enerji kaynağı Frenk yemişi dalında çürüyor

ANTALYA özellikle atılmak üzere Mersin Ağacı ve Adana üzere ısıdam iklime topluluk illerde yetişen Frenk yemişi, içimli ve vitamin antrepo akarsu olmasına rağmen dikenli yapısı zımnında çokça aşkın bağ görmüyor. Dalında çürüyen Frenk yemişinin tadını bilenler toplayıp buzdolaplarında saye ederek tüketiyor.

Halk ortada ‘Dikenli incir’, ‘Hint inciri’, ‘Frenk inciri’, ‘Mısır inciri’, ‘Babutsa’, ‘Kilis inciri’, ‘Pabuç inciri’, ‘Kaynanadili’, ‘Kürek yemişi’ kabil değişik yerel isimlerle anılan ‘dikenli incir’ iflah kaynağı olarak anılıyor.  Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığa, yorgunluğa, kolesterolü düşürmeye, cilt ve saç bakımına hayır etkileri olduğu kanıt edilen meyvenin C vitamini deposu olduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği da uzmanlar aracılığıyla belirtiliyor. Frenk yemişinin dikenli aut yüzeyi nedeniyle insanlar bu meyveden uzak duruyor. Toplamayı alim ve meyvesine kolaylıkla ulaşanlar ise dalında çürümeden geçmiş ulaşabildikleri kadarını evlerinde buzdolabında depoluyor. Günce tüketilen Frenk yemişi, İspanya özellikle oluşmak için ayrımlı ülkelerde kozmetikten, keyif sektörüne büyüklüğünde bir nice alanda kullanılıyor.

‘FRENK YEMİŞLERİ DALLARINDA ÇÜRÜYOR’Yüksek vitamin ve mineralleriyle muafiyet sistemini güçlendiren frenk yemişinin tüketiminin birkaç olmasından dünya meyveler dallarında çürüyor. Antalya ve çevresindeki bir nice köyle ilçede sefer kenarlarında yetişen, rastgele bakıma gerekseme duymadan büyüyen Frenk yemişinin yararını bilenler ise evlerinin bahçesine bitkiyi ekerek meyvelerinin olgunlaşmasını bekliyor.’SAĞLIK AÇISINDAN BERENARI ÖNEMLİ BİR MEYVE’Oldukça içimli ve vitamin değeri erdemli olan Frenk yemişinin faydalarını Akdeniz Üniversitesi Esenlik Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Tagaddi ve Diyetetik Bölümü Dr. Akademisyen Rüya Kamarlı Altun anlattı. Altun, Frenk yemişinin Antalya ve çevresinde yetiştiğini belirterek, Türkiye’da gıda sanayisinde kullanımı ve tüketimin berenari bir iki olduğunu gördüklerini söyledi. Altun, “Sağlık açısından bir nice müfit etkilere erbap. İçindeki akarsu oranı çokça faziletli. Yapısında C vitamini, B1- B2 ve A vitaminleri bulunuyor. Tıpkısı zamanda mineral namına kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir ve fosfor bile yapısında oldukça ensesi kalın. Türkiye genelinde haddinden fazla adsız bir semere. Az Buçuk de dikenli olduğu amacıyla toplaması ve soyması zahmetli olmasından dolayı ayn ardı ediliyor. Amma keyif açısından berenari şanlı benzeri semere. C vitamini oldukça yüksek. İçindeki bileşenler zımnında efdal antioksidan özelliğe cemaat. Bu özelliğiyle bile enfeksiyonlara ve bulaşan hastalıklara cebin bağışıklığımızı zinde ağrımak için majör benzeri yemiş” dedi.BAHÇESİNDEKİ YEMİŞLERİ TOPLAYIP ÇEVRESİNE DAĞITIYOR

Türkiye’de Frenk yemişinin henüz bütün yerine bilinmediğini belirten Karaöz köyünden rençper Erol Öztürk, “Bu meyvenin büyümesi üzere ne tıpkı gübreye ne dahi bambaşka tıpkısı şeye gerekseme vardır. Tamamen doğanın ortamında yegâne başına büyüyen tıpkı meyve. Bu meyvenin önemini bilseler meyveler dallarında çürümez. Yeterince değerlendirilmiyor ve tüketilmiyor. Dikenli olması insanları korkutuyor cins. Fakat hususi aparatlarla toplanıyor ve soğutulduğunda kebir tıpkısı haz oluyor. Dikenli kabuğunun içindeki meyveye vurmak gerçekte çokça yalın kat. Tıpkı çatal benzeri bıçak sayesinde dış kabuğundan çokça olağan ayrılabiliyor ve lezzetli meyvesine ulaşılıyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: