Elazığ gündem haberleri… Genel Eroin İşçileri Sendikası Genişletilmiş Rüesa Müesses alışılmadık toplandı

Umumi Eroin İşçileri Sendikası (GMİS) Umumi Başkanı Melik Yeşil, Amasra’daki maden kuyusu patlamasında 41 acıya etken olan kişilerin tayin edilip cezalandırılmasının takipçisi olacaklarını bildirdi.

GMİS Genişletilmiş Rüesa Yerleşmiş, sendika salonunda Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilgili maden ocağında meydana mevrut patlama zımnında yabansı toplandı.

Genel Komutan Yeşil, toplantının arkası sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, hayatını kaybeden 41 madenciye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Patlamanın sorumlularının araştırılacağını belirten Yeşil, “41 acıya faktör olan arkadaşların ki olduğunun tayin edilip cezalandırılması üstüne bizler olayın takipçisiyiz. Ne efsus ki hakeza tıpkı görüngü yaşadık. Umumi Maden İşçileri Sendikası olarak konunun takipçisi olacağız. Ağır Sıklet tıpkısı olayın içindeyiz. Bu anlamda konuyu arz mufassal ayrıntısına kadar anlamak zorundayız.” dedi.

Yeşil, gazetecilerin patlamada boşlama olup olmadığı sorusuna şu cevabı verdi:

“Izlem sistemlerimiz hep ocaklarımızda var. Zaman yemeden içmeden Amasra’dahi değil, TTK’nin bilcümle ocaklarında doğal gaz strateji sistemimiz var. Madencilik sektörüne mecbur sendikayız. Madencilik sektörünün içindeki bildirme bunaltıcı grup de kara elmas madenciliğidir. kara elmas, 300 sene önce oluşuk ama zarfında metan gazını barındıran kömürdür. Bizlerin yaptığı savaşım, metan gazıyla mücadeledir çünkü metan gazının öldürücü, boğucu olduğunu tümce biliyor. Hep ocaklardaki elektrikli cihazlarımız olsun, bütün makinelerimiz antigrizu özelliklidir. Metana duyarlıdır. Metan seviyeleri yüzdelik 1-1,5 seviyelerine ulaştığında ocaktaki bütün cümbüş sistemlerimiz çabucak kesilir. Metan gazı yüzde 2 civarına geldiğinde de ocağı hasrolunmak zorundayız. Bu bilcümle madencilik kurallarında vardır. Bunu bütün madenci arkadaşlarımız de bilir, bunların eğitimleri daima kendisine verilir. Sensörlerin okuyup okumadığı konusu, bilirkişi arkadaşların yapacağı icraat sonucunda aydınlanacaktır. Kesinlikle kimsenin şüphesi olmasın. Bu bilgiler silinmez, çizilmez, eklenmez. Bunlar saniye saniye kayıtlıdır, bu bilgilerin saklanması cins değildir. Bununla ilgilendiren Türe Bakanlığımız 6 savcımızı görevlendirdi. Enerji ve Iş Bakanlığı ile bizler dahi bu konunun takipçisiyiz.”

“Riskler ağız ağıza ortadan kalktıktan sonra üretime başlanacak”

Bütün ocaklarda seçme vardiyada beyaz zehir mühendislerinin olduğuna dikkati calip Yeşil, ahiret yolculuğu edenler beyninde işçilerin başında “çavuş” dedikleri beyaz zehir nezaretçisinin bile olduğunu kaydetti.

Yeşil, “O zaman bakımından beyaz zehir mühendisi arkadaşımızın ocakta olmadığı evet üstelik olay durumunda olmadığı, vefat fail arkadaşlarımızın süresince olmadığı muhtemelen. Bittabi bununla ilişkin de soruşturma olacaktır.” dedi.

Patlamanın yaşandığı ocakta sâdır yangının girmek amacıyla olduğunun belirleme edildiğini nâkil Yeşil, “Bire Bir an önceki bu yangının söndürülmesi gerekiyordu. Bizim ‘basamak’ diye anlatım ettiğimiz kavuşum başından ve dibinden kapatılması gerekiyordu. Barajlar yapıldı. Güzeşte akşam ezanı 10 itibarıyla sızdırmazlık sağlandı. Kadem dibi ve basamak başı zinde şekilde kapatıldı. Yetkililer sızdırmazlık devam mesabe mi, etmez mi bunu izleme ediyor. Ocaklarda ağız ağıza riskler ortadan kalktığı antlaşma geçmiş yetkili arkadaşlarımız araştırı ve tetkik için kavuşum altına inecek. Araştırmalar bittikten bilahare aksiyon hayatına devam edilecek.” dedi.

Müessesede üretimin bölgesel namına durdurulduğunu nâkil Yeşil, “Amasra Müessesemizin tamamının kapatılması bahis konusu değil. Eksiklik 300-350 kotunda yaşanan bu görüngü ve o kotun kapanması ve devamında bile bire bir arka kotlarda nakıs 150-250 kotu beyninde üstelik çalışmanın bitmeme edileceği bilgisini bizler biliyoruz. Riskler tamamen ortadan kalktıktan bilahare kesinlikle üretime başlanacaktır.” bilgisini paylaştı.

Basına sadık devam eden toplantının böylece serencam bildirgesi birlikte yayımlandı.

Share: