Gaziantep’te binlerce iştirakçi biber temizleyerek eş bütçesine ulama sağlıyor

Türkiye’nin balaban biber istihsal merkezlerinden Gaziantep’in İslahiye ilçesinde hasat edilen dokunaklı biberler, işçiler yoluyla temizlenip fabrikalarda işlenerek pul bibere dönüşüyor.

İslahiye’dahi kestirmece 25 bin dekar alanda üretilen biberler, bölgedeki bir nice kişiye da gelişim imkanı sağlıyor.

Hasat edilen yara biberler ilçedeki fabrikalarda işlenmeden önceki, biberin çöpünün çekilmesi namına nitelendirilen ayıklama aşaması gerçekleştiriliyor. Çoğu kadınlardan oluşan yaklaşık 7 bin sevimli, oluşturulan alanlarda biber tasfiye işinde çalışarak ev bütçesine yardım sunuyor.

İslahiye Kültür Odası Başkanı Mehmet Köse, gazetecilere, tescilli İslahiye biberinin bu sene 25 bin dekar alanda üretildiğini ve 44 bin titrem rekolte beklendiğini belirtti.

Üreticilerinin biber fiyatlarından memnun olduğunu nâkil Köse, bir nice ailenin pul biber üretiminde çalışarak bütçelerine katkı sağladığını söyledi.

Köse, pul biber işinde sezonluk işçilerin dahi çalıştığını anlatarak, “Bir can, sayı farkı kilosu 1 liradan 200 kilogram yararsız çekerek günde 200 lira kazanıyor. Herkesin gayretine sınırlı namına bu sevap henüz da artabiliyor.” dedi.

Ailesiyle sezonluk iştirakçi olarak Şanlıurfa’dan mevrut lise öğrencisi Halime Ensari, para kazanıp eğitim bilimi masraflarını durdurmak ve ailesine korumak için biber ayıkladığını söyledi.Share: