Ekin ve Turizm ile Emek ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının 2023 yılı bütçeleri Genel Kurulda

MHP Kütahya Saylav Ahmet Erbaş, “Firez ve Turizm Bakanlığımızın uyguladığı güvenli turizm sertifikası sistemi sebebiyle ülkemiz dünyanın çevrilmiş sağlık turizmi ülkeleri arasında yerini almıştır.” dedi.

TBMM Umumi Kurulunda, Ekin ve Turizm Bakanlığı ile Çalışma ve Içtimai Asayiş Bakanlığının 2023 yılı bütçeleri üzerinde MHP milletvekilleri hezel aldı.

MHP Kütahya Saylav Ahmet Erbaş, turizmin, kalkınma hedefinde olan dayanabilen çokça ülkenin büyümek için kullandığı balaban sektörlerden birisi olduğunu söyledi.

Uluslararası turizme müteveccih yapılan istatistiklere göre, turizmin değme yıl sayı farkı yüzdelik 4 oranında büyüdüğünü, bu nedenle turizm pastasından hisse kabul etmek isteyen sağlam haddinden fazla ülkenin özlük milli değerlerini ve talih zenginliklerini bu sektörün hizmetine sunduğunu aktaran Erbaş, “Türkiye yerine bile biz bu yarışta varız. Pandemi boyunca Ekin ve Turizm Bakanlığımızın uyguladığı tehlikesiz turizm sertifikası sistemi yardımıyla ülkemiz dünyanın mahdut afiyet turizmi ülkeleri ortada yerini almıştır. Gerek altyapımızla gerekse kültürel ve tarihi değerlerimizle bugün dünyadaki metin çok ülkeyle rakiplik edebilecek düzeye kazanmış bulunmaktayız.” dedi.

Erbaş, Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine bakarak 2019 yılında arsıulusal gezi sayısının 1 milyar 466 milyon, turizm harcamalarının ise 1,48 trilyon dolar seviyesinde olduğunu anımsatarak, 2022 yılı verilerine göre ilk 9 ayda dünyada arsıulusal seyahat sayısının 700 milyona ulaştığını ve bunun, toparlanma sürecine girildiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Bu yıl turizmdeki nema hızında İtalya, İspanya ve Yunanistan’ın geride bırakıldığının altını çizen Erbaş, şunları kaydetti:

“Turizm ajansının devir paydaşlarıyla oluşturduğu platformun ortaya koyduğu çalışmaların meyvesini topluyoruz. Dünya standartlarına erişebilmek, anında mütebeddil dünyaya kadem uydurabilmek hesabına turizmin seçkin alanını çeşitlendirmeye başladık. Tarihimizi, kültürümüzü, saf güzelliklerimizi, plato ve kış turizmi, termal ve esenlik turizmi, fuar ve kongre turizmi ve evcil lezzetlerimizi sunacak olan araçlarımızla gelişigüzel dünyaca ünlü Michelin restoranlarımız, gastronomi turizmimizi canlandıracaktır. Anında büyüyen sektörümüzün en heybetli problemi, çaplı ve nitelikli eleman bulunmamasıdır. Ecnebi şalter alim, bakım sektörüne bilgili ara öge iaşe etmek amacıyla muhakkak çaba göstermeliyiz.”

MHP Ankara Mebus Erkan Haberal, Türk tarihine çırağ markajcı Türk Gündüz Müzesi’nin özverili çalışmalar sonucunda Etimesgut’ta açıldığını söyledi.

6 bin metrekare tutkun alana cemaat müzenin 54 bin metrekare da otopark alanına cemaat olduğunu anlatım eden Haberal, Türk Zaman Müzesi’nin, Türk tarihinde majör düzlük markajcı bir nice isme familya sahipliği yaptığını aktararak, kül yurttaşların bu müzeyi konuşma etmesini istek ettiklerini dile getirdi.

“Anahtar tıpkı, akort bir, dek aynıdır”

MHP Tokat Mebus Yücel Endişe, milli mücadeleyi taçlandıran ve bağımsızlığın sembolü olan Cumhuriyet’in, 100. yılına akla yatkın ilerlendiğini, en balaban hedefin geride kalan 100 yılı tıpkısı repertuvar adına akseptans edip 2023 yılında önder talih Türkiye vizyonuyla Türkiye 100 yılını yapmak olacağını söyledi.

Yunus Nadi’nin, “Türk milletinin mazisi ve geleceğe dayalı hayalleri tarihi bire bir kontekst içerisinde ele alınmalı ve yorumlanmalıdır.” sözünü anımsatan Bulut, “Binlerce yıllık Türk tarihinin beher sayfası, geleceğimizi aydınlatacak tecrübelerle, nesillerimizin kıvanç edeceği zaferlerle ve bağımsızlığımızı garanti altına takanak onur ve tecrübelerle doludur. Kül bu mirasın kuşkusuz yeryüzü andıran, sunma çalışkan ve sunma çekicilik verici hatırası ise iman ve cesaret üzerine düz yazı etmiş olduğumuz mecmu istiklal mücadelesi, yani milli mücadeledir.” dedi.

Bulut, Milli Mücadele’nin 100. yılında bire bir fıtrat, aynı çağ ve bir inancı ayrımsız şeref payesi gibi taşıyanların var olduğu üzere Türk milletine kin kusmaya bitmeme edenlerin dahi olduğunun altını çizdi.

Keçecizade Fuat Paşa’nın 1867’birlikte yabancı diplomatların huzurunda “Sunu akva kerem bizim devletimizdir. Zira siz haricen tığ içeriden yıkmaya çalışıyoruz, esasen yıkılmıyor.” dediğini tamlayan Keder, şunları kaydetti:

“Bu sözler serencam yüzyılımızın üstelik özeti gibidir. Milli mücadelemiz yardımıyla bizi haricen yıkmaya çalışanlar, Atatürk’ün tabiriyle geldikleri üzere gitmiş olsalar dahi serian herhangi bir dönüş yaşanan ibretlik ahval, devletimizi içeriden yıkmaya çalışanların gayretlerinin devam ettiğini göstermektedir. Dış güçleri arkasına alanlar bunları görebilmeleri üzere bizler kadar karşılarına dikilmek, misilleme, dişe diş bir vatan savunmasını tekdüze gerçekleştirmeleri gerekir. Milli olanlar ve milli duranlar her ahit gaye olmuş, sömürge memurları ise Batı’nın sırt sıvazlamalarına mazhar olmuştur. Umumi Başkanımız Ihtişam Bahçeli’nin rapor ettiği üzere evvel gaye Bülent Ecevit’ti, bugün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. İsimler değişse birlikte baziçe bütün tıpkısı oyundur. Açar aynıdır, katakulli aynıdır, ığrıp aynıdır. Aut güçler hesabına şık düşürenler, şekva koparanlar, yapışkan bilgilerle takanak yönetenler birlikte Keçecizade Fuat Paşa’nın 150 yıl geçmiş belen ettiği içerdeki hainlerdir. Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve milli savaşım kahramanlarını; Türk ordusunu katliam yapmakla suçlama fail Şebnem Korur Fincancı mı, yoksa istikamet neresi sorusuna ‘kızıl elma’ şeklinde yanıt veren Mehmetçik mi kumar etmektedir?”

MHP Ankara Saylav Nevin Taşlıçay dahi Türk ihtişam geleneğinin, tarihin eski çağlarından bu yana asırları inşa ve milletini diriltme anlayışıyla ilerleyici mukavim bire bir birikime erbap olduğunu söyledi.

Bilgili Kağan’ın idare anlayışının, Türkiye Cumhuriyeti kamu yönetimi anlayışının çatısını oluşturan asıl can kuşu olduğuna inandığını ifade fail Taşlıçay, “Bizler de Umumi Başkanımız Sayın Izzet Bahçeli beyefendinin sıkıntı, uzluk, gayret düsturuyla Türk kamu yönetiminin ayrımsız parçası olmanın mübarek sorumluluğunu taşıyor, geçmişten bu yana taşınan şevket geleneğimizin ruhuna değer işlemler yapmaya hız gösteriyoruz.” dedi.

Taşlıçay, MHP’nin intihap beyannamesinde düz verdiği 3600 ekleme sendrom beklentisinin karşılanması, asgari ücretin ve tam çalışanların ücretlerinin asgari ücret kadarlık kısmının alacak dışı bırakılması, öğretmenlerin meslek kanunuyla gelişigüzel maaşlarında tensikat yapılması, afiyet personelinin erkek haklarında iyileştirmeler yapılması, korucular ve muhtarların mahiye ücretlerinin yeryüzü birkaç asgari sevap düzeyinde belirlenmesi özellikle kalkmak amacıyla bir nice düzenlemenin hayata geçirilmesi ve emeklilikte hoşnutluk takılanlara ilişik düzenlemenin dahi divan gündemine gelerek çözüme kavuşturulacak olmasından dolayı memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi. (2)

Share: