ENERJİ KAYNAĞI FRENK YEMİŞİ DALINDA ÇÜRÜYOR

ANTALYA başta kalkmak üzere Mersin ve Adana üzere ısıdam iklime sahip illerde yetişen Frenk yemişi, içimli ve vitamin antrepo su olmasına karşın dikenli yapısı nedeniyle haddinden fazla aşkın bağ görmüyor. Dalında çürüyen Frenk yemişinin tadını bilenler toplayıp buzdolaplarında himaye ederek tüketiyor.

Halk arasında ‘Dikenli incir’, ‘Hint inciri’, ‘Frenk inciri’, ‘Mısır inciri’, ‘Babutsa’, ‘Kilis inciri’, ‘Pabuç inciri’, ‘Kaynanadili’, ‘Kürek yemişi’ gibi ayrımlı yöresel isimlerle mezkûr ‘dikenli incir’ iflah kaynağı adına anılıyor. Hazım sistemini düzenleyerek kabızlığa, yorgunluğa, kolesterolü düşürmeye, deri ve saç bakımına faydalı etkileri olduğu sav edilen meyvenin C vitamini deposu olduğu ve muafiyet sistemini güçlendirdiği de uzmanlar marifetiyle belirtiliyor. Frenk yemişinin dikenli dış yüzeyi zımnında insanlar bu meyveden ırak duruyor. Toplamayı alim ve meyvesine tezce ulaşanlar ise dalında çürümeden ilk ulaşabildikleri kadarını evlerinde buzdolabında depoluyor. Günlük tüketilen Frenk yemişi, İspanya başta kalkmak için ayrımlı ülkelerde kozmetikten, keyif sektörüne kadar bir nice alanda kullanılıyor.

‘FRENK YEMİŞLERİ DALLARINDA ÇÜRÜYOR’

Yüksek vitamin ve mineralleriyle muafiyet sistemini güçlendiren frenk yemişinin tüketiminin az olmasından periferi meyveler dallarında çürüyor. Antalya ve çevresindeki birçok köyle ilçede kat kenarlarında yetişen, gelişigüzel bakıma ihtiyaç duymadan büyüyen Frenk yemişinin yararını bilenler ise evlerinin bahçesine bitkiyi ekerek meyvelerinin olgunlaşmasını bekliyor.

‘SAĞLIK AÇISINDAN OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR MEYVE’

Oldukça içimli ve vitamin değeri yüksek olan Frenk yemişinin faydalarını Akdeniz Üniversitesi Esenlik Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Akademisyen Imge Kamarlı Altun anlattı. Altun, Frenk yemişinin Antalya ve çevresinde yetiştiğini belirterek, Türkiye’bile azık sanayisinde kullanımı ve tüketimin berenari bir iki olduğunu gördüklerini söyledi. Altun, Sağlık açısından birçok yarayışlı etkilere eş. İçindeki su oranı haddinden fazla yüksek. Yapısında C vitamini, B1- B2 ve A vitaminleri bulunuyor. Bire Bir zamanda mineral olarak kalsiyum, potasyum, magnezyum, çıpa ve fosfor birlikte yapısında oldukça ensesi kalın. Türkiye genelinde çokça isimsiz tıpkı ürün. Biraz dahi dikenli olduğu üzere toplaması ve soyması tekaüt olmasından ortalık ayn ardı ediliyor. Amma sağlık açısından berenari kocaman benzeri semere. C vitamini az çok faziletli. İçindeki bileşenler zımnında erdemli antioksidan özelliğe ehil. Bu özelliğiyle da enfeksiyonlara ve geçici hastalıklara cebin bağışıklığımızı yaşayan ağrımak için kocaman tıpkı semere dedi.

BAHÇESİNDEKİ YEMİŞLERİ TOPLAYIP ÇEVRESİNE DAĞITIYOR

Türkiye’dahi Frenk yemişinin elan cemi adına bilinmediğini söyleyen Karaöz köyünden rençper Erol Öztürk, Bu meyvenin büyümesi amacıyla ne tıpkısı gübreye ne da eksantrik tıpkısı şeye gerekseme vardır. Tamamen doğanın içre tek başına büyüyen bir ürün. Bu meyvenin önemini bilseler meyveler dallarında çürümez. Yeterince değerlendirilmiyor ve tüketilmiyor. Dikenli olması insanları korkutuyor olabilir. Ancak hususi aparatlarla toplanıyor ve soğutulduğunda eke bire bir zevk oluyor. Dikenli kabuğunun içindeki meyveye ulaşmak esasta çok bayağı. Tıpkısı dirgen bir bıçak sayesinde dış kabuğundan çok çarpık çurpuk ayrılabiliyor ve lezzetli meyvesine ulaşılıyor diye konuştu.Share: