Gaziantep’te cami ve içtimai tesis güneşle aydınlanacak

Gaziantep’in Nizip ilçesine vabeste rustik Kızılcakent Mahallesi’ndeki caminin çatısına kurulan gün panelleri, cami ve içtimai tesisin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Nizip Belediyesi ve Kızılcakent Muhtarlığı yoluyla düzenlenen kuma emek sonrasında caminin çatısına tarih enerjisi panelleri yerleştirildi.

Cami, Kur’an kursu, gasilhane ve taziye evlerinin cümbüş ihtiyacının tamamını karşılayacak kapasitede kurulan 22 sayı 545 wattlık fotovoltaik gündüz paneliyle şita mevsiminde yüzde 90, yaz mevsiminde ise yüzdelik 100 hareketlilik üretilmesi hedefleniyor.

Nizip Uray Başbuğ Mehmet Sarı, yaptığı açıklamada, devreye alınan yenilebilir erke projesiyle rustik mahallede bulunan cami ve toplumsal tesislerin özlük enerjisini kendisi üreteceğini söyledi.

Hayata geçirilen çalışmayla hem çevreye hem üstelik bütçeye katkı sağlanacağını ifade eden Sarı, şunları kaydetti:

“Rustik mahallemizdeki çalışmalarımız sonrasında camimizin çatısına kurulan ruz erke sistemleriyle artık camimizin tenvirat, ısıtma ve soğutmasının beraberinde Kur’an kursu, gasilhane taziyet evimizin enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynağından karşılanacaktır. Buradaki amacımız hava ve sosyal tesislerimizdeki faaliyet giderlerini ortadan kaldırmaktır. Bu sebeple Nizip’in henüz mıhlı ve yaşanabilir tıpkısı site olması için yatırımlarımızı layenkati sürdüreceğimizi tabir ediyor, bu çalışmamızın köyümüze ve hemşehrilerimize kılıklı olmasını diliyorum.”

Share: