Efe June, Muğla’daki anıtı önünde anıldı

Muğla’nın Ortaca ilçesinde İztuzu Plajı’ndaki deniz kaplumbağalarının korunması amacıyla verdiği mücadeleyle tanınan ve 23 Nisan’dahi hayatını kaybeden June Haimoff, mevlit gününde mezarı başında anıldı.

Efe June için Kabadayı June Deniz Kaplumbağalarını Himaye Vakfı ve Dalyan Naciye Tınaztepe İlkokulu işbirliğinde yâd etkinliği düzenlendi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un talimatıyla Dalyan Mahallesi’ndeki belediyeye ilişik çay bahçesine 5 Haziran Acun Mekân Günü’nde yaptırılan anıtın önünde toplanan mangiz üyeleri ile öğrenciler, burada pasta kesti ve anıta çiçek bıraktı.

Zeybek June’un hayatının anlatıldığı programda, bir öğrenci yazdığı mektubu okudu.

Vakıf marifetiyle hazırlanan resim sergisinin gezildiği etkinliğe katılanlar, Kabadayı June’un Köyceğiz’in Aşılanmamış Mahallesi’ndeki mezarını birlikte ülfet etti.

Efe June Bahir Kaplumbağalarını Dulda Vakfı Başkanı Funda Erten Söylemez, gazetecilere, Ağabey June’un hem Dalyan hem birlikte mevki amacıyla altın olduğunu, bu değeri destek olmak istediklerini söyledi.

Yaş gününde June’u andıklarını, amaçlarının onu çocuklara anlatabilmek olduğunu vurgulayan Söylemez, “Onun üzere bile hele ilkokul öğrencileriyle bu ekinliği düzenlemek istedik. Öğrencileri bilinçlendirmek, bundan sonraki süreçte birlikte Kaptan June adını yaşatabilmek amacıyla sunturlu bir aktiflik oldu. İnşallah bundan sonrasında de pir işlemler yaparak kendisine saygımızı devam ettireceğiz.” dedi.

“Kabadayı June”

İlk el 1975’te teknesiyle Köyceğiz ilçesindeki Ekincik Koyu’na gelen June Haimoff, elan sonraları tatilini etmek amacıyla sonsuz bu bölgeyi tercih etti. 1986’birlikte İztuzu Plajı’ndaki barakası ve teknesinde yaşamaya başlayan Haimoff, bu sürede plaja husye artırmak üzere mevrut caretta carettaların korunmasında cesim lüks oynadı.

Uzun yıllar bahir kaplumbağalarına adeta “fahri annelik” yapan Haimoff, bölgede kıvrak insanlar marifetiyle birlikte “Ağabey June” yerine tanındı.

İsminin verildiği Dalyan’daki Yiğit June Sokak’taki evinde yaşamını sürdüren Haimoff, 2011’de Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfını kurdu.

İngiltere kraliyet ailesince 2011’bile “krallık nişanı” verilen Haimoff, ilerlemiş yaşına rağmen caretta carettalarla ait bilgilerini kitapta toplayarak insanlarla paylaştı.

2011’da Türk vatandaşı olan İngiliz uyruklu Haimoff, 23 Nisan’üstelik 100 yaşında hayatını kaybetmiş ve cenazesi Köyceğiz ilçesindeki Çandır Mezarlığı’na defnedilmişti.

Share: