Enkazdan 30 saat bilahare sağ çıkarılan 10 yaşındaki Eylül’e depremde can veren temel ve babası koruma olmuş

Gümüşhane Belediyesi itfaiye aracı ekipleri, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra arama-kurtarma çalışmalarına destek olmak için bölgeye gitti. Ekipler, Adıyaman’ın Malazgirt Mahallesi 1071 Sokak’taki 5 kıvrım binanın enkazından 30 saat sonraları Eylül İklim Bali’yi sağlıklı çıkardı, asıl ve babasının ise donmuş bedenlerine ulaştı.

ANNE VE BABASI, EYLÜL’ÜN ÜZERİNE KAPANMIŞ

Tedavi görüp, taburcu edilen bayağı kız, akrabasına teslim edildi. Ölen asıl-babanın, destek olmak için kızlarının üstüne kapandığı, bu sırada beton blokun altında kalarak duygusal verdikleri ortaya bundan sonra.

“YASTIK VEYA TINTIN SANDIK MEĞERSE ANNESİYMİŞ”

Eylül İklim Bali’yi kurtaran ekipte yer düz Gümüşhane Şehremaneti Başkan Yardımcısı Mustafa Demir, “Patırtılı dinlediğimizde Eylül’ü duyduk. Eylül, ‘Buradayım’ diyerek bağırıyordu. Çalışmalarımıza başladık. Eylül’ün yüzüne engel vermeyecek tıpkısı şekilde çalışmalarımıza başladık. Enkazın önceki parçasını açtık, çocuğumuzun yüzünü gördük. Onun o gözlerinin parıltısını gördüğümüz zaman kol kendisine birey tıpkı dakika yaşadık. Ilkgüz’ün üzerindekini yastık yahut halı kasa meğerse annesiymiş. Annesi depremde Ilkgüz’ün konusunda kapanıp, çevirmek üzere çabalamış, ata de onlara siper ergin. Asıl ve babasının emrihak ettiğini anlamaması üzere kötülük görmemesi gerektiğini söyleyerek, Ilkgüz’e yüzünü kapatacağımızı söyledik. İlk Eylül’ün annesini ahzetmek zorundaydık. Ilkgüz’ün üzerinde olduğu amacıyla direkt onu aldık. Peşine babasını ona göstermeden Ilkgüz’ü çıkardık” dedi.

“GİDERKEN AĞLADIK, DÖNERKEN AĞLADIK”

İtfaiye amiri Muhammet Entelektüel ise enkazda bulduğu tezkere zımnında haddinden fazla duygulandığını belirterek, “Kitabı enkazın altında çıkarırken buldum. ‘Adıyaman’a Gelen de Ağlar Giden da Ağlar’ adlı mektup. Bu kitabı, 3 vatandaşımızın cenazesini çıkardığımız enkazda bulduk. Pusula amacıyla cevaz istedik, manevi açıdan ehemmiyet taşıyan beribenzer bire bir yerimiz var; oraya koyacağımızı söyledik. Göreve revan tamlık arkadaşlarımızın imzasını kitaba koyduk. Bu pusula, bize çok duygulandırdı. Kitaptaki kabilinden tığ üstelik giderken ağladık, dönerken ağladık” diyerek konuştu.

Share: