllı yolu onu yaşatarak korumaktır, diyerek bu proje ortaya çıktı. Projemiz kapsamında otçu toprak kayması yollarını taşıt altına alarak gelecek nesillere bırakıt adına bırakılmayı hedeflemekteyiz. Tutum yollarının araştırılması, natür yürüyüşü kapsamında değerlendirilmesi, rota kaydının yapılması, Google Maps kadar harita uygulamalarında işaretlenerek haritalandırılması ve kitapçık basımı ile sürdürülebilir kuzuluk getirilecektir.”

Kılıç, rotaların gelecek nesillere aktarılması üzere planladıkları gidiş etkinliğinin ilkini benzeri müddet önceki 54 kişinin katılımıyla birleştirme ettiklerini kaydederek, “Ekibimiz etkinlikler düzenleyerek bu rotaların ati nesillere aktarılması için çalışacak. Bunun şehirlerde doğadan uzak binalarda sporsuz ve sağlıksız büyüyen gençlerimize hem kültürlerini etkilemek hem da huy sporlarını sevdirme yönünde nazik katkısı olacaktır.” dedi.

Proje Koordinatörü Yüce Yılmayan ise projeyle keşfedilen tutum yollarında düzenlenecek etkinlikler ile geçmişten günümüze ekin aktarımının gerçekleşeceğini ve mütenavip turizm alanında Giresun’da yeni tıpkı başlık açılacağını kaydetti.

Share: