Erhan Idareci, İktidarın 2023 Yılı Bütçe Teklifi’ni Değerlendirdi: “Bugün İçin Bundan Sonra Şapka Düştü Keleş Göründü”

İYİ Öğür Grup Başkanvekili Erhan Kankızıl, 2023 Yılı Merkezi Idare Bütçe Kanunu Teklifi’hangi ilişik; “Zaman için bundan sonra kapela düştü yağır göründü daha çok. Bugün ne diyorlar; 2 trilyon 64 bilyon liralık milli dirimlik hedefine denk milli gelirin 867 milyar teklik olacağını söylüyor. Yani yaklaşık 1. 2 trilyonluk tıpkı sapma var. Güç başı milli dirimsel açısından baktığımızda 25 bin dolar birey başı milli geliri olacak demişlerdi. Zaman getirdikleri 2023 hedeflerinde bunun 10 bin dolara düşürüldüğünü görüyoruz” dedi. Türkiye’nin hayallerinin yıkıldığını belirten Mahirane, “Ama hala 2053, 2071 hamasetini yapmaktan dümbelek durmayan tıpkısı iktidarı görüyoruz” diye konuştu.

İYİ Parti Kol Başkanvekili Erhan Uz, TBMM’ye sunulan 2023 Yılı Merkezi Dümen Bütçe Kanunu Teklifi ile ilgilendiren matbuat toplantısı düzenledi.

TBMM Genel Kurulu’nda Bartın Amasya’daki beyaz zehir faciasıyla ait bilgilendirme yapan Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in idarenin hiçbir kabahati yokmuş kabil bir edayla konuştuğunu tamlayan Mahir, “Bunu ahzetmek tür değildir. 2019 Sayıştay raporu ortadadır. Sayıştay bu konuda uyarma etmiştir idareyi. Fakat buna ilişkin seçme hazırlık alınıp alınmadığı hususuna düz vermemiştir. Zira normal biçim gereği tedbirler yahut ikazlar hesabına getirilmiştir, getirilmediyse yapılmadığının ifade edilmesi gerekiyordu. Bu de kurumlar üzerindeki baskının ne boyutlara geldiğini gösteriyor. Dolayısı ile burada idarenin büyük bir ihmal olduğunun hususu yadsınamaz ayrımsız hakikat olarak karşımızda durmaktadır” dedi.

Mahirane, ezcümle şu açıklamaları yaptı:

“HİÇBİR DÖNEMDE BU BÜYÜKLÜĞÜNDE YOKSULLUK ARTMAMIŞTI TÜRKİYE’DE”

“2023 yılı bütçesi Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. bütçesi oluyor. YANLIŞSIZ Parti hükümetinin da 20. bütçesi. Tek partiye milletimiz bu kadar büyük ayrımsız izin vermedi. DOĞRU Öğür’nin uyguladığı kavisli politikalar dolayısıyla milletimizin çokça bunaldığını hepimiz biliyoruz. Tek dönemde bu büyüklüğünde meskenet artmamıştı Türkiye’de. Dirimlik dağılımı bu kadar bozulmamıştı ve dünyanın bildirme yüksek enflasyonunu yaşan ülkelerden birisi haline maalesef Türkiye gelmiştir. Hakeza bire bir ortamda milletin umudu tükenmiştir. Böyle ayrımsız ortamda 2023 yılı bütçesini Meclis’te görüşeceğiz.

“GELDİĞİMİZ NOKTADA AĞUSTOS SONU İTİBARİYLE BIRAKIN CARİ AŞKIN VERMEYİ TÜRKİYE’NİN CARİ AÇIĞI 39 MİLYAR DOLARA ULAŞMIŞTIR

2022 yılında hükümet hangi demişti, neler oldu onu haddinden fazla gücük hatırlatmakta fayda var. Geçen sene biliyorsunuz orta vadeli programlar ilkgüz ayında açıklanıyor. Geçen yıl 2022 için hedefler konulmuştu. Güzeşte yıl şişkinlik hedefi yüzdelik 9,8 yani yüzdelik 10’un altında tek basamaklı benzeri hedefi vardı. Bugün eylül kocaoğlan fiktif ile geldiğimiz noktada ne büyüklüğünde inanmasak üstelik TÜİK’in makyajlı rakamına göre üstelik yüzdelik 83.5tir. Tabi bu ENAG’a bakarak yüzdelik 180’in üstünde… Ama yüzde 83,5’i makul birlikte akseptans etmiş olsak yani öngörülenin 9-10 kalpsiz aynı enflasyona Türkiye koşuyor. Akan abra 2022 yılı amacıyla 18,6 milyar dolar akan kemiksiz verileceği ifade edilmişti. Hatta birkaç ay sonra Sayın Erdoğan ve Sayın Nebati hızını alamadı bu cari kemiksiz değil, Türkiye cari fazla verecek diye niteleyerek izah yapmaya başladılar. Türkiye modeli diye tıpkı model taktim ettiler. Fakat geldiğimiz noktada ağustos sonu itibariyle bırakın akan aşkin vermeyi Türkiye’nin akan açığı 39 milyar dolara ulaşmıştır. Yılsonu içinde bakir mutedil vadeli programda birlikte akan açığın 47,3 bilyon dolar olacağını hükümet kendisi ifade etmektedir. Fakat önceki 8 maaş gerçekleşmelere baktığımızda 47 milyar dolarlık cari açığın birlikte gerçekleşmeyeceğini bunun çokça daha çok üstünde aynı akan açığın oluşacağını dahi soldurmak üzere çokça bilirkişi olmaya da lüzum yok.

“ILKGÜZ AYINDA, HOPPADAK TEK AYDA 78.6 MİLYAR TL BÜTÇEMİZ AÇIK VERDİ”

Kaynak ve Maliye Bakanı’nın açıklamalarına bakarak Türkiye 33 bilyon teklik fazla verdi. Gayet güzelce yani bütçemiz çok da veriyor diyerek sistem sevindi. Fakat eylül ayı rakamı geldi. Eylül ayında çabucak bir tane ayda 78,6 bilyon TL bütçemiz yıldızlı verdi. Gine en son bize taktim ettikleri programda da sene sonunda dahi 33 milyar teklik aşkin olan bütçenin yıl sonu itibariyle açığının 461,2 bilyon TL’ye ulaşacağını esasen bize hükümet söylüyor… Bu lacerem bire bir mutluluk? Böyle bir madde benzer mi? 8 ayda aşkin veriyorsunuz ahir 5 ayda 461 milyar teklik açıkla kapatacağınızı söylüyorsunuz. ya bu rakamlar bizimle rakamları slayt tıpkısı şekilde bizimle bu rakamlar paylaşmıyor yahut seçim öncesi hükümet mecmu gaz intihap öncesi seçme ekonomisi uygulayacak. Bu ikisinin dışında ayrımsız alternatifin olduğunu ego düşünmüyorum.

“BİZİM HESAPLAMALARIMIZA BAKARAK ZAMAN İTİBARİ İLE KIRAT KORUMALI MEVDUATIN TÜRKİYE DEVLETİNE MALİYETİ 200 MİLYAR LİRAYI AŞMIŞTIR”

Dövizin bir anda 7-8 liralardan 17-18 liralara çıkması sonucunda Düzey Korumalı Tevdiat diye getirdikleri evvelce Türkiye’nin 50 yıl ilk uyguladığı ve Türkiye’yi nazik tıpkı batağa sürükleyen enstrümanı yeniden Türkiye’ye ikram ettiler. 50 sene esbak enstrümanı. Çok detayına girmeyeceğim bu çokça yazılıyor çiziliyor. Eylül sonu fiktif ile 85 bilyon teklik benzeri gider var. 85 bilyon liralık takkadak Hazine üzerinden yapılan gider. Mazi Traksiyon Bütçe Komisyonu’nda bir torba kanun görüşülüyordu. Düzey korumalı Mevduat orada birlikte gündeme geldi zira Düzem Korumalı Mevduatı 2023 yılı sonuna büyüklüğünde hükümet uzatmayı amaçlıyor. Peki bunun maliyeti nedir denildiğinde Kaynak’ye olan maliyeti söylendi. O rakamı bütçe rakamlarından görüyoruz amma tıpkısı da Format Bankası kısmı var. Ona ilgili tek misil bulunmayan. Kimse tıpkısı molekül bilmiyor, Forma Bankası’ndan tıpkı genel müdür İstanbul’dan uçağa atladı geldi ve Traksiyon Bütçe Komisyonu’nda söylediği tek özdek bulunmayan. Misil gine vermedi. Bu Meclis’e alın işlenmiş yemeden içmeden İYİ Parti veya muhalefete alın değil, iktidar partilerine karşı de mamul benzeri saygısızlıktır. Türk milletine alın mamul benzeri saygısızlıktır. yegâne şekilci geliyor ve orada bilgelik vermeden çekiyor gidiyor. Bu millet bilmiyor. Ancak hangi büyüklüğünde gizleseler de bunun hesabını boşaltmak kabil. Bizim hesaplamalarımıza göre bugün fiktif ile Seviye Korumalı Tevdiat’ın Türkiye devletine maliyeti 200 milyar lirayı aşmıştır. Bunun devir böylece, yıl böylecene 300 milyar lirayı aşacağını bekliyoruz.

“İLK KEZ İÇ NAMUS BORCU ESAS MAL ÖDEMELERİ, FAİZİN ALTINDA KALDI”

Bu hükümetin çok iyi yaptığı bire bir şey var riskleri bire bir önümüzdeki döneme bırakıyor. Bu bahis ile ilgilendiren birkaç ilim isnat etmek istiyorum, bunu Hazine ve Maliye Bakanlığı sayfasında bunu kenarlarda haddinden fazla dolgunca saklıyor, çokça uzman olmayanlar de bunun farkında değil. Bakın önümüzdeki aydan itibaren, Kaynak’nin bağırsak namus borcu, faiz ve anapara ödemeleri var. Bunlar orada deklare. Şöyle baktığımızda 30 bilyon, 22 milyar, 32 bilyon diyerek gidiyor. Ne zamana kadar, mayıs ayına büyüklüğünde. Mayıs ayına kadar ortalamada anapara ve nema ödememiz 33 milyar TL. Mayıs ayından sonradan bire bir gaza basılıyor ve mayıs ayında 94 buçuk bilyon, haziran ayında 55 milyar, orak ayı ayında 112 bilyon, ağustos ayında 114 bilyon teklik ifa var. Dolayısı ile bilcümle yükü seçim sonrasına bırakan bire bir tatlılıkla bu işlemler yapılmaya çalışılıyor. Bundan henüz vahimi birlikte var, bu gelecek yılın ağustosuna büyüklüğünde ödeme bilançosu. Bundan elan vahimi bile şu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez ayrımsız husus oldu. Bu yılın nisan ayından itibaren oluşmaya başladı ve hala artarak bitmeme ediyor. İlk öğün çöz vecibe anne mal ödemeleri, faizin altında kaldı. Yani ürem ödemeleri ana dünyalik ödemelerini geçti…

“2023 HEDEFLERİNDE BUNUN 10 BİN DOLARA DÜŞÜRÜLDÜĞÜNÜ GÖRÜYORUZ”

Zaman için bundan sonra kapela düştü keleş göründü artık. Zaman ne diyorlar 2 trilyon 64 milyar liralık milli gelir hedefine karşılık bugün milli gelirin 867 milyar liralık olacağını söylüyor. Yani kestirmece 1. 2 trilyonluk tıpkısı sapma var. Oransal adına de söylediğimizde hedeften yüzde 64 sapma var. Yani yüzde 36’su ancak gerçekleşecek. Bu akseptans edilebilir aynı öz değil. Birey başı milli dirimsel açısından baktığımızda 25 bin dolar güç başı milli geliri olacak demişlerdi. Bugün getirdikleri 2023 hedeflerinde bunun 10 bin dolara düşürüldüğünü görüyoruz. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bile elan muhtemelen değil. Yani henüz Türkiye 2023’te tıpkısı düzey şoku vadi bu çokça elan bunun altlarına akıllıca gidecektir. Buradaki sapmada yüzde 65.

“TÜRKİYE BIRAKIN 10 EKONOMİYİ DEVRALDIKLARI 21. SIRANIN DAHI ALTINDA 22. SIRAYA GERİLEYECEKTİR 2023 YILINDA”

Ne demişlerdi ayrıksı Türkiye acun sıralamasında geçmiş 10’dahi olacak demişlerdi. Bugün getirdikleri 2023 hedeflerine baktığımızda Türkiye bırakın 10 ekonomiyi devraldıkları 21. sıranın üstelik altında 22. sıraya gerileyecektir 2023 yılında. İhracat 500 bin dolar olacak demişlerdi. Değme aktarılma ilgi ederseniz Tecim Bakanı aynı yandan Cumhur Reisi özge yandan dış satım rakamlarının elbet coştuğunu söylüyor. Bugün getirdikleri rakam ne? 265 milyar dolar. İhracat tarafında aynı artış var amma dış alım tarafına tek bakmayan… Buna rağmen dahi yüzde 47 hedefte bire bir sapma var.

“ZAMAN Kİ GETİRDİKLERİ ILIMLI VADELİ PROGRAMDA 2023 YILINDA KURUN 21 BUÇUK LİRA OLACAĞI SÖYLÜYORLAR”

İşsizlik oranı 2023’te yüzdelik 4,6 olacak demişler. Bugün getirdikleri dokümanda yüzdelik 10,4. Ark söylemeye de gerek yok. Düzem tahminin 2023 üzere bunlar kapalı kendisine rakamlardan çıkıyor, kısaca 2 buçuk liraydı. Yani 2023 seviye tahmini bu hedefler konulduğunda bu 2 buçuk olacağı söyleniyordu. Konulduğundaki cirim değil 2023 rakamı. Bugün kim getirdikleri ılımlı vadeli programda 2023 yılında kurun 21 buçuk teklik olacağı söylüyorlar. Öngörülerinin az daha 10 allahsız kadar bir noktaya düzem gitmiş. Türkiye’nin hayalleri yıkıldı, bibi ama hamasetin 2053, 2071 hamasetini da yapmaktan anlayışsız durmayan bire bir iktidarı zaman görüyoruz.”

“TÜRKİYE’DE BİR GEZI KISITLAMASI YOKSA BUNUN ISTIFHAM OLARAK GÜNDEME GELMESİNİ ÇOK DOĞRU BULMUYORUM”

İYİ Tümen Umumi Komutan Yardımcısı Ahmet Kamil Erozan’ın Amerika’evet ziyaretine ait istifham konusunda Mahir, “Esas azimet amacı Türk Festivali’ne katılmaktır. Tabi orada bambaşka ziyaretler birlikte olmuştur. Bu çokça saydam tıpkısı şekilde temas özdek zar edilerek işlenmiş tıpkı şeydi. Şayet Türkiye’üstelik ayrımsız yolculuk kısıtlaması yoksa bunun soru yerine çokça gündeme gelmesini akıllıca bulmuyorum” dedi.

Share: