Fer Selçuk’tan yüz yüze sınav açıklaması: ”İllerin durumuna göre karar verilecek”

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Aydınlık Selçuk, Büyüklük TV’dahi enerjik yayınlanan “Dinç Sağgörü” programında eğitim bilimi gündemine ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Okulların açılmasına ilgili aynı soru üstüne Icra Vekili Selçuk, bazen illerde fenomen sayılarındaki artışlara kapalı namına, Sağlık Bakanlığının ne illerin “bağan”, “itidalli”, “yüksek” ve “çok erdemli” kategoride olduğunu belirlediğini ve buna göre iklim hıfzıssıhha kurullarının karar aldığını söyledi.

Mütenevvi illerde aniden olay artışlarının bulunduğuna dikkati çeken Selçuk, “1 Mart‘ta okulları açalım sonradan ortaya çıkacak rapora göre 2 Mart’ta esasen kapatalım” kadar tıpkısı problem yaşanmaması için tedarik ahzetmek istediklerini belirtti.

Selçuk, “İller ve haddinden fazla yüksek, ölçülü, düşük kategoriler mahsus olduğunda, Milli Terbiye Bakanlığı filhakika umumi adına tıpkı takipte ama Sayın Valilerimiz birlikte kendi illeri ile ilişkin bu tedbirleri alacaklar.” dedi.

Parçalanmamış illerde 2 Mart’ta yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağına ilgilendiren soruya Selçuk, “Parçalanmamış iller üzere 2 Mart geçerli. Bu filhakika söylenmişti ancak Afiyet Bakanlığının serencam 7 devir amacıyla ortaya çıkaracağı olay sayıları ve ne ilde kaç vaka var 100 binde, bunların belirlenmesi ile diyelim ki ‘haddinden fazla faziletkâr’, ‘faziletkâr’ riskli iller söz konusu, valiliklerce iklim hıfzıssıhha oturmuş eliyle o ilde 2 Mart’ta üstelik açmayabilirler. Zira durumunda değişmeyen bunu gerektiriyor. Yani ‘bizim ilimizde artış çok aceleci, nedeniyle tığ il adına böyle tıpkı tedbiri öngördük’ diyerek böyle hazırlık alabilirler.” yanıtını verdi.

“KARŞI KARŞIYA SINAVLARLA İLGİLİ TEDBİR ALINMASI GEREKTİ”

Milli Yetişek Bakanı Selçuk, liselerde yüz yüze sınavlara ait aynı soruya bedel, şöyle konuştu:

“2 Mart meselesi gündeme gelince illerdeki sınavlarla ilgili dahi ayrımsız tedarik kabul etmek gerekti. Yani diyelim kim 3 Mart’ta evet üstelik 2 Mart’ta, 5 Mart’ta tıpkısı vilayet, bire bir ilimiz o ildeki okulların kapatılması konusunda değişmeyen alırsa o ahit sınavlarla ilgilendiren birlikte tıpkısı kargaşa olacak. Yani biz ‘1 Mart akşamı ferda var evet de yok’ demiş olacağız, bu birlikte bir kargaşaya sefer açacak bunun önüne geçebilmek amacıyla dahi 8 Mart tarihinden yok etmek için illerin durumuna göre karar verilecek.”

SARIKLI ATAMALARI

Bakan Selçuk, ayrımsız eksantrik soru üzerine, Milli Yetişek Bakanlığı kendisine artık sarikli istihdam etme üzerine taleplerinin olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu talebimizi de ilgili kuruluşlarla kurumlarla kamu maliyesi disiplini içerisinde konuşuyoruz, tartışıyoruz ve ortaya çıkan imkanlarla elbette tıpkı sunum olacağı, şüphesiz tıpkısı öneri olacağı, ne büyüklüğünde olabileceğini tabiatıyla kamu maliyesi çerçevesinde da ortaya koyuyorlar. Bizim beklentimiz tabii kim daha faziletli aynı nasıp. YANLIŞSIZ Fırka döneminde yüzbinlerce öğretmen atanmış, öğretmenlerin kestirmece üçte ikisinin atandığı bire bir durumdan saraka ediyoruz, bu dönemde. Öğretmenlerimizin atanma sayısının elan birlikte artması üzerine elhak geçmişten gelen ayrımsız kaime var. Bu buyruk tabii devam ediyor, imkanlar ölçüsünde. Bunun elan artması üzere hepimiz hız ediyoruz.

Sarikli atamasının beş altı ay süren tıpkı yasalı gereklilikleri çerçevesinde tıpkı takvimi var. Demincek rüfeka bu takvimin 2 seçeneğini oluşturdular ve bu seçenekler üzerinde dahi bu hafta aynı konuşma bahis konusu yani bu takvimi ne kamer, bittabi yapabiliyoruz neyi zahir yetiştirebiliriz biçiminde benzeri takvim söz konusu olacak, bunu bile filhakika paylaşacağız.”

Milli Eğitim Bakanı Nurlu Selçuk, Liselere Intikal Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihan tarihinde bir ertelemenin söz konusu olup olmayacağına ilgilendiren soruyu birlikte “Bizim şu anda bire bir tarihimiz var ve o muteber, bunun bilakis aynı husus söylüyor değiliz şu anda. Sınav, zar edilen tarihte yapılacak ama çok yabansı aynı boyut olduğunda tabii kim değişken.” şeklinde yanıtladı.

Share: