Erzincan’da Bizans dönemine ilişik 140 nüsha sikke ele geçirildi

Erzincan’da yapılan aplikasyon ve denetimler sonucunda İl Güven Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaş Şube Müdürlüğünce gizliden gizliye sigara, tütün ve tarihi ürün niteliğinde 140 adet sikke ele geçirilerek şüpheliler gözaltına alındı.

İlk yerine, ÇIFTLIK Daire Başkanlığı koordinesinde 81 ilde eş zamanlı adına düzenlenen “Nefes” isimli cerrahi müdahale çerçevesinde kentte yaman mamulleri satan işyerlerine gidilerek gümrük kaçağı olduğu tayin edilen 5 kilo kilitsiz küreksiz kıyılmış duman, 3 bin 200 sayı içine kötü doldurulmuş makaron, 3 bin 600 sayı maliyetsiz bandrol sıfır makaron, 258 paket sigara, 111 adet puro, 3 paket pipo tütünü, 12 sayı elektronik sigara, 6 adet elektronik sigara likiti, 6 kilo bariz kıyılmış tömbeki, 12 kutu halinde toplanmış 2 bin 500 gram nargile tütünü ele geçirilerek bahis ile ilgili namına E.G., B.G., A.T., S.K., A.C.A. ve V.E. isimli dalavereli kişiler gözaltına makbuz.

Daha sonraları, Erzurum- Erzincan karayolu Akyazı mevkii aplikasyon noktasında ise arızi otobüsü durdurularak yapılan kontrollerde kurgu içerisinde seyahat fail E.Y.’ye ilişik çanta ve poşetlerinin incelenmesi neticesinde; 410 paket bandrolsüz geriden geriye sigara, 28 kutu bandrolsüz sigar ve gümrük kaçağı kötü mamulleri ele geçirildi. E.Y. ise gözaltına makbuz.

Ardından, Erzurum – Erzincan karayolu Akyazı mevkii aplikasyon noktasında durdurulan aynı başka araçta yapılan aramada bile değişik boyutlarda, zerrin renkli, üzerinde Doğu Roma (Bizans) dönemine ilgili olduğu değerlendirilen ayrımlı kabartmaların bulunduğu hep 140 adet tarihi yapıt olabileceği değerlendirilen altın sikke ele geçirildi. Konu ile ait şüpheliler V.V.U. ve S.S. gözaltına makbuz. – ERZİNCAN

Share: