“Enson” olan adını duyan şaşırıyor

“Enson” olan adını duyan şaşırıyor

AMASYA – Amasya’nın Suluova ilçesinde aktif bire bir vatandaşın ‘Enson’ olan adını duyan şaşırıyor. Resmi kurumlarda ve bankalarda karşılaştığı görevlilerin Türkiye’birlikte tıpkısı olmayan adını duyduğunda şaşırdığını tamlayan Enson Çoban, izah etmek için kimliğini, hatta dünyaevi cüzdanını da yorumlamak zorunda kaldığını söyledi.

“Komşularımız ‘bu büyüklüğünde çocuk kâfi. en üst bu olsun’ demişler”

Yıllardır misil yapım şantiyelerinde işçi adına çalıştıktan sonra memleketi Amasya’nın Suluova ilçesine yerleşen evli ve 3 bala babası Enson Çoban, “Benden önce 6 kardeşim olmuş. Doğduğumda komşularımız ‘bu kadar çocuk yeter. en üst bu olsun’ demişler. Annem ve babamda bana ‘Enson’ adını vermişler. Ama sonra ayrımsız kardeşim henüz reşit” dedi.

“Türkiye’bile adaşım namevcut. Belki dünyada da yoktur”

Adını ilk duyan herkesin şaşırdığını anlatan 67 yaşındaki Sürücü, “Türkiye’bile adaşım bulunmayan. Belki dünyada de yoktur. Gaziantep’te muamelat yaptırmaya girdiği bankada kimliğimde bağlanmış adıma inanamadılar. Teehhül cüzdanına kadar getirip çıkardık. Çalıştığım şantiyeden aldığım kimliği, ehliyetimi bile gösterdim. Anca ikna oldular” diye niteleyerek konuştu.

Yabancı beniâdem kabilinden çağrıştırıyor

Kimsede olmadığı amacıyla evire çevire bulduğu adını değiştirmeyi düşünmeyen Çoban’ın akarsu yüklemesi üzere başvurduğu Suluova Belediyesindeki işlemini yaparken adını duyduğunda şaşıran işyar Salih Gümüş dahi, “Enson çokça değişik aynı beşer. Biraz üstelik ecnebi sima kabil çağrıştırıyor” şeklinde konuştu.

Share: