Gaziantep’te okul kantinleri henüz kesif denetlenecek

Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Kantinciler Esnaf Odası hareket birliğinde sağlıklı gıdaya erişim mevzulu “Kantin Teftiş Protokolü” imzalandı.

Valilikte düzenlenen imza töreninde konuşan Vali Davut Gül, öğrencilerin alışveriş yaptığı meslek kantinlerinin kesif denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Tek amaçların öğrencilerin sağlığı olduğunu anlatım eden Gül, “Öğrencilerimizin kantinlerde sağlıklı ve hijyenik ürünlere ulaşması lazım. 2 yıl geçmiş buyuru yayınladık. Kantinlerde denk politikamız zincir marketlerin yer fazla 20 fazlası mümkün. Bunun nedeni ihaleye giren birinin ürünleri yeryüzü çok kaça satacağını bilmesini sağlamaktır.” dedi.

Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Delimsirek ise güvenli ve hijyen gıdanın öneminden bahsetti.

Öğrencilerin kontrolsüz tüketiminin önüne geçilmesi gerektiğini dile getiren Delimsirek, şunları kaydetti:

“Çocuklarımızın sağlığı besin güvenliğinden geçiyor. 600 bin öğrencinin olduğu, doğrusu mektepli dostu tıpkı yerel yönetim anlayışıyla yapacak çok iş olduğunu düşünüyoruz. Kantinimizin, kantincilerimizin bereketli eğitilmesi geçişsiz. Hem fiziksel şartların hem içeriğin hem ürünlerin çok bol seçilerek çocuklarımıza, oraya konması geçişsiz. Ailelerin gani bilinçlenmesi lazım. Okul karı birlikleri çokça şanlı. Onlarla dahi bu çıkan sonucu paylaşmamız geçişsiz. Çocuklarımızın verimliliği başarısı ve metin düşünmeleri üstelik dosdoğru gıdadan geçiyor.”

Konuşmanın ardından Gül ve Atmaca ile İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Bayır, İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Şıho Kelleci, İl Ekincilik Müdürü Mehmet Karayılan bahis konusu protokolü imzaladı.

Share: