Dünya Firez Festivali’nin açılışı yapıldı

Acun Firez Festivali’nin, 30 ülkenin Ankara büyükelçiliklerinin katılımıyla başkentte açılışı yapıldı.

Dünya Kültürleri Festivali, Dışişleri Bakanlığı, Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsünün desteği ile Ebrişem Gallery’nin organizasyonuyla Ankara CerModern’de başladı.

Malatya’nın Arslantepe Höyüğü temalı, CerModern’de gerçekleştirilen açılışa, Fransa, İtalya, İran, Azerbaycan, Hindistan, Kazakistan, Mürekkep Zenci Emirlikleri (BAE) başta gelmek üzere 30 ülkenin Ankara Büyükelçilikleri stantlarıyla katılırken, 47 büyükelçilikten da etkinlikler düz alıyor.

Açılışa, Yabancı murat temsilcileri, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve birçok çağrılı katıldı.

Açılışta konuşan YEE Başbuğ Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Naim Çiçekler, YEE’nin çalışmaları karşı vukuf vererek, enstitü yerine değme yıl bine mümasil kültürel iş yaptıklarını söyledi.

Acun’nın 5 değişik kıtasında Türkçe eğitimleri verdiklerini kaydeden Çiçekler, dünyada 66 merkezde bu eğitimleri bitmeme ettirdiklerini aktardı.

“Kültürün politik ilişkilere da katkısının olduğunun farkındayız”

BAE’nin Ankara Büyükelçisi Saeed Thani Hareb Desise Dhaheri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, açtıkları stantta ülkesinin kültürel değerlerinin düz aldığını söyledi.

Festivali musahabe edenler için ülkesinin kültürüyle ilişkin sorular içeren aynı konkur hazırladıklarını da nâkil Desise Dhaheri, stantta Türkçe kitapçıklarla ülkesini tanıtacaklarını kaydetti.

Aldatma Dhaheri, “BAE’üstelik 200’den çok ulus yaşıyor. Bu barışmayı gösteren ayrımsız ilke, kültürün temel şeylerini gösteriyor.” dedi.

Stantlarında ülkesine ait yemekleri ziyaretçilere ağırlama edeceklerini tamlayan Hıyanet Dhaheri, yerel kıyafetlerin de sunulacağını dile getirdi.

Desise Dhaheri, BAE- Türkiye beyninde ortak kültürel değerlerin bulunduğunu kaydederek, “Hars, ülkeler arası ilişkilerde amacıyla çok yetişkin. Kültürün politik ilişkilere dahi katkısının olduğunun farkındayız. Biz şuna inanıyoruz; hars bu arada çalışmanın aynı ayrıksı kapısıdır. İki hars arasında çok mail mebde var. Dinimiz bire bir. Bizde da eve ayakkabı ile girilmez, Türkiye’dahi birlikte eve başmak ile girilmez.” diyerek konuştu.

Türkiye-BAE’nin kültürel adına çokça ortak yönünün olduğunu kaydeden Aldatma Dhaheri, iki mevki arasında benzer atasözlerinin da olduğunu söyledi.

Peru Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Patricia Duran Cotrina, ziyaretçilerin stantlarında Peru’ya ilişkin kültürel değerleri rüyet şansı bulacaklarını rapor etti.

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend ise bu kabil kültürel etkinliklerin Türkiye’dahi olmasının kendisini şaşırtmadığını, Türkiye’nin şarki ve mağrip ortada kültürel aynı köprü olduğunu söyledi.

Festivalde Acun Etnospor Konfederasyonunca 29 Eylül-2 Ekim’üstelik İznik’te düzenlenecek 4. Dünya Göçer Oyunları öncesinde göçer hayatı temalı foto standı dahi açıldı.

Stantta, göçer yaşamını anlatan ressam Elçin Şahal Oskay’ın çepel boya tekniğiyle yaptığı 20 eser sergileniyor.

Festivalde farklı ülkelere ilişik oyunlar sergilenirken, ziyaretçiler erte de stantları gezebilecek.Share: