Ekonomiye ait “testis” kanun teklifi TBMM Umumi Kurulunda

TBMM Umumi Kurulunda, ekonomiye ait tensikat içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazen Kanun ve Yasa Mesabesinde Kararnamelerde Fark Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin topu topu üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Yasa teklifinin tüm üstüne mütekellim İYİ Fırka Takım Başkanvekili Erhan Uz, “Teklifin 39 maddesinin genişlik bir iki 5 ikincil komisyonda görüşülmesi gerekiyordu. Oralarda görüşülüp Cazibe ve Bütçe Komisyonuna gelmesi lazımdı ama bunlar yapılmadı. YANLIŞSIZ Fırka, çığlık yasa ika tekniğini maatteessüf bitmeme ettiriyor.” dedi.

Becerikli, teklifin, yoksulluğun hangi boyuta geldiğini, aylardır milletin feryadına kulak tıkayanların, seçim öncesinde temelli çözümler adına pansuman tedbirlerle uğraştığını gösterdiğini savundu.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, yasa teklifiyle kazançlı gelişmelere ahenk sağlanması, yenilenebilir erke üretiminin isteklendirme edilmesi, bazen kamu alacaklarının terkin edilmesi, yatırım, istihsal ve turizmin desteklenmesi, istihdam imkanlarının artırılması ve çalışanların haklarının iyileştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Düzenlemenin, öğrenciler, yaşlı ve mânialı vatandaşlar, iştirakçi ve işveren, esnaf ve kâh toplum kesimlerinin sorunlarına çözüm getirmeye ve refahını artırmaya dönük önemli düzenlemelerden oluştuğunu anlatım eden Katarakt, MHP olarak yasa teklifini olumlu bulduklarını belirtti.

HDP Mersin Ağacı Saylav Rıdvan Turan, Türkiye’nin ekonomik durumuna değinerek, Model Bankasının, Kırat Korumalı Yatırım uygulamasının maliyetine ilgilendiren bilgileri milletvekillerine vermediğini savundu.

Turan, “Düzey Korumalı Mevduat sistemi, fakirlerden zenginlere ana akıtma, tıpkı mülk transferi. AKP zenginlerden yana tıpkı parti olduğunu gösterdi. Düzey Korumalı Yatırım sistemi, saatli bomba.” dedi.

“Sorunlar, pansumanla tedavi edilecek düzeyi çoktan aştı”

CHP Konya Mebus Abdüllatif Şener, ekonomiyi yönetemeyen hükümetin, Türkiye’yi coşkunluk namına çevirdiğini söyleyerek, ” Hükümet, bu yangını söndürecek gücü, kuvveti, basireti, politik zihniyeti müsait olmadığı için birlikte bulaşıcı tedbirlerle uğraşıyor.” dedi.

Teklifteki düzenlemeleri “pansuman tedbirler” yerine nitelendiren Şener, Türkiye’nin hesaplı sorunlarının, pansumanla otama edilecek düzeyi çoktan aştığını savundu.

Kanun teklifinde, EYT’lilerin dertlerinin çözülmediğini anlatım eden Şener, “Pakette, gâh mülk cezalarının, faizlerin silinmesi ve buna benzer konularda düzenlemeler var. Kangren reşit bu cezaların sorumlusu ki? Mugayeret sürekli söylediği, uyardığı halde hükümet, bu kangren haline gelen sorunları fora etmek üzere hiçbir adım atmadı. Teklifle, Kovid-19 cezalarına af geliyor. Kovid-19 dönemiyle ilgili vatandaşların çoğuna doğrusu cezaları getirmişsiniz. Demincek ‘Şu ana kadar ödememiş olanları silelim.’ diyorsunuz. Geciken hak, doğruluk sayılmaz.” ifadelerini kullandı.

Düzenlemeyle, öğrenim ve katkı kredilerinin faizlerinin silineceğine değinen Şener, şöyle konuştu:

“Aslında ‘Ödeyeceksin amma faizlerini siliyoruz.’ diyorlar. Öğrenci aksiyon bulamamış, çalışmıyorsa ilk evvel sene faizsiz, henüz sonraki yıllarda ise belli benzeri zamla bunu analiz edecekler ve taksit sürelerini geçirdiği takdirde ilişik öğrencilerden bunu teehhür zammıyla alacaklar. Üniversitelerden mezun öğrencilere hisse senedi bulamayan, ülkenin altyapısını, eğitim sonrası gençlerimizin gelişim bulmasına akla yatkın şekilde hazırlamayan hükümet, hareket veremediği öğrencilerden cesaret borçlarını senelerce faiziyle istedi, evlerine haciz gönderdi. Şu anda dahi 1,5 milyon mektepli hacizli. Kangren haline mevrut aynı tabela sonrasında ‘Aman ayrımsız düzenleme yapalım.’ diyen ama bunda dahi ‘Bu borçları hareket bulamayanlar için silelim.’ demeyi beceremeyen aynı hükümet var. Haddizatında krediden öte burs atfetmek geçişsiz. Bundan birlikte mavera okuyan, tahsilini tümler gençlerimize hisse senedi verebilmek gerekiyor.”

Teklifle, çalışanlara neşelilik, doğal gaz ve istinas giderlerine değer Haziran 2023 sonuna kadar işverenler aracılığıyla 1000 lirayı aşmayan ödemelerden sigortalı ve algı alınmayacağını aktaran Şener, “Piyasayı biliyoruz, bu, söylediğiniz kabilinden işlemeyecek. İşveren, alışılagelen ücretin bire bir kısmını, 1000 lirasını işçiye, çalışana mahrukat desteği diye gösterecek, bu 1000 liranın sigortasını, vergisini ödemeyecek ama işçinin maaşı birlikte değişmeyecek. Bununla neyi amaçladınız?” diye niteleyerek sordu.

Kanun teklifi ile Düzem Korumalı Tevdiat uygulamasının 1 yıl elan uzatılmasının istendiğini belirten Şener, şunları kaydetti:

“Kuru 18’den 13’e düşürdük diye davul zurnayla kortej etmediğiniz kaldı. Aradan çok fazla devir geçmedi, 3-5 ay bilahare ayrımsız baktık kim Düzem Korumalı Yatırım sistemine karşın düzey 18,5 lira. Hani ark tenkis etmek için getirmiştiniz, ne işe yaradı? Hasıl o ki kur korumalı mevduatın, Türkiye’nin geleceğini tutu altına düz tıpkısı maliyeti var, Minval Bankası ve Hazineye 7 mahiye maliyeti 202 bilyon liralık. 7 aylık maliyeti ülkeyi çökertmeye yeten, namus borcu stokunu patlatan bu düzem korumalı mevduatın, ati bire bir sene süresince bile ülkeye maliyetinin ne olacağını hükümetin açıklaması geçişsiz.”

“Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiriyor”

Teklifin evvel imza sahibi DOĞRU Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Fecir ise DOĞRU Fırka’nin, iktidara geldiği günden itibaren vatandaşların ihtiyaçları ilkin olmak üzere yatırımı, üretimi, istihdamı, ihracatı önceleyen politikaları uyguladığını ve Türkiye’ye bu alanlarda bir nice kazanım sağladığını belirtti.

Fecir, “Kanun teklifimizle anne politikalarımızla eğlenceli şekilde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözeterek yaptığımız, uyguladığımız tutum programına katkı sağlayacak düzenlemeleri gerçekleştirmekteyiz.” dedi.

Öğrencilerin merakla beklediği öğrenim ve yardım kredisi borçlarıyla ilgilendiren düzenlemenin, teklifte düz aldığını belirten Fecir, şöyle devam etti:

“Mevcut uygulamada tahsil kredisi alan öğrencilerimizin, öğrenim süreleri süresince aldıkları tahsil kredilerinin ferasetsiz ödemelerine, şişkinlik artışı oranı uygulanıyor, takanak ertelemesi yapıldığında ise indeks uygulaması yapılıyor. Teklifimizle öncelikle bunu çözüyoruz. Daha Çok öğrenim kredisi düzlük öğrencilerin borcu aldığı miktarla sınırlandırılıyor. Böylece öğrencilerimiz hoşgörüsüz ödemeye başladığında temas ay aldığı güven miktarı neyse kalın kafalı ödeme esnasında o tutarı ödeyecek. Cesaret borçları, mezun olduktan 2 yıl sonra ödenmeye başlanacak. Mektepli işe girememişse bu durumunu belgeleyerek tecil dilek edebilecek. Talik işlemi sunu çok 3 sene yapılacak amma ilk defa yapılan ertelemede düyun yine sabit kalacak, ikinci ve üçüncü ertelemede ise almanak yüzdelik 10’u aşmayan endeksleme yapılabilecek. Öğrencinin vatani görevini yaptığı müddet üzere ise tek indeks uygulanmayacak. 4 yıl okuyan tıpkısı öğrenci, rastgele yıl itimat almışsa 6. yıl sonunda tehir hakkını kullanırsa 7. yılın böylecene borcunu ödemeye başlayacak.”

Yemek sayesinde ilgilendiren aranjman kapsamında işletmelerin, çalışanlarına akça kendisine yaptıkları günlük 51 liraya büyüklüğünde ödemelerin istisna kapsamına alınacağını tamlayan Fecir, “İşverenlerin kemirmek yardımlarını akçe ödemesi halinde aylık 1326 liralık yemek ödemesinin nakit verilmesinin bile önünü açıyoruz.” diyerek konuştu.

Tan, işverenlerin, çalışanlarına Haziran 2023 sonuna büyüklüğünde ısınma amaçlı yapacakları 1000 liraya kadar ödemelerin da gelir vergisinden ve sigorta priminden ayrıklık tutulacağını kaydetti.

Fecir, milyonlarca vatandaşı ait kanun teklifindeki düzenlemelerin bazılarını şöyle sıraladı:

“Majör benzeri kısmı ana ihtiyaçlara istikbal eden; zindelik, su, gaz, telefon kadar abonelik sözleşmelerinden kaynaklanan ve 2000 liranın altındaki kıytırık miktarlı borçların yürütme takiplerinin sonlandırılmasını sağlayarak 5 milyon borçlu vatandaşımızın 9 milyon yürütme dosyasını arıtma edeceğiz. Böylelikle hem vatandaşlarımızın hem birlikte mahkemelerin rahatlamasını hedefliyoruz.

Bir ayrıksı düzenlememizde ise bireysel yüreklilik borçları kâin vatandaşlarımızın, 15 Ağustos 2022’ye kadar başlatılan 2 bin 500 liralık ve altındaki yürütme takibinde olan borçlarının asıl parasının yarısını ilgilendiren kuruma Hazineden ödeyerek kısaca 893 bin vatandaşımızın borcunu sonlandırmış oluyoruz. Bu sayede bu kişilerin önemli ayrımsız kısmının finansal araçlara ulaşım engeli ortadan kalkacak.

Vatandaşlarımızın emeksiz sâdır çek, protesto edilen belgit, itimat kartı ve farklı cesaret borçlarını eskiden ödeyememesi, finansal araçlara erişimin uğrunda benzeri başka bariyer kendisine karşımıza çıkıyor ve bu durumdaki vatandaşlarımız riskli kategoride kabul ediliyor. Teklifimizde bahis konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 1 Temmuz 2023’e kadar tamamının ödenmesi yahut yeniden yapılandırılması halinde bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde risk kayıtlarının, yüreklilik kuruluşları ve finansal kuruluşlarca dikkate alınmayacağına müteveccih aranjman yapıyoruz.”

TBMM Başkanvekili Izzet Adan, teklifin ıcığı cıcığı üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından iki kere güruh yeter sayısı bulunamaması üstüne, birleşimi erte saat 14.00’te katlanmak üzere kapattı.

Share: