Edirne politika haberi… İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat Edirne’de “Kadın Muhtarlar Buluşması”nda konuştu: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bizler, oluşturduğumuz düzlük baskısıyla, şunu burada ifham etmek isterim, eroinin rotasını etrafımızdaki coğrafyada değiştirdik.” dedi.

Nazır Soylu, Edirne’da tıpkı restoranda düzenlenen “Avrat Muhtarlar Buluşması”nda yaptığı konuşmada, uyuşturucuyla mücadelede muhtarlara kocaman görevler düştüğünü belirterek hele karı muhtarlardan, maden meselesine ilgi etmelerini istedi.

Aristokrat, yapılan kudretli operasyonlar ve azimli mücadeleyle beyaz zehir rotasını değiştirdiklerini söyledi.

Son aynı yıldır metamfetaminin çetin bir yıldırma yerine ortaya çıktığını ifade eden Soylu, şöyle devam etti:

“Bizler, oluşturduğumuz vadi baskısıyla şurası burada tercüman olmak isterim, eroinin rotasını etrafımızdaki coğrafyada değiştirdik. Eskiden Şark Anadolu’de, yakaladığımız uyuşturucuların tamamının yüzde 20’si yakalanıyor idi, ferasetsiz kalanı batıda yakalanıyordu, oradan girdiği için mahdut içine. Şimdi yüzde 76’sını sınırlarımızın birden önünde 3 vilayette Veca, Van ve Hakkari’da 3 hat vilayetinde yakalıyoruz. Ferasetsiz mütezayit yüzdelik 24’ü fakat batıda yakalanıyor. Yani tıpkısı düz baskısı ortaya kondu. Sabık yıl 26 titrem yakalamıştık hep gümrükle bu arada. Demin 10’uncu ayı bitiriyoruz ancak 6,5 titrem yakaladık. Sebep? Zira beyaz ortası Afganistan üzerinden, İran üzerinden makul Akdeniz’e indi. Ancak elbette ki deminden bambaşka bire bir tehlikeyle yüz yüze kaldık. Sabık sene, yılın toplamında 6 titrem metamfetamin yakalamıştık, benzeri esbak sene 3 tondu. Şimdi 10 tonu aştık, yani benzeri metamfetamin tehlikesi var. Ego bu konuda hepinize teşekkürname ediyorum, muhtarlarımızdan razıyız. Bazen illerimizde anca hareketli gelişim birlikleri yapılıyor kim hem annelere ulaşan, ailelere vasıl muhtarlarımızı görüyorum hem çocukların elinden tutup onları tedaviye götüren muhtarları görüyorum.”

“Uyuşturucuya merbut ölümler azaldı”

Nazır Soylu, uyuşturucuyla mücadelede yapılan çalışmalarla heybetli başarılar elde edildiğini vurguladı.

Uyuşturucuya sınırlanmış ölümlerin azaldığına belen eden Aristokrat, “2016 yılında Türkiye’birlikte 920 uyuşturucuya bağlı ahiret yolculuğu vardı. 2017 yılında 941 uyuşturucuya merbut ahiret yolculuğu vardı. Sonra bu yukarıdan aşağıya düştü, bu rakamlar Adli Tıp Kurumu verir. Sabık yıl 270 uyuşturucuya mecbur ölüm. 941 sunu bayır noktasıysa 270’e kadar düştü. Bu sene güzeşte yılın Adli Tıp rakamlarına göre yüzdelik 25 altında gidiyoruz. Yani asıl itibarıyla uyuşturucuya tutkun ölümleri düşürdük, bazı eroin rotalarını değiştirdik.” diye konuştu.

Uyuşturucuyla mücadelede it canlı çokça uygulamanın hayata geçirildiğini anlatım eden Aristokrat, şunları kaydetti:

” ‘Arz ongun narkotik polisi esas’ diyerek bire bir faaliyet başlattık. Ego zaman öğleden sonradan Gaziantep’te binlerce kadınla ‘En ongun uyuşturucu polisi ana’ eğitimine katılacağım. O eğitimi onlarla birlikte dinleyeceğim. Yalnız ‘aman yapmayın’, ‘aman etmeyin’ emretmek değil. Esrar kullanan çocukların, insanların yüzdelik 90’ının ailesi var. Annesi ve babası var. Yaptığımız hep araştırmalarda biz seçkin mızrap kullananı yakaladığımızda değme maden satıcısını yakaladığımızda hepsiyle araştırı yaparız. ‘Kaç yaşında başladın’, ‘nerede başladın’, ‘annen var mı’, ‘baban var mı’, ‘hangi kullanarak başladın’, ‘sana bunu önceki geçmiş ki alıştırdı’, ‘bilcümle bunları nerede kullanıyorsun’ kabilinden bize kez haritası ortaya koyan soruları aşağıdan yukarıya sorarız. Sadece bu mu? Faydalı. Bundan biz misil haritamızı belirleriz. Genişlik bol uyuşturucu polisi temel projesi buradan artık.”

Nazır Soylu, 119 bin kullanılmayan çatı tespit ettiklerini dile getirdi.

Bunun 86 binini yıktıklarını, kavrayışsız kalanını rehabilite ettiklerini anlatan Soylu, “104 binini kullanılmayan çatı olmaktan çıkardık. Kafasız mütezayit 15 binle birlikte ilişkin işlemlerimizi motamot devam ettiriyoruz. Takkadak bu mu? Hayır. 81 ili ayrımsız riziko analizine göre çerçeveledik. Yani kestirmece değme ilde 42 maddeden, 42 muhteşem yaptığımız araştırma sonucundan, ilçelerde 32 ayrı kriterden hangi ilin daha riskli olduğunu, ne ilde yer haddinden fazla hangi kullanıldığını seçkin kamer çıkartıp hassaten kanalizasyonlardan aldığımız atılmış malzemelerle, o kanalizasyonlara giden uyuşturucunun ne olduğunu üniversiteler aracılığıyla tespitiyle kim 62 ilde bunu yapıyoruz ve 81 ile çıkaracağız. Bütün bunlarla gelişigüzel 112’ye gelen ihbarlardan, hastanelere yatan çocuklardan tevessül etmek için bütün bunlarla ilgilendiren çalışmalarımızı bir risk analizi yöntemine göre 42 kriter illerde, 32 ölçüt de ilçelerde yaparak kaymakamlarımız, valilerimiz, güven müdürlerimiz, jandarmalarımız, muhtarlarımız bilcümle alay malay izlem ediyoruz ve izliyoruz.” diye konuştu.

“Cezaevlerinde 220 bin güç kalıyor, bunun 117 bini uyuşturucudan”

Soylu, uyuşturucu ile mücadeleyi hareketli kuzuluk aktarmak üzere UYUMA uygulamasının hayata geçirildiğini hatırlattı.

UYUMA ve KADES uygulamasının cemi dünya tarafından izlem edildiğini belirten Soylu, “UYUMA diye niteleyerek benzeri aplikasyon getirdik. Bu aplikasyon bilcümle dünyada hakikaten izleme edilen aynen KADES kabilinden yani kadına şiddetli mücadeledeki aplikasyon kabil. KADES uygulaması birlikte 4 milyon 100 bin rakamına geldi. İnşallah bu yıl 5 milyonu tamamlayacağız. Biliyorsunuz hep dünya KADES’i kat sayı almaya başladı. Çünkü polis ve cingöz, KADES butonuna basıldığında 4-5 zaman içerisinde ivinti gördüğü değerlendirilen kadına arkalama için çarçabuk oraya ulaşmaktadır. Bugüne büyüklüğünde haddinden fazla liyakatli, filhakika yetişkin benzeri aplikasyon olmuştur. UYUMA uygulaması bile keza hakeza bir uygulamadır.” ifadelerini kullandı.

Bakan Aristokrat, uyuşturucuya tutkun ölümler düşerken sair yandan maden satıcılarına yönelik çalışmaların arttığına dikkati çekerek şöyle bitmeme etti:

“Uyuşturucuya sınırlanmış ölüm rakamları düşerken 2016 yılında cezaevinde uyuşturucudan tutuklu veya hükümlü olan 35 bin sayısı, 117 bine imdi. Yani sayıyı 35 binden 117 bine. Cezaevlerinde şu zaman 220 bin güç kalıyor, bunun 117 bini uyuşturucudan. Biz bunları yaparken bu şişman mücadeleyi gerçekleştirirken, değme sene operasyon sayımızı artırırken Avrupa beyaz şırıngasını sudan ucuz dağıtıyor. Narkoshoplar ve narkokafeler yani esrar kahveleri ve uyuşturucu satan dükkanlar kuruyorlar, oluşturuyorlar. Sokağın yanında mızrap somurmak serbest, esrar emmek erkin. Burada anneler yerine size sesleniyorum, ailenin ana direği olan kadınlara kendisine bile size sesleniyorum. Hep bunlardan kadınlarımızı, çocuklarımızı ve ati nesillerimizi korumalıyız. Avrupa’dan çocuklarımızı korumalıyız. Tığ onlara sıhhat yapıyoruz, dünyada doğudan gelen uyuşturucuyu batıya gönderme etmemek amacıyla canhıraş savaşım ortaya koyuyoruz. Onlar de orada hem kimyasal laboratuvarlarında maden üretiyorlar hem bile dönüyorlar onu da uyuşturucuyu azade bırakarak dünyanın temas tarafına uyuşturucu içiminin yaygınlaşması üzere aynı kültür oluşturmaya çalışıyorlar. Onun üzere bizim bedaheten fazla sorumluluklarımız var, alelhusus sizin pattadak çok sorumluluklarınız var. Kadın adına, familya olarak, kocabaşı kendisine sorumluluğunuz var. Bilcümle bu sorumlulukları hep gelişigüzel süpürmek zorundayız. Ego geçen akşam iki buçuğa kadar eroin kullananların anneleriyle birlikteydim. Ertesi ahit Sağlık Bakanımızdan randevu aldım esbak gönderdim, henüz önce Hak Bakanımıza göndermiştim. İnanın bu konunda elden arzla mücadelede değil, metal yakalanmasıyla ilgilendiren bire bir mücadelede değil bir zamanda ailelere ve annelere yardımcı olmak üzerine elimizden mevrut seçme şeyi ortaya koymaya çalışıyoruz. Zira uyuşturucu bağımlılarının anneleri, aileleri toplumdan izole oluyorlar. Çünkü yüz yüze kaldıkları sıkıntılar koskocaman sıkıntılardır. Bizim muhtarlar olarak bu ailelere yardımcı olmamız gerekmektedir.”

“Kurtardığımız gelişigüzel çocuğu özlük çocuğumuz kadar bağışlamak lazım”

Vekil Soylu, yemeden içmeden uyuşturucuyla mücadelede değil, ailelere havari olma üzerine dahi ellerinden gelen temas şeyi ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi.

Maden bağımlısı çocukların annelerin yaşadıkları teessürat dolayısıyla kendilerini toplumdan izole ettiklerini vurgulayan Nazır Aristokrat, muhtarlar namına dahi o ailelere dayanaklık etmek gerektiğini belirtti.

“Kurtardığımız gelişigüzel çocuğu kendi çocuğumuz kadar başlamak geçişsiz” diyen Soylu, bu kapsamda mahallelerde yaşanan değme hadisenin katiyetle güvenlik birimlerine bildirilmesini istedi.

Muhtarlardan facia bilinçlendirmesi konusunda alıngan davranmalarını isteyen Nazır Aristokrat, bugüne büyüklüğünde 47 bin muhtara ve 150 bin azaya afet farkındalık eğitimi verildiğini kaydetti.

Afet yönetiminin kendileri için şanlı ayrımsız mesele olduğunu anlatan Vekil Aristokrat, seçkin muhtarın özlük zihninde mahalledeki bir kıyamet yerinde hangi yapacağını tekrar yine çalışması gerektiğini, benzeri afette çalınacak evvel kapının muhtar kapısı olacağını söyledi.

Kadın cinayetleri üstüne de bilgelik veren Bakan Aristokrat, sabık yıla bakarak avrat cinayetlerinin yüzde 7 düştüğünü ifade etti.

“Bir kadının da öldürülmesine tahammülümüz yok” diyen Nazır Soylu, “Tek olmaması amacıyla da çaba gider ediyoruz. İşte ‘İstanbul Sözleşmesi’nden çıkınca kadın cinayetleri artacak, şöyle olacak hakeza olacak’ denildi. Tek de anca aynı husus değil. Polis benzeri polis, ihtişam tıpkısı şevket, kanun bire bir yasa. Şu anda inanın bu işin konusunda o kadar haddinden fazla düşüyoruz kim…” dedi.

“750 fenomen, elektronik kelepçe merkezi eliyle takip edilmektedir”

Aristokrat, bu yılın başından itibaren 5 milyon erkeği “kadına el kalkamaz” sloganıyla bilgilendirdiklerini söyledi.

Kadını koruyan anlayışın dışında erkeğe yönelik bile bilgilendirmeyi ortaya koyduklarını belirten Soylu, “Özellikle bu üstelik dünya tarafından çokça izlem ediliyor. İçişleri Bakanlığının Güvenlik Evgin Kapsam Merkezi’nin altında bire bir elektronik kelepçe merkezi oluşturduk. Zaman itibariyle 750 hikâye, elektronik kelepçe merkezi marifetiyle izleme edilmektedir.” diyerek konuştu.

Vekil Aristokrat, 24 saat etkin elektronik bilezik merkezinin modern aynı yapıda olduğunu dile getirdi.

Elektronik kelepçenin birinin erkekte diğerinin ise kadında durduğunu anlatan Vekil Soylu, “Sürat uygulayıcı erkekte bir zamanda ayağında bilezik var. Eğer kadına ait bir yakınlaşması veya ilişik alanları ihlali küçümseme konusuysa kelepçe ve ilişik araçlar çevir sesi vermeye başlıyorlar. Derhâl bizim polislerimiz olaya müdahale ediyorlar. Bu büyüklüğünde bariz ve net ve burada birçok meseleyi alay malay yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muhtarları daha zihayat, metin ve çağın getirdiği kimi sorunlardan kaynaklanan görevlerin beklediğini nâkil Aristokrat, muhtarlığın daha sistematik daha hukuka akıllıca daha izanlı şekilde yapılmasını bütün birlikte sağlayacaklarını kaydetti.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık ise böylesine balaban tıpkısı toplantının Edirne’üstelik yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TBMM Eş Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve YANLIŞSIZ Tümen Edirne Mebus Fatma Aksal, eş muhtarların sayısının imdi artması temennisinde bulundu.

Kadınlara muhtar ve organ seçilme hakkı verilmesinin sene dönümünü kutlama fail Aksal, “Alelhusus serencam yirmi yılda kadınlarımızın siyasetten ekonomiye, bilimden teknolojiye, hayatın seçme alanında kayran almaları amacıyla lüzumlu mevzuatta, lazım pratikte iri değişikliklere imza attık.” dedi.

Türkiye Eş Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu de muhtarların önemli bir görevi yerine getirdiğini hele Kovid-19 salgını döneminde vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere ellerinden geleni yaptığını dile getirdi.

Muhtarların türe etmedikleri hürmetsiz tavır ve davranışlarla karşı karşıya kaldığını savunan Erenoğlu, “Kamuoyunda bizim muhtarlar günümüzü kutlulamak namına darbe aldık maatteessüf. HDP Umumi Komutan Yardımcısının ve maatteessüf hakları savunan Müstakil Özel Bey’in birlikte yaptığını gördüm ve dehşete kapıldım. Bu, benim üzere yaralayıcı ve saygınlık biberli benzeri durumdu. Biner teklik mülk karşılığında muhtarların Ankara’ya gelişleri ve ‘bin liraya kendilerini sattıklarını’ söylediler. Bu bed iftira ve çizgi hepimizi ilişik benzeri konu. Tığ bin liraya kendini satacak bire bir kurumu kaşkariko etmiyoruz. Bizim değerimiz parayla ölçülmez, biz bu işe gönlümüzü, bedenimizi ve ruhumuzu veriyoruz.” diye konuştu.

Erenoğlu, akıbet yıllarda muhtarlık kurumuna yapılan düzenlemeleri takdirle izlediklerini belirterek “Muhtarlık kurumu ciddi bakımda olan benzeri kurumdu. Bati bakımdan çıktık kızıl dönemini yaşatıyorlar bize.” diyerek konuştu.

(Bitti)

Share: