Elazığ ekonomi haberi… Keban Baraj Gölü’nde suların çekildiği alanda zirai istihsal yapılıyor

Elazığ’dahi, toptan iklim değişikliğine sınırlanmış yaşanan susuzluk nedeniyle akarsu çekilmesi yaşanan Keban Baraj Gölü kıyılarında çiftçiler zirai üretim yapıyor.

Bölgede 2020’den itibaren artık etkisini gösteren küresel abuhava değişikliği ve yağışların azalmasıyla oluşan yağışsızlık, Keban Baraj Gölü’nün çevresinde akarsu seviyesinde düşüşe hastalık oldu.

Gölde akarsu çekilmesinin arz çok yaşandığı Yurtbaşı Beldesi mevkisinde çiftçiler, gereksiz artan bu arazilerde tarımsal üretime başladı.

Yaklaşık 2 yıldır tarımsal neşelilik sürerken, üretilen silajlık darı ve pancarda hasada hazırlanan çiftçiler bire bir yandan birlikte arpa ekimine başlıyor.

“Ilk Teşrin yapmazsak yer gereksiz kalıyor”

Yurtbaşı beldesinde canlı 7 bala babası Ruhsal Ayerdem, AA muhabirine, 30 yıldır rençperlik yaptığını söyledi.

Son yıllarda kuraklıkla baraj gölünün çevresinde suların çekilmeye başladığını tamlayan Ayerdem, “Ekim yapmazsak toprak gereksiz kalıyor. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ekmedik tıpkısı karış toprak bırakmayalım’ sözü doğrultusunda teşrinievvel yaptık. Suların yücelme riskine cebin tekrar da ektik. Riskli bire bir teşrinievvel yapıyoruz. Mevsim bol geçerse bu alanların hepsi akarsu altında kalıyor.” dedi.

Ayerdem, 700 dönümde silajlık akdarı ürettiğini, yakın zamanda hasada başlayacaklarını dile getirerek, “Burayı ilk teşrin alanı muktedir olmak için çok çalışma veriyoruz. Iş vermezsek buralar bilcümle yersiz kalır. Tıpkısı karış abes vadi bırakmıyoruz. Bu alandan bildirme birkaç 100 dikici faydalanıyor.” ifadelerini kullandı.

“İnşallah bereketli soylu erki ve çoğalan tıpkısı hasat tamam”

Yünlüce köyünden ekinci Serkan Taş birlikte suların çekildiği kısaca 40 dönümde silajlık akdarı ekimi yaptığını anlattı.

Boş artan arazileri tarımsal üretimle değerlendirdiklerini anlatım fail Taş, “Dünya genelinde gıda krizi yaşanıyor. Çiftçiler adına devletimize bir nebze de olsa koruyucu olmaya çalışıyoruz. Bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İnşallah artağan ekonomik, artağan bire bir hasat tamam. Milletimiz bundan yararlanma etmiş peki.” diyerek konuştu.

Çiftçi Fetih Aslan ise ekimini yaptıkları silajlık mısırda hasada hazırlandıklarını belirterek, ekmekten vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Share: