Evinde efsanevi ölülerini biriktiren kadının komşuları konuştu

Evinde hayvan ölülerini biriktiren kadının komşuları konuştu

Ölmüş hayvanları torba içerisinde koruyan karı, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine gönderme edilmişti

Komşular: “Bu avrat hem efsanevi çalıyor, hem istifçi”

MUĞLA – Muğla’nın Marmaris ilçesi Armutalan Mahallesi’nde 74 yaşındaki H.A.’nın yaşadığı evde, çok sayıda çürümüş hayvan ölüleri ile sağlıksız koşullarda hayat dolu zooloji bulunmuştu. O sokakta yaşayanlar ve görüntüleri önce ortaya çıkarıp şikayetçi olan komşular, H.A.’nın hayvan hırsızı olduğunu iddia etti.

Marmaris’te yapılan şikayet üstüne H.A.’ya ilgilendiren eve izinle giren şehremaneti ve polis güçleri ekipleri, gördükleri karşısında alışılmadık oldu. Yararsız evde poşetler içerisinde sönük kedi ve kapik ölüleri ile karşılaşan ekipler, H.A.’yı gözaltına aldı. H.A. anket dahilinde Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne irsal edilirken, sülale uray ekipleri aracılığıyla temizlendi. Evdeki hayvan bilimi ise barınağa götürüldü. H.A.’nın komşuları ise kadının, pisik ve köpekleri çalarak burada baktığını, defaatle şikayetçi olduklarını ve ortaya sâdır durumun korkutucu olduğunu rapor ettiler.

Defalarca şikayetçi olduğunu fakat ‘tez olmadan tıpkı şey yapamayız’ diyerek karşılık aldığını belirten sokak sakini Başkumandan Çetinkaya, “Bu mahallede yaşıyorum. Ablamız yıllardır hayvanseverler yoluyla şikayet edilmesi konusunda tekraren ekipler geldi ancak hiçbir işlem yapılmamıştı. Bununla alakalı bütün delil istiyorlardı. Tanıt olmadan bile debi edemiyorlardı. Bu delili ele nâkil benim. Yapı onarımı amacıyla gelmiştim. Kokudan duramadık, çalışamadık üstelik filhakika. Beş Altı çatının ilerisine gittiğimde balkonda poşetler gördüm. Poşetlerin içerisinde bile biraz kabul etmek istedim ama tıpkısı bakımdan bile kullanmak istemedim. Çokça kokuyordu, yaklaşamıyorduk neticede kaldırdık. Şuncacık da olsa zarfında cesetlerin olduğunu gördük hayvan cesetleri bunlar. Bunun üzerine şikayette bulundum. Sağ olsun ilişik ekipler üstelik gereğini yaptılar” dedi.

“Hayvanlara ezinç ettiği iddiaları birlikte var”

Yıllardır tıpkısı sokakta hayat dolu Çetinkaya, “Şöyle söyleyeyim öncelikle eş adi iyi bir insandı. Bize en azından anca gözüküyordu ya birlikte bilmiyorum. Çünkü 6 senedir, 7 senedir tanıyorum. Yani benzeri sıkıntısını görmüyordum amma hayvanlarla dayalı olan ilişkisinde etki görüyordum. Ama diyordum hani insanların yeniden tıpkısı sabrı var. Bala olsa da böyle kızabilir birbirine filan o neticelere bakıyorduk bütün. Ama bunun daha sonradan gözlemlediğimiz de sopayla vurduğunu, bağırdığını, sövme ettiğini, hayvanlara üzücü davrandığını ayırt ettik. Elimizde bire bir tanıt olmadığı üzere o an hani kamerayla ya de ayrımsız telefonla onu yakalayamadığımız üzere hiçbir yere müracaat yapamıyorduk. Vakit Kaybetmeden normal elimizde argüman olmadan yavuklu bir şekilde şikayet ediyorduk bir işe yaramıyordu. İyi kim bulmuşuz zira hanımefendi bayağı esenlik durumu yerinde değilmiş. Yani iki kayırıcı rolünde cereyan ediyormuş. Benim düşüncem anca oldu” diye niteleyerek, kadının öz kedisini bile çaldığını, bilahare evine gidip zorla ansız alabildiğini belirtti.

“Efsanevi koruma derneklerinden bazıları arkalama ediyordu”

Sokak sakinlerinden Melek Seval Çelebi ise, “Tığ daha önce çokça şikayet ettik. Polisler geldi, zabıta geldi müddeiumumilik izni olmadan içeriye giremedikleri üzere tek sonuca ulaşamadık. en son Serdar Bey’in çektiği görüntülerle bu arada bundan sonra tığ dedik ayrımsız gösteri başlatalım ki hayvanları koruyalım dedik. Hayvanları destek olmak bu değil hani hayvanları dulda dernekleri geliyorlar, buradan hayvanları bırakıp yemleme verip gidiyorlar. Amma içeride neler olup bittiğini bilmiyorlar. Burada dahi bas bas bağırıyorlar hayvanları koruyoruz diye niteleyerek. Hayvanları müzaheret etmek, çıkmaz hayvanlarını korumaktır. Yani buradan bilcümle sâdır hayvanların bütünü birlikte cinsti. Hayvan Koruma Derneği çıkmaz hayvanlarına bakmakla yükümlüdür. Körü, topalı, açı, hastası varsa onla yükümlüdür. Buraya gelip birlikte kadının buraya bırakıp müracaat etmek değildir. Aslında bu kadında üstelik suç bulunmayan. Suç bu kadına buna müsaade eden hayvanseverlerde” şeklinde konuşarak, kâh efsanevi himaye derneklerinin bu eve hayvan ve çaça bırakıp gittiğini gelecek sürdü.

“Komşuların yerli hayvanlarını çalıyordu”

10 senedir bu sokakta, bu sitede yaşadığını belirten yandaki Çelebi, yılgı evinin sahibi H.A. hakkında, “Herkesin kedilerini çalmakla görevli, köpeklerini çalmakla memur aynı insandı, kedi köpek istifi yapayım diye uğraşıyordu. Benim esas yegâne kedim var, peşi sıra kafeste koşturdu. Yakalayabilmek için, can hapsedebilmek üzere. Kezalik komşumun birlikte öyle yani hayvanları yakalayıp yakalayıp gönül stok ediyordu. Yani bu efsanevi istifi yani efsanevi sevgisi değil istismar. Yani hayvanları burada sopayla dövüyordu köpekleri” iddialarında bulundu.

“Benim dahi köpeğimi çaldı, polise şikayet edeceğim diye niteleyerek korkutarak gabi alabildim”

Sokak sakinlerinden Orsel Sonat, “Ben dahi 5 yıldır bu sitede yaşıyorum hanımefendiyle. Merhabamız vardı sadece. Açıkçası tabii olmayan bir fon vardı. Kediler bire bir sürü ve zooloji ekseriyetle içerideydi. Günde ayrımsız defa iki nöbet dışarı çıkarılıyordu ve arkadaşların dahi söylediği gibi zorlu sevecen bire bir buut bahis konusu değildi. Aynı dönem benim bahçeme girip, bahçemde köpeğimi çaldı. Ben kendisine gittim. Köpeğim sizde mi diyerek sordum. O bile bana benim aynı derinti köpeğim var, hangi yapacağım ben senin köpeğini filan dedi. Sonradan Melek arkadaşımla selen gönderdim ve polisle karakolla tehdit ederek köpeğimi mankafa aldım. Eylemek kim efsanevi istifçiliği daha çok sınırın ötesine geçmişti. Hayvanseverliğin çok ötesine geçmişti” dedi.

“Şikayet ettiğimizde bu görüntüleri hayal dahi edemezdik”

Orsel Sonat, evde yaşanan vahşetin ortaya çıktığı geceyi, “Güzeşte Cumartesi akşamı beni aradılar. 9 buçukta kapının önünde gösteri yapacağız dediler. Polis Güçleri gelecek dediler tığ üstelik geldik toplandık. Ondan sonraları aha polis güçleri geldi, kaza ekincilik müdürlüğü ve zabıtalar geldi, dizge geldi. Evden sâdır şeyler hepimizin hayalinin çokça ötesindeydi. Biz etraflı zamandır konuşuyoruz bu evde neler olup bittiğini amma bu görünüş hiçbirimizin aklına gelmemişti. Amma bağımlı kim hanımefendi de ayrımsız mental dava olduğunu ayırt etmiştik. Şu anda bile karine var kim üç dönme geçti üzerinden. Cumartesi akşamı, kokuyu tığ hala duyuyoruz. Özellikle yaz aylarında buradan geçerken güvenilmez bire bir işaret olurdu rüzgarın durumuna göre. Bunun ötesinde beş altı sene geçmiş buradan aşağıya akıllıcasına aşağıda dahi evler var, pireler, keneler filan hakeza bulut şeklinde dökülmüş. Orada aşağıda ateş parçası insanlar var şikayet edilmiş, uray mevrut, tılsım yapmış falanca. Yani bu ocak esasta birçok yere şikayet edilmiş, temas konuyla, kokuyla, hayvanlara tavrıyla, her şeyle. Fakat işte tez yokluğu zımnında yeterince ilgilenilmemiş” şeklinde konuştu.

“Hakeza aynı kaynak Marmaris’te olması imkansız”

O sokakta diri kâh vatandaşların toplumsal iletişim araçları üzerinden çağrı yapması ile olayı öğrenen ve eksantrik adresteki evinden müzaheret etmek amacıyla alelacele mevrut hayvansever Rağbet Nişanlı, “Ben evimde hastaydım, yatıyordum, internetten gördüm videoyu baktım adres verilmiyor. Çok panik oldum çünkü böyle ayrımsız görüntü Marmaris’te olması imkansız. Marmaris hayvansever meşgul adresi buldum buradan mahalleli birleri bana endişe attı çıktım geldim. Ben geldikten sonra hayvan hakları, polis buradaydı filhakika. Polis geldi, itfaiye geldi çünkü evde it canlı ayrımsız süreç vardı. Çokça çelişkiye düştüm mahalleliyi dinledim, hakkı vardı. Zooloji çıktığında dosdoğru gördüm şaşırdım. Hani evden öyle metin zooloji çıkacağını birlikte beklemiyordum düpedüz. Kadının konuşması doğrusu çokça akıllıydı. Mental sağlığı darmadağın diyerek düşünmüştüm. Kadınla konuştuğumuzda müddeiumumilik izni olmadan can giremeyeceğini söyledi, karın almadı bittabi kim kimseyi. Sonraları girdi bundan sonra tıpkı şeyler yaptı. Köpekler saldırgan diyerek duymuştuk ama saldırgan üstelik değillerdi” dedi.

“O hayvanların bu evde muammer olmalarına inanamıyorum”

Hayvansever Adaklı o akşam ezanı ile ait, “Savcılık izniyle eş makbuz ve götürüldü. Çünkü burada ahval büyüyebilirdi, insanlar çok sinirliydi. Evden çıkan ekipler tabiatıyla ki hikmet vermedi amma her çıkan ekibin yüzündeki ifadeyle biz içeride balaban tıpkısı yadırgatıcı geçirildiğini anladık. Sonrasında zaten içeride olan durumlar görüldükten bilahare hep hayvanların nakli gerçekleşti. Buradan maatteessüf ki bilcümle zooloji barınağa gitti. Vakıa maalesef diyorum ama burada hayat yoktu. Yaşamışlar zahir yaşamışlar o hayvanların bu evden çıkması inanılmaz. Bakıyorum şu dakika gene içerde aynı köpek var yakalayamamışlar içeride çünkü alıştığı yerden çıkmıyor efsanevi. Girilmez yazıyor girip engelleme edemiyoruz yasak olduğu üzere. Demincek mama bırakacağız akarsu bırakacağız. Kediler filhakika burada bütünü birbirinden adamakıllı” diye niteleyerek konuştu.

“Hemen eşya değil, hayvan ölüsü bile istiflemiş”

Dilek Adaklı yalnızlık evinde bir nice hayvan cesedinin beraberinde Marmaris Belediyesi saflık ekiplerinin hemen bahçeden 5 kamyon çöp toplaması konusunda, “İstif hastalığına tutulmuş yani lacerem eller çöp biriktirir, kayıt biriktirir bu karı da hem onları dahi biriktirmiş, içeride ceset üstelik biriktirmiş. Değme şeyden önemlisi cife dolu içerisi. Hem efsanevi biriktirmiş, hem apayrı şeyler biriktirmiş. Yani kadında bir çor var amma bu karı kabahatli değil, avrat tedavi olup çıkacak. Bu çokça belli olan bire bir öz. Bu kadının yine önüne nasıl geçilebilir? Bu avrat istife devam edecek bundan sonra temelinde bu var. Buna getirenler ki? Buna getirenler temel suçlu. Yani burada biraz sima duyduk tanımıyorum. Kimsenin adını verip zehap altında bırakamam. Ancak bu insanlar vicdanen bayındır mı şu dakika bu kadına bırakıp bırakıp çaça karşılığı atmışlar köpeklerini” diye, o üstelik ara sıra kişilerin mama ve efsanevi bıraktığı iddialarında bulundu.

“bundan sonra ne olacak”

Hayvansever Istem Adaklı herkesin merakla sorduğu soruyu sorarak, “Şimdi hangi olacak? Bu eş daha çok. Kadını biz kanı hastanesinden bekleyeceğiz. Takip mi edeceğiz? psikopat kabil karı nereye gidiyor, hangi yapıyor diye kapısında mı bekleyeceğiz? Yeniden gittikleri yerden gine fen verilecek, esasen şikayet edecek, tekrar şehremaneti akşam kapıdan bakıp gidecek. Tekrar hangi olacak? Bu kadar naaş olduktan sonraları mı baştan avrat üzerine kanuni tıpkısı şeyler yapılacak” dedi.

Nişanlı, gözaltına alınma sürecinden sonra Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine sevk edilen H.A.’nın yakın takipte tutulması gerektiğini belirtti.

Share: