Erzurum’da Kur’an kursunda çocuklara momentum iddiasıyla 2 sanığın yargılanması sürüyor

Erzurum’da yatılı Kur’an kursunda 14 çocuğa müteveccih takat iddiasıyla ağırşak yöneticisi ve hizmetlinin “eziyet” suçundan 96 yıldan 195 yıla kadar mütebeddil sürelerde mahbes cezası istemiyle yargılanmasına bitmeme edildi.

Erzurum 1. Yavaş Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, kıygın aileleri, tanıklar ve canip avukatları katıldı. Vakfedilmiş sanıklar hoşgörülü N.K. ve hizmetli U.G. ise duruşmaya Erzurum E Tipi Bağlı Cezaevinden Patırtılı ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla bağlandı.

Duruşmaya katılan çocukların ailelerinden bazıları, çocukların vücutlarında darp izleri gördüklerini ve dokunaklı sözlere maruz kaldıklarını öne sürerek sanıklardan şikayetçi oldu.

Çocuk Adalet Merkezi’nde Adli Konuşma Odası’nda uzmanlar eşliğinde SEGBİS üzerinden ifadeleri alından 9 kıygın çocuktan 8’i “sanıkların kendilerine çaba uygulamadıklarını” belirterek şikayetçi olmadı.

Sanık U.G, savunmasında, mağdurların hepsinin evladı ve çocukları kabil olduğunu, onlarla çok ilgilendiğini söyledi. Çocuklara sürat uygulamadığını savunan U.G, “Tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

Sanık N.K. ise suçlamaları akseptans etmeyerek, tahliyesini istedi.

Mağdur avukatları, sanıkların mevkufiyet hallerinin devamına değişmeyen verilmesini, dinlenmeyen kıygın çocukların olayın etkisi ayn önüne alınarak dinlenmemelerini temenni etti.

Avukat Timurhan Bereketli de tıpkısı ailenin çocuğuna seksüel sömürme şikayeti üstüne, ağırşak yöneticisi müvekkili N.K’nin ailenin şikayet dilekçesiyle müftülüğe her an bu olayın ilk ortaya çıkması için mücadele fail can olduğunu gelecek sürdü.

Mahkeme başkanı, duruşmaya katılan kurstaki iki öğrenciyi, kesim namına öz koltuğunda oturtup çikolata vererek şahit yerine ifadelerini aldı.

Cumhuriyet savcısı, sanıkların mevkufiyet hallerinin devamını, dinlenmeyen 5 mağdur çocuğun dinlenmesini rica etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar N.K. ve U.G’nin mevkufiyet hallerinin devamına, dinlenmeyen çocukların ifadelerinin alınmalarına ve eksikliklerin tamamlanmasına değişmeyen vererek duruşmayı erteledi.

Heyet, bazı mağdurların avukatlarının “Tıpkısı Kur’an kursunda çocuklara eziyet iddiasıyla 7. Asliye Ceza Mahkemesinde için sevgili açılan H.A’nın dosyasıyla bu dosyanın birleştirilmesi” talebini reddetti.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar N.K. ve U.G’nin “Çocuğa, kendini savunamayacak kişiye azap boşaltmak” suçundan 96 yıldan 195 yıla büyüklüğünde değişen sürelerde hapisle cezalandırılmaları murat ediliyor.

Share: