Erzurum’un biricik ahşap yakma ve naht sanatı ustası birbirinden domuzuna asar ortaya çıkartıyor

Erzurum’un yegâne ahşap yakma ve naht sanatı ustası birbirinden güzel eserler ortaya çıkartıyor

ERZURUM – Erzurum’de Canip Cihangir isimli halk sanatları ustası, filografi, ahşap yakma ve naht sanatları ile birbirinden güzelce eserler yapıyor. 35 yıldır ahali sanatları ile uğraşan Yan Cihangir, Gün Doğusu Rum’de ahşap yakma ve naht sanatını hoppadak kendisinin yaptığını rapor ediyor.

Palandöken ilçesinde kâin Umum Eğitim Merkezinde alçak gönüllü benzeri atölyesi olan Canip Cihangir, filografi, ahşap yakma ve naht sanatları üzerine birbirinden sunturlu asar ortaya çıkartıyor. Filografi sanatını tel ile çivinin aşkı namına tanımlayan Cihangir meydan benzeri tahtanın üzerine çaput gerdirerek çivi çakıyor. Elan sonra çaktığı çivileri tel ve ip ile örerek istediği motifi ortaya çıkartıyor. Ahşap yakma ve naht sanatı ile dahi uğraşan 35 almanak el sanatları ustası dikkat çekici eserlere imza atıyor. Mavera yandan ahali eğitim bilimi kursları de veren Cihangir, Doğu Anadolu bölgesinde ahşap yakma ve naht sanatını vakit kaybetmeden kendisinin yaptığını tabir ediyor. Kendisinin eğitti öğrencilerin da idareci olma yolunda ilerlediğini kaydeden Cihangir, yaptığı umum sanatlarını ise tanıtmakta muallel kaldıklarını söyledi.

Erzurum ve Doğu Rum bölgesinde yemeden içmeden kendisinin ahşap yakma ve naht sanatı yaptığını tamlayan Canip Cihangir, “Bu filografi dediğimiz başlı ile kargıma aşkı olan tıpkı sanattır. Motifi seçtikten sonra sarrafiye olarak yazboz tahtası üstüne bezini seriyoruz. Elan sonradan muhtel halde olan yüzeye çivi çakıyoruz. Hususi olan telleri ile beraber çaktığımız çivileri motife göre örmeye başlıyorum. Bu eserler ağız ağıza ahali emeği olan çalışmalardır. Bu işe 35 sene evvel çokça mümasil bir arkadaşım sebebiyle başladım. 35 yılda kendimi geliştirdim ama hala benim yıpranmamış öğrendiğim şeylerde oluyor. Palandöken ahali eğitim merkezi bünyesinde kurslar veriyorum. Öğrencilerim var ve bu atölyede filografi, ahşap yakma ve ayrıca naht sanatı dediğimiz kursuda veriyorum. Çok ongun amal çıkıyor ve iyice aksiyon eden mahirane düzeyine mevrut öğrencilerim var. Ahşap yakma sanatının hususi tahtaları var. Yapacağımız objeyi veya resmi tahtaya geçirdikten sonraları yakma makinesi ile yakarak resmediyoruz. Çokça sakat benzeri Türk sanatıdır. Naht dediğimiz ahşap üstüne oyma sanatımız var. Erzurum ve Şarki Rum dahi bir tane ben yapıyorum diyebilirim. Ankara’birlikte işleyen var Ankara’dan bu tarafa işleyen hiç kimse namevcut. O yüzden bu sanatımızı tanıtmak istiyorum. Naht ve ahşap yakmayı bu bölgede fail yalnız ego varım. Öğrenen ve yırtıkça olma amacında ilerleyici öğrencilerimiz var onlar peşimden geliyorlar. Sergiler yapıyoruz amma sanatımızı haberleşme üstüne az kaldık” dedi.

Share: