Elazığ ruzname: Elazığ’da kıymetli tanıdık “Eresus kollari” türü örümcek görüntülendi

Elazığ’ın Baskil ilçesinde Türkiye’de ve Avrupa’da kıymetli görülen, misyon böceğine benzerliğinden ortalık umum beyninde “gelin böceği örümceği” kendisine bildik ve zehirli aynı tuhaf olduğu bildirilen “Eresus kollari” türü örümce görüldü.

İlçe kırsalında arkadaşlarıyla doğa gezisine sâdır Düş Ağrıtmış, yerde kırmızı rengi ve sırtındaki siyah noktaları ile gaye böceğini yakın ayrımsız örümce olduğunu fark etti. Ağrıtmış, ilk defa gördüğü örümceği cep telefonu ile görüntüledi.

Ağrıtmış’ın çektiği görüntüleri inceleyen Kırıkkale Üniversitesi Olgun Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Tarık Danışman, AA muhabirine, örümceğin Dünya Tabiat Himaye Birliğinin (IUCN) yayınladığı Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Al Listesi’nde meydan aldığını söyledi.

Örümceğin Eresidae familyasının Eresus cinsinden olduğunu belirten Müşavir, Türkiye ve Avrupa’da bulunmaz kendisine görüldüğünü ve uğur böceği örümceği veya kadife örümce yerine adlandırılan Eresus kollari türü örümcek olduğunu kaydetti.

Müşavir, Türkiye’de kıymetli tanıdık bu türle ilişkin araştırmalar yaptıklarını tabir ederek, “Günümüzde nesli kızdırma altında bulunan bire bir örümcek türü. Kırsal alanlarda yerey ortamında yaptıkları yuvada yaşıyorlar. Eresus kollari erkek örümcektir. Zehri insanları etkileyebilir. Soktuğu yerde kısmi kötü, dokunaklı artışı, ihtisas atım hızında artma ve baş ağrısı oluşturabilir. Bu zümre için ölüm vakası bildirilmemiştir.” ifadelerini kullandı.

Share: