Ekonomiye ilişik “torba” yasa teklifi TBMM Genel Kurulunda

TBMM Genel Kurulunda, ekonomiye ilişik düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazen Yasa ve Kanun Mesabesinde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin ikinci bölümü üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

Teklifin ikinci bölümü konusunda bayram alan İYİ Fırka Sazak Saylav Behiç Çelik, merkezi dalavere bütçe teklifinin, “zımni adına yorgun, bezgin, lakayt, gönülsüz bir siyasal iktidarın yüzünü yansıttığını” savunarak, bu erke yoksunluğunun, ülkenin geleceğine güvenle bakmaları üzere en şişman handikabı oluşturduğunu söyledi.

Çarenin “sandık” olduğunu doğacak süren Polat, “Bakir bir kadronun yönetime gelmesi halinde ülkemizin sorunlarının çözümünde geçmiş adımların atılması büyük benzeri moral sağlayacaktır, bu birlikte milletimizi ve devletimizi sağlam kılacaktır. Türk ekonomisinde, bundan 150 sene önceki ekonominin görünümü adeta günümüze taşınmış gibidir.” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, başına taktığı zabıta şapkasıyla kürsüye çıkarak, testis kanun görüşmelerinde serbest kitlelerin beklediği maddelerin vadi almadığını, özellikle emeklilikte yaşa takılanlar, taşeron firmalarda çalışanlar, şakirt ve stajyerlerin sorunlarıyla ilgili yasa tekliflerinin bire bir tür Meclis’e gelmediğini söyledi.

Belediyelerde fariza yapan işçi statüsündeki yardımcı zabıtaların üstelik kadroya geçirilmesi gerektiğini tamlayan Gürer, “657’ye bağımlı bire bir zabıta memuru ile belediyede şeriklik işçisi olan zabıta memuru ayrımsız görevi yapıyorlar. Bire Bir denetime gidiyorlar, çarşıdalar, pazardalar, yıkımdalar, ruhsattalar, kontroldeler amma hakka geldiğiniz ahit onların hakkını vermiyorsunuz. Hakeza benzeri mantıkla bu olaylara benzemek ayrımcı bir zihniyetin ta kendisidir.” eleştirisinde bulundu.

-“1876’dan beri Türkçe konuşulur bu Meclis’te”

HDP Van Milletvekili Maksat Sarısaç’ın, ” SELIM Parti, Ukrayna’da sulh ve müzakereyi tercih ölçü amma bahis konusu Kürt sorunu olunca aklına önceki kimyasal silahlar ve çarpışma dirimsel.” sözlerine MHP Düzce Milletvekili Beklenti Yılmayan “Bu aynı iftiradır”, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak de “Teröristle Kürt’ü karıştırmayın” sözleriyle reaksiyon gösterdi.

Sarısaç’ın konuşmasını Kürtçe adına tamamlaması üzerine MHP Gaziantep Saylav Ulvi Muhittin Taşdoğan, “Ne konuştuğunu bilmiyoruz. Anlamadığımız şeyleri söylüyorlar. Bunu anane haline getirdiler. Tığ Türki konuşulmasını istiyoruz.” şeklinde karşılık verdi.

Bu sırada HDP Grup Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş’ın “Bütün istediğini konuşur, seni ilgilendirmez.” sözlerine İYİ Parti Takım Başkanvekili Muadele Dervişoğlu dahi “İstediğini konuşamaz Meral Kadın. 1876’dan beri Türkçe konuşulur bu Meclis’te.” diye niteleyerek reaksiyon gösterdi.

Share: