Elazığ gündem haberleri… Chp, Bartın’daki Maden Faciasının Sorumlularının Belirleme Edilmesi İçin Araştırı Önergesi Verdi

CHP, Bartın’ın Amasra ilçesinde 41 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasının sebepleri ve sorumlularının tayin edilmesi amacıyla Divan’e araştırı önergesi verdi.

CHP Takım Başkanvekilleri Açık Deniz Altay, Müstakil Özel ve Engin Özkoç’un imzasıyla TBMM’ye zaman verilen önergede, Amasra’da Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilişkin ocakta 14 Ekim günü meydana gelen grizu patlamasının sebeplerinin ve sorumlularının tespit edilmesi için Sedir araştırması açılması istendi. Önergede şunlar kaydedildi:

“9. KALKINMA PLANININ GEREĞİ YAPILMADI: Kavi çok mütekâmil dünya ülkesi amacıyla 19’uncu yüzyılda, 20’nci yüzyılın ilk yarısında yaşanan grizu patlamaları ve bunlardan kaynaklanan hisse senedi katliamları, maalesef Türkiye’de çokça henüz faziletli boyutlarda halen yaşanmaktadır. Sayıştay’ın Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri’ne ilişik ocaklara müteveccih raporlarında iş kazası ve gelişim güvenliğine ilişkin uyarıların dikkate alınmadığı görülmektedir. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun baştan yapılandırılması ve TTK’ya ilgili ocakların modernize edilmesi gerektiğine yönelik 9. Kalkınma Planı’na eklenen eylem planının gereği yapılmamış, bu yöndeki hazırlıklar 2017 yılında plandan çıkarılmıştır.

MADEN KANUNU AKP DÖNEMİNDE 18 KERE DEĞİŞTİRİLDİ: Amasra’da meydana mevrut beyaz zehir kazasında, hisse senedi sağlığı ve güvenliğine yönelik alınması gereken önlemlerin yetersizliği, Sayıştay’ın uyarılarının dinlenmemesi, amme hesaplı teşekkülü konumundaki Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun yönetiminin elan önceki iş kazalarındaki sorumluluğu nedeniyle ukubet almış, liyakatsiz kadrolara teslim edilmiş olması üzere benzeri dizi film hastalık, 41 madencimizin yaşamını yitirmesine neden olmuştur. Parçalanmamış dünyada önlenebilir arkaç mevrut maden kazaları ve hisse senedi kazalarının yaşanmasında Hak ve Kalkınma Partisi’nin ve icra organının ihmallerinin okkalı aynı payı olduğu değerlendirilmektedir. Maden Kanunu, Doğruluk ve Kalkınma Partisi iktidarında 18 kere değişik, ancak bu değişiklikler yaşanan acıların akıbet bulmasına sebep olamamıştır. Faziletli isim kazaların daima tekrarlanıyor oluşu, bu kazaların şans değil kıya olduğunu göstermektedir.

SORUMLULAR TESPİT EDİLSİN: Tüm bu gerekçelerle, Amasra beyaz zehir faciasının sebeplerinin ve sorumlularının açığa çıkarılabilmesi, ilkin madencilik sektörü tutmak için yaşanan kazaların arz aza indirgenmesi üzere alınacak önlemlerin belirlenmesi, icra organının kusurlarının ve sorumluluklarının belirleme edilmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105’inci maddelerine göre sedir araştırması açılmasını genişlik ederiz.”

Share: