Evde eğitimden faydalanan içki kemik hastası mektepli, müddeiumumi tutmak istiyor

Evde eğitimden faydalanan içki mızrap hastası öğrenci, müddeiumumi atılmak istiyor

Kadeh Kemik hastası 7’inci derslik öğrencisi İğci, evde terbiye alıyor

MUĞLA – Muğla’nın Menteşe ilçesinde ruhlu ve kadeh mızrap hastası 7’nci sınıf öğrencisi İsmet İlbey İğci’nin eğitimi amacıyla öğretmenler seferber oldu. Evinde haftada 22 saat eğitim gören İğci, “Büyüdüğüm ahit savcı doğmak istiyorum” dedi.

Muğla ili genelinde evden çıkamayan hususi gereksinimli 57 öğrencinin evine sarıklı gönderilerek yetişek hizmeti sağlanıyor. Içki kemik hastalığı zımnında evden çıkamadığı için örgün eğitim hizmetinden yararlanamayan Reze Nazmi Zehra İyibilir Ortaokulu 7. derslik öğrencisi İsmet İlbey İğci, 6. sınıftan itibaren evde eğitim imkanından faydalanıyor. Haftada 22 saatlik gerçekleştirilen evde eğitimde İğci, Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce, Din Kültürü ve Aktöre Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Plastik Sanatlar derslerini dal öğretmenlerinin rehberliğinde işliyor.

Muğla İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Emre Öz, eğitimde kaybedecek bire bir yegâne öğrencilerinin olmadığını ifade ederek, “Bizler Muğla genelinde 57 öğrencimize evde yetişek veriyoruz. Bazen çocuklarımız bizlere gelemiyor, tığ onlara gidiyoruz. Muğla İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü namına gelişigüzel devir sizlerin hizmetinizdeyiz. Bizler zaman evde yetişek hizmetini yerinde almak, rehberlik etmek, üzerimize sakıt bire bir madde var mı bunları sizden itaat etmek amacıyla geldik. Hizmetimizde hayat boyu eğitim bilimi, okulda eğitim, bazı bazı bire bir seyahat esnasında doğada yetişek, evde eğitim bilimi, hastanede terbiye da var. Kısacası eğitimde kaybedecek biricik ayrımsız evladımız namevcut. Onun amacıyla devletimiz, gelişigüzel yerde rastgele koşulda, yavrularımıza terbiye imkanı sunmaya devam edecek” dedi.

Aritmetik öğretmenliğini yapan Bediha Kartal, “Öğrencimiz İsmet ile eğitimimiz çokça bereketli ve bereketli geçiyor. İsmet’ten memnunum gayet nazik, hürmetkâr ve kudretli tıpkısı öğrencim ve yolda alıyoruz” dedi.

Bilgi Bilimleri Öğretmeni Aygül Padem bile ” Bizim derslerimizde gayet sevinçli geçiyor. Ego 4 – 6 saat gelmeye başladım, gayet keyifli geçiyor. Konuları yapabildiğimiz büyüklüğünde evde siftinlik malzemeler ile etkinlikler yaparak desteklemeye çalışıyorum, kul gayet memnunum” dedi.

“Büyünce savcı olacağım”

Evde yetişek gören 7. sınıf öğrencisi İsmet İlbey İğci, “Evdeki eğitimi domuzuna buluyorum. Bir Nice hayat için çıkamayanlar için tasalı olanlar üzere o yüzden okuldan öğretmenlerimizin gelmesi bizim açıdan çok daha adamakıllı oluyor. O yüzden beğeniyorum ve akla yatkın buluyorum. Öğretmenlerimin eve gelmesi açısından sunu azından benim üzere ongun oluyor zira onların ders anlamında gelip bana aynı şeyler anlatması benim amacıyla adamakıllı oluyor. Okuldaki arkadaşlarımdan idraksiz kalmıyorum. Okuldaki arkadaşlarım ile bire bir ayrımsız dersleri görüyorum, konulardan et kafalı kalmıyorum, derslere giriyorum, sınavlara giriyorum. Benim kadar olan arkadaşlarımın ailelere buradan sesleniyorum. Çocuklarınızın benim üzere ibret almasına önem gösterebilirsiniz. Zira sunma azından konudan gabi kalmasınlar. Bir Nice şeyden o yüzden evde eğitime önem verebilirsiniz. Ben büyüdüğüm devir hedefim savcı kalkışmak” diye niteleyerek konuştu.

“Devletimize teşekkürname ediyorum”

7’nci dershane öğrencisi İsmet İlbey İğci’nin annesi Mısır Yasemini İğci ise “Devletimize buradan teşekkür ediyorum. Zorlanmadan alelacele bu yetişek hizmetinden yararlanıyoruz, okulumuza öğretmenlerimize bu anlamda haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Tek konuda eksiğimiz açığımız kalmadan yolumuza alışılagelen şartlardaki kadar devam ediyoruz. Herkesin bu konuda bindi almasını isterim. Böyle benzeri vukuf olduğunu böyle bir şeyden faydalanabileceğini araştırmalarını öğrenmelerini isterim. Her şeyden çok memnunum, herkese haddinden fazla çokça teşekkür ederim. Ego buradan herkese şurası terennüm etmek isterim kim bu hizmetten amiyane faydalansınlar. Çocukların geleceği amacıyla onların iyilikleri üzere daha muvaffakiyetli olmaları için arkadaşlarından hiçbir şekilde izansız kalmayarak hem içtimai hem eğitim bilimi anlamında hayatlarına bitmeme edebilmeleri amacıyla kesinlikle bu hizmetten faydalansınlar. Kesinlikle bu hizmeti araştırıp öğrensinler, tehlikesiz olsunlar kim çok daha ferah yol alıyoruz, çok daha bereketli ilerliyoruz, seçme konuda bu hizmetten faydalansınlar” dedi.

Share: