Erdoğan: Ailelerinin Yaşadığı Şehirlerden Uzak Şehirlerde Talim Gören Öğrencilerimize Okullarına Azimet ve Dönüşleri İçin Erişim Desteği Sağlayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak şehirlerde yetişek-öğretim gören öğrencilerimize okullarına gidiş ve dönüşleri için muvasala desteği sağlayacağız. Yılda 2 misil verilecek bu destek yardımıyla yaklaşık 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara rastgele dara getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz” dedi. Erdoğan, “İlk evim önce gelişim yerim projesine şu temel büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bunlardan 4.5 milyonu cemi şartları adına getirerek süreci tamamladı” diye niteleyerek konuştu.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, tahminî 3 buçuk saat süren hükûmet toplantısı peşi sıra izah yaptı. Erdoğan’ın açıklaması satır başlarıyla şöyle:

“CHP Genel Başkanı marifetiyle gündeme getirilen başörtüsü konusunda tarihi tıpkı davet yaptık. Geçtiğimiz 20 yılda yaptığımız düzenlemelerde kanayan yaralardan olan başörtüsü sorunlarını büsbütün çözmüştük. CHP Umumi Başkanı’nın gene gündeme getirmesiyle bize başörtüsü üzerine dideban zihniyetin hala pusuda beklediğini gösterdi. Biz üstelik madem laf baştan gündeme geldi, meselenin çözümünü direkt esas güvencesi altına ahiz teklifinde bulunduk.  Divan’te kabul edilen daha sonraları CHP Genel Başkanı’nın AYM’da halel edilen ayrımsız düzenleme vardı. Arkadaşlarımıza, bu aranjman temelinde sülale kurumunu güçlendirmesini birlikte içerecek daha kapsamlı aynı temel değişikliği talimatı verdik. Konu Meclis gündemine geldiğinde bu konuda kimin nasıl aynı formalist içerisine gireceğini bütün alay malay göreceğiz.

“HARS BAKANLIĞI’NDA ALEVİ – BEKTAŞİ EKIN VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI KURMA KARARI ALDIK”

Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 7 cemevi bile verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı hizmet olmuştur… Şahsen durumunda yürüttüğümüz çalışmalarla Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın umum taleplerini, beklentilerini belirleme ettik. Bunlardan, yönetimsel tasarrufla, birden çözülebilecek olanları valiliklerimiz ve belediyelerimiz eliyle çözdük. Firez ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde ‘Alevi-Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı’ ihdas kararı aldık. Cemevi erkan hizmetlerini yürüten Alevi-Bektaşi inanç önderlerine bu çekicilik bünyesinde kadro verilecek. Varlık mülklerine icar ödemek durumunda mütezayit Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz yararlanma edebilecek. Böylelikle ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini elan hayata geçirmiş oluyoruz.

“İLK EVİM İLK İŞ YERİM PROJESİNE ŞU ASIL BÜYÜKLÜĞÜNDE 7,2 MİLYON MÜRACAAT YAPILDI”

Serencam dönemde basamak, kira ve emlak fiyatlarındaki denyo yükselişler, bizi yeni ve henüz balaban ayrımsız atılıma yöneltti. İlk evim geçmiş gelişim yerim projesine şu ana kadar 7,2 milyon referans yapıldı. Bunlardan 4.5 milyonu tamlık şartları namına getirerek süreci tamamladı. Projenin geçmiş etabındaki 250 bin olan basamak sayısını 2028 yılına büyüklüğünde 500 bine tamamlayacağımızı filhakika söylemiştik. 2 yıl içre türe sahiplerine tasdik edeceğiz. Arsa sayısını birlikte 1 milyona çıkardığımızı duyurmuştuk. Bakanlığımız hazırlıkları tamamladı. Ne site, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yüzdelik 40’ı site merkezi yüzde 60’ı ilçelerde koyulmak için belirledik.

“ARSALARIN TAPULARIN TAMAMININ DAĞITIMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Ev gayeli arsaların 50 bini İstanbul, 100 bini Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 55 bin Konya, 25 bin Kayseri, 30 bin Diyarbakır’da olacak şekilde planlandı. Arsa fiyatlarını çevre bedelinin çok altında aynı şekilde sunmakla kalmayıp, bir an önceki evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz. Birlikte parsellerdeki adalet sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada konut inşa edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde dayanaklık etmek zait dört veya ilkokul merhametsiz geçmeyecek. Konutların finansmanı konusunda bankalarla işbirliğine gidilecek. Ev gayeli arsaların ve aksiyon yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız yer tapularını fasıla ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapuların tamamının dağıtımı 2 sene içre bitecek.

“MÜSTAKİL PARSELLER 192 BİN 500 LİRADAN BAŞLAYAN FİYATLAR, 1.604 LİRADAN BAŞLAYAN TAKSİTLE VATANDAŞLARIMIZA SATILACAK”

Müstakil parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1.604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadelerle, TOKİ’nin faizsiz ifa modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Paylı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan, taksitleri de 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Sosyal konutların inşasına 25 Ekim’da Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

“ÖĞRENCİYE YILDA 2 YOL ULAŞIM DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ”

Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak şehirlerde eğitim bilimi-öğretim gören öğrencilerimize okullarına gidiş ve dönüşleri üzere muvasala desteği sağlayacağız. Yılda 2 sefer verilecek bu bindi yardımıyla kısaca 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara temas angarya getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz.

“HALKBANK’TAN KREDİ KULLANIP BILE TAKİBE SAKIT ESNAFA 6 AYI GERİ ÖDEMESİZ 36 KAMER VADEYLE BORCUNU TASFİYE İMKANI SAĞLIYORUZ”

Salgın ve çekişme şartlarının önümüze çıkardığı mütehammil süreçte de esnaf ve sanatkarlarımızın yanı sıra olmayı sürdürüyoruz. Avrat müteşebbis kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 milyar liranın üstünde gerçek kullanmıştır. Gençlerimiz amacıyla girişimci kredilerinden 52 bin can 10 bilyon liralık kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Esnafımıza 100 bilyon lira cesaret kampanyası başlatıyoruz. Emniyet dal limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme kayıt kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Canlı girişimlerimizin güven limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan yüreklilik kullanıp da takibe sakit esnaflarımıza 6 ayı idraksiz ödemesiz 36 kamer mehil ile borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz.

“TANAP’IN KAPASİTESİNİ 32 MİLYAR METREKÜPE ÇIKARTACAK ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Erke alanında bile kebir adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle gelişigüzel Avrupa’nın enerji sunu güvenliğinde TANAP’ın kapasitesini 32 bilyon metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbür anlaşması bu ülkenin kıta sahasında petrol ve türevlerinin çıkartılması alanında eskimemiş işbirliği alanı oluştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin eksen güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin genişlik başında vadi almaktadır. TSK; Güven, Bitirmiş, periferi güvenlik, duyu, diplomatik kanallarımızla 24 saat okunabilen canlılık yürütüyoruz. Terör örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.”

Share: