Gaziantep’te akrabasını öldüren doktor üzerine iddianame hazırlandı

Gaziantep’te tartıştığı dayısını tabancayla öldüren doktor üzerine düzenlenen iddianame akseptans edildi.

Gaziantep Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, 10 Mayıs’ta doktorun muayenehanesinde bir kişinin öldüğü, doktor Bekir Ç’nin de beyninde bulunduğu 3 kişinin yaralandığı olayla ait anket tamamlandı.

4. Bati Ukubet Mahkemesince kabul edilen iddianamede, doktor Bekir Ç. üzerine ölen dayısı Alaattin Ç. üzere “bilerek öldürme” ve yaralanan değişik iki akrabası üzere “silahla bile bile yaralama” suçlarından cezalandırılması talep edildi.

İddianamede Alaattin Ç’nin kardeşleri Mehmet ve Enes Ç’nin ise “larpadak aşkın kişiyle alay malay yağma” suçlarından cezalandırılması istendi.

Bekir Ç. ile değişik yan beyninde yerey meselesi zımnında adavet bulunduğu hatırlatılan iddianamede, olay günü Mehmet Ç. ile Enes Ç’nin doktorun muayenesine gittikleri ve doktoru kemik kırığı oluşacak şekilde darbettiği ve omuzundaki çantayı alarak uzaklaştıkları aktarıldı.

Çantayı Alaattin Ç’nin ofisine bırakarak, alay malay yine doktorun ofisinin bulunduğu yere geldikleri, Alaattin Ç’nin “pala” diyerek rapor edilen bıçakla doktora saldırdığı kaydedilen iddianamede, doktorun birlikte tabanca ile Alaattin Ç’ye ızdırap ederek başından vurduğu ve Bekir ve Mehmet Ç’yi bile yaraladığı, olay hesabına gelen polislere silahını vererek teslim olduğu belirtildi.

İddianamede saha sunulan fon inceleme tutanağında da Alaattin Ç’nin doktora yaygı diyerek rapor edilen bıçak ile saldırdığı, daha bilahare yaralanarak yere düştüğü, Mehmet Ç’nin dahi kolunu tutarık görüngü yerinden kaçtığı bilgisi kayran aldı.

İddianamede, Mehmet ve Enes Ç’nin doktoru darbederek, çantasını çekip aldıkları üzere eylemin doyumluk suçunu oluşturduğu ve sanıkların “çantayı bilmeyerek aldıkları” yönündeki beyanlarının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu tamlanan iddianamede, ikilinin tabanca ile yaralanmalarının haricinde çarpma izi bulunmadığı, sanık Mehmet’in ise doktora tahakküm attığının kamera görüntüleri ile çakılı olduğu düz aldı.

Bekir ve Mehmet’in kardeşleri olan Alaattin’i alarak 10 an sonra esasen Etibba Sitesi’ne geldikleri, ambulansın gelmesini bekleyen hekim Bekir Ç’ye saldırdıkları dökme iddianamede, Bekir Ç’nin tabancayla karşı tarafa kötü ettiği, Alaattin’in öldüğü, ayrıksı iki kişinin yaralandığı kaydedildi.

Bekir Ç’nin şarjöründe kurşun bulunmasına rağmen Mehmet ve Enes’e daha çok dağ etmediği ve olay yerine gelen polis ekiplerine tabancasını tasdik ettiği anlaşıldığından iki kişiye yönelik eylemin “bilerek öldürmeye teşebbüs” değil, “silahla kasten yaralama” kapsamında olduğu tamlanan iddianamede, “Bu kapsamda haksız tahrik ve şüpheliler lehine olan hükümlerin duruşma taktirinde başlamak amacıyla Bekir Ç’nin Alaattin’e karşı ‘düşünülerek katil’ suçunu işlediği anlaşılmıştır.” denildi.

Doktorun avukatı Enes Akbulut, doktorun özlük duygusal güvenliğini sağlamak amacıyla maktulün ayağına akla yatkın acı ettiğini, bu nedenle eylemin yasal defans koşulları altında gerçekleştiğine inandıklarını kaydetti.

Merkez Şehitkamil ilçesi İncilipınar Mahallesi’ndeki tıpkısı sitede 10 Mayıs’ta muayenehanesinde hekim Bekir Ç, tartıştığı dayısı Alaattin Ç’yi (34) tabancayla öldürdüğü, 2 kişiyi birlikte yaraladığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Share: