Doğadan elde ettiği malzemeleri sanata çeviriyor

Doğadan elde ettiği malzemeleri sanata çeviriyor

Kırşehir’de Zanaatkarlar Çarşısının önceki seramik sanatçısı doğa ile sanatı birleştirmenin heyecanını içinde

KIRŞEHİR – Kırşehir’de, repertuvar ve ustalığını halk becerisi ile birleştiren zanaatkar, doğadan elde ettiği malzemeleri sanata çeviriyor.

Cumhuriyet tarihinin önce külliye projesi olan Cömert Külliyesi beraberinde açılan Zanaatkarlar Çarşısında himmet yürüteç Sercan Meze, 2017 Yılında geldiği memleketinde Ahilik Teşkilatlanmasında yer kayran 32 çığır gurubundan tıpkısı tanesi Çömlekçiliği yaşatmayı hedefliyor. Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Pencere Sanatları Bölümünü bitiren Sercan Bayram, Cömertlik Teşkilatlanmasında var olan ve ölmeye yüz tutmuş tıpkısı mesleği yaşatmanın üstelik gururunu yaşıyor.

“Yer Analizleri yaparak say yürütüyor”

İç Küçük Asya Bölgesinin verimli yerey yapısına eş olduğunu nâkil Alay, “Kırşehir’in toprağı dahi Avanos ve Nevşehir toprağı büyüklüğünde altın. Yer analizlerimizi daima yapıyoruz. Yaptığımız çalışmaları de Firez ve Turizm Bakanlığına sunduk. Çalışmalarımız sonrası de Firez Bakanlığı Sanatçısı unvanını aldık” dedi.

“Plastik hesabına katkısız toprak”

Evrenselleşen dünyada insanların plastik mahsulat yerine yardım maddesiz ürünlerin kullanımlarını tercih ettiğini nâkil Söz, “Doğadan almakta olduğumuz kil ve çamuru kullanılabilir yön ve materyale çeviriyoruz. Şehir halkı ve bizlerde bu durumdan gayet memnunuz. Aş Damı ürünlerine ağırlık vermekteyiz. Eskiye dayanabilen çanak çömlekçilik üretimleri yapmaktayız” diye konuştu.

Share: