Enerji kriziyle büyüklenme buruna küsurat Fransa’da Başvekil ve kabinesi, toplantıyı montlarını çıkarmadan yaptı!

Rusya’nın tabii gazı kesmesi sonrasında Avrupa enerji kriziyle boğuşuyor. Yaklaşan kış mevsiminin pekâlâ geçeceği soru işareti yaratırken Avrupa’bile artırım önlemleri artırıldı.

Fransa’bile ise Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa’da bulut yaratan enerji krizine müteveccih tasarruf önlemleri kapsamında derece ve kravattan vazgeçerek kazak giymeye başladığını söyledi. Amme dairelerinde ve şirketlerde çalışanlara dahi kazak giyme tavsiyesinde kâin Le Maire, Cumhur Reisi Emmanuel Macron’un birlikte kazağı tercih etmeye başladığını belirtti.

ISITMAYI 19 DERECEDE SABİTLEMEK İSTİYORLAR

Hükümetin aksiyon yerlerinde ısıtmanın 19 dereceyle sınırlanması talimatı verdiğini anımsatan bakan, kazak giymenin bu kurala uymayı kolaylaştıracağını belirtti. France Inter radyosuna konuşan Le Maire, “Daha Çok beni boyun bağı ve gömlekle göremeyeceksiniz. Bence bu haddinden fazla gani bir hal, enerjiyi artırım etmemizi sağlayacak” dedi.

TOPLANTIYI MONT VE KAZAKLA YAPTILAR

Başvekil Elisabeth Borne ve kabinesi ise giydikleri montgomer ve boğazlı kazaklarla “vatandaşa eş olma” girişimi başlattı. Fransız kanalı BFMTV’nin haberine göre, Borne başta görünmek için hükümet üyeleri, erke tasarrufu bilincini yaygınlaştırmak için antipatik günlerde kalorifer derecesini tasarruf etmek yerine kışlık elbiselerini giyerek halkın karşısına çıkacak. İlk adımı Başbakan Borne mont, Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire boğazlı kazak giyerek başlattı.Share: