Gidiş Geliş kazasında ölen vatandaş üzere nazir değişmeyen: Itimat kemerini takmadığı için detone bulundu

Trafik kazasında ölen vatandaş için benzer değişmeyen: Emniyet kemerini takmadığı için detone bulundu

KASTAMONU – Çankırı’de, 2019 yılında yaşanan kazada hayatını kaybeden yurttaş, Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda, itimat kemerini takmadığı için detone bulundu. Laf ile ilişik değerlendirmede kâin Avukat Halil Uluay, “Adli Tababet Kurumunun raporlarındaki bu konu, nazir dokuma edecektir” dedi.

Kaymakamlık, 22 Açıklık 2019 tarihinde Çankırı- Ankara karayolu Tüney köyü mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Kastamonu’dan Ankara’evet gitmekte olan Ö.Ö. idaresindeki belli belirsiz ticari çevirici, meçhul buzlanma cihetiyle kontrolden çıkarak şarampole devrildi. Kazada, aracın art kısmındaki koltukta oturan T.K., araçtan fırlayarak hayatını kaybetti. Kazanın peşi sıra güdücü Ö.Ö. üzerine Çankırı Temel Ceza Mahkemesinde taksirle ölüme sebebiyet ödeme suçundan sevgili açıldı.

Kemerini takmayan bulaşıcı detone bulundu

Dava cihetiyle Adli Tababet Kurumu Ankara Trafik İhtisas Adli Tıp Kurumunun hazırladığı raporda, güdücü sarhoşluk, tedbirsizlik ve kurallara hilaf hareketleri ile birincil detone bulundu. Raporda hayatını kaybeden T.K.’nin ise güvenlik kemeri takmayarak fert güvenliğini tehlikeye attığının anlaşıldığı ve madun düzeyde tali kusurlu olduğu belirtildi.

“Adli Tıp Kurumu, yolcunun güven kemerini takmamasını tali kusurlu buldu”

Adli Tababet Kurumunun özel araçta yolcunun inanma kemerini takmamasını tali kusurlu bulduğunu söyleyen Avukat Halil Uluay, “2020 yılında meydana mevrut tıpkı trafik kazasında hususi benzeri aracın art koltuğunda oturan arızi güvenlik kemerini takmadığı için yaşanan ilçe sonucu ahiret yolculuğu meydana geliyor. Burada Adli Tababet Kurumu kaymakamlık neticesinde ölümün meydana gelmesinde güven kemeri takmaması beyninde illiyet bağını kurduğu amacıyla yolcuya birlikte şaibe oranı vermiştir. Ikincil kusurlu diyoruz bizler buna. Kazanın ya de ahiret yolculuğu olayının meydana gelmesinde asli kusur, tali şaibe, temel eksiklik ile canip kusurlu diyebiliyoruz halkımızın anlayabileceği şeklide. Emniyet kemerinin takılı olmaması neticesinde inanma kemeri takmayan yaya araçtan hariç fırlıyor ve aracın içerisindeki diğer yolcular emniyet kemeri taktıkları üzere aracın içerisinde kalıyor ve onlara benzeri molekül olmuyor. Güvenlik kemeri takmayan yolcu araçtan hariç fırladığı için Adli Tıp Kurumu inanma kemeri takılmamakla ölüm arasındaki nedensellik bağını kurmuş oluyor. İlliyet büyü, sebep akıbet ilişkisidir. Kazanın olmasında emniyet kemeri takmamak etken değil, ancak ölüm neticesinin meydana gelmesinde itimat kemerini takmamak ortada etmen serencam ilişkisi olduğu üzere daha filhakika Adli Tababet Kurumu buradan birlikte yola çıkarak emniyet kemerinin takılmamasını tıpkısı ikincil şaibe sebebi saymıştır” dedi.

“Yaya ikincil kusurlu sayıldığı amacıyla sigortadan alınacak tazminatta okkalı indirimler söz konusu olacak”

Güvenlik kemerinin takılmamasının çıktı yaşanabilecek kazalarda ayıp kendisine görülebileceğini belirten Avukat Uluay, “Burada bizleri ya de toplumumuzu ilişkin en balaban konu ise araçlarımızın içerisinde güven kemeri takmadığımız taktirde kusur oranı taktir edilecek olursa bilirkişi yoluyla incelemelerde güven kemeri ile yaralanma ya bile Allah korusun ahiret yolculuğu olayı beyninde amil son ilişkisi kurulacak olursa özellikle sigortadan alınacak tazminatlarda sakil indirimler söz konusu olacaktır. Otobüslerde belki bu alay koşunu olabilecek. Hususi araçlarda yeniden güvenlik kemerinin takılmaması bahis konusu olacaktır. Bu sebeple geldiğimiz bu noktada çıktı araçlarımızdaki emniyet kemerinin önemi bire bir posta daha resmi makamlar tarafından özellikle tanımlanmış oldu. Kazalarda güvenlik kemeri takılı değilse şayet güvenlik kemerinin takılmamasıyla meydana gelen son zaman zaman ölüm peki, kimi zaman yaralanma peki, bunlar arasında faktör serencam ilişkisi kurulduğu taktirde kazazedenin önce etapta alacağı tazminat bir kere düşmektedir. Kazaya sebep olan sürücünün cezası da buna mecbur kendisine kusur oranı, ukubet oranına bakarak belirleneceği amacıyla bu de düşer amma bu ikinci plandadır. Sunma önemlisi alacağı ödence miktarını etkileyecektir” diye konuştu.

“Hangi koltukta olduğuna bakılmaksızın nasıl güvenlik kemerimizi takalım”

Güven kemeri takmanın öneminden bahseden Uluay, “Burada dikkat edilmesi gereken konu alelumum dolay koltuklarda cezadan korkulduğu üzere genellikle kameraya yakalanırız, fotoğrafımız çekilir, ceza bayılmak zorunda kalırız endişesiyle dolay koltuklarda alelumum arabanın içerisindeki donanım gereği patırtılı çıkardığı üzere itimat kemeri alelumum takılmaktadır zorunluluktan hava. Üst koltuklarda ise bu biraz ihmal edilmektedir. Buradan vurgulamak istiyorum ki aracın içerisinde azimet halinde iken nasıl itimat kemerini hangi koltukta olursak olalım muhakkak takılması gerekiyor. Hele otobüs kabilinden şişman taşıma araçları amacıyla de geçerlidir. Hususi vesait içre geçerlidir. Hangi koltukta olduğuna bakılmaksızın banko itimat kemeri takılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Adli Tababet Kurumunun raporlarındaki, misil dokuma edecektir”

Adli Tıp Kurumunun bu kararının bundan ahir dosyalar amacıyla nüsha oluşturabileceğini rapor fail Avukat Halil Uluay, “Şu temel kadar takip ettiğimiz kadarıyla güven kemerinin takılıp takılmamasıyla ait meydana mevrut belirgi sonucunda arada bir bu ahiret yolculuğu oluyor, kimi vakit yaralanma şeklinde oluyor. Arasındaki illiyet bağının, yani etmen son ilişkisi haddinden fazla irdelenmediği için bu konu hele Adli Tababet Kurumu raporlarında çokça üzerinde durulmuyordu. Amma artık anlaşıldı ki özellikle sigorta şirketleri bunu izlem edecektir. Kişinin, kazazedenin güven kemeri asılmış olup olmadığı, meydana mevrut kazayla güven kemerinin takmaması arasındaki faktör sonuç ilişkisi kesinlikle irdelenecektir. Adli Tababet Kurumunun raporlarındaki bu laf, dublör teşekkül edecektir. Zaten maddi ahbaplık açısından birlikte düşündüğünüzde etken son ilişkisi açısından itimat kemeri takmamakla illa meydana mevrut netice beyninde etken akıbet ilişkisi oluyor. Bugüne kadar bu laf boşlama ediliyordu. Amma artık anlaşılan bu konu ihmal edilmeyecek, güven kemerinin muallak olup olmadığına dahi özellikle değinilecektir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Share: