Diyarbakır’da Yeşil Ambalaj, oluklu mukavva ihracatında ilk 5’e girdi

Diyarbakır’dan Ortadoğu, Avrupa ve Amerika’ya oluklu mukavva ihracatı

DİYARBAKIR – Diyarbakır’dan Avrupa, Ortadoğu ve ABD’ye oluklu mukavva ihracatı eden ve Gümrük Müdürlüğü verilerine bakarak kentte bildirme çok ihracat gerçekleştiren 5 firma ortada kayran düz Yeşil Ambalaj A.Ş. Genel Müdürü Hasan Yeşil, iş insanlarının finansa erişimi üstüne Güneydoğu’daki vezneci müdürlüklerine mali muhtariyet verilmesini istedi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerle ayrımsız araya mevrut Yeşil Ambalaj A.Ş.’nin Umumi Müdürü Hasan Yeşil, Diyarbakır’dan Avrupa, Ortadoğu ve ABD’ye oluklu mukavva ihracatı yapan ve Gümrük Müdürlüğü verilerine göre kentte arz çokça ihracat gerçekleştiren 5 firma arasında vadi düzlük şirketin 2023 hedeflerini anlattı. 2016’birlikte üretime başladıklarını hatırlatan Yeşil, yerelden ulusala, ulusaldan acun pazarına teferrüç sürecinde Yeşil Ambalaj’ın bilim ve tanıtımına meydan veren, yerel ve yerelde görev özne millî matbuat mensuplarına teşekkür etti.

Aradan güzeşte 7 yılda istihsal, ihracat ve istihdamı artırdıklarını belirten Yeşil, “Çokça şükür duruluk vuzuh ihracata dönük yatırımlarımız oldu. Yetenek artışına çevrik yatırımlarımız oldu. Demin otomasyonla ilgilendiren sayısal dönüşümle ait çalışmalarımız devam ediyor. Istihsal süreçlerinden sonraları gelişim süreçlerimizi de ağız ağıza sayısal ortama taşımak için icraat yapıyoruz. Şirketin böylece aynı kurumsal hafızasını üstelik oluşturmuş olacağız. 250 kişinin çalıştığı, Diyarbakır’dan Ortadoğu’ya, Avrupa’ya ve başkaca Amerika’ya dış satım eden aynı oluklu mukavva firmasıyız” dedi.

“Şerait ne olursa olsun istihdama benzeri sosyal gravite adına bakıyoruz”

Diyarbakır Gümrük Müdürlüğü verilerine bakarak, 2022’nin önce 11 ayında genişlik haddinden fazla çevirgeç çıkışı eden ve arz çokça beyanname açan firma olduklarını vurgulayan Yeşil, şöyle devam etti:

“Yani huruç işleyen dil sayısı itibarıyla diyelim ki zaman önceki 11 ayda Diyarbakır gümrüğünden tahminî 3 bin açacak çıkışı yapmış. Bunun 700’ü Yeşil Ambalaja ilişkin, yani kısaca yüzde 25’i. Yapılan ihracat tutarı bazında dahi Yeşil Ambalaj’ın sıralaması değişmekle gelişigüzel önce beşteyiz. Bittabi ihracatı ayrıca önemsiyoruz. Hem bölgenin kalkınması amacıyla hem birlikte istihdamı elan de yükseltmek üzere ihracata yönelmemiz araç. Çünkü iç piyasada kimi zaman istikrarsızlıklar oluyor ve esasen misyon pazarlarımızdan biri olan Ortadoğu’üstelik çevrim dönüş istikrarsızlıklar oluyor. Bu bizi hem Avrupa’ya hem da yine 2023’te tasavvur pazarımız olan Amerika’ya yöneltti. Yeşil Ambalaj’ın çalışmaları, yatırımları inşallah çıktı dahi bitmeme edecek. Koşullar hangi olursa olsun istihdama dahi aynı toplumsal sorumluluk olarak bakıyoruz. İhracatımızda ilişik bile gelişmeler berenarı sizlerle paylaşacağız.”

Yatırımcıların bankalardan krediye ulaşmada çektiği sıkıntılarla ilişik aynı soru üzerine Yeşil, Doğu ve Güneydoğu’daki vezneci müdürlüklerine bitirme verilmesini istedi. Yeşil, “Bölgede etraflı süredir gelişim dünyasında haddinden fazla konuştuğu, üzerinde durduğu bir sevgili. Üste finansmana erişimden meşakkat zinde firmaların anamal toprak kayması yaptığını, yani firmaların merkezlerini Diyarbakır’dan batıya taşıdıklarını biliyoruz. Bunun iki sebebi var. Güneydoğu Rum’üstelik amme bankalarının bölge müdürlüklerinin limit tahsis yetkisi sınırları. Benzeri bankanın limit tahsisi etkisi tek yok. Zaman kesim müdürlüğü istese de tabiri caizse 100 bin TL de ödeme yetkisi bulunmayan. Zımnında kredilerin oylumlu benzeri kısmı umum müdürlük tahsis birimine gidiyor” şeklinde konuştu.

“Hele bazı bankalar, yani tek limiti sıfır bankanın dışında bambaşka ayrımsız kamu bankasının 20 milyon TL tahsis limiti var” diyen Yeşil, “Bugünün enflasyonunda 20 milyon TL ile bire bir yatırım yapılmayacağını az çok tutum ediyoruz. Bağımlı bu 20 milyon TL ense sınır. Yüreklilik notu A sâdır firmalar üzere. Yüreklilik notu kaç modül firma var deseniz Güneydoğu Bölgesi’nde herhalde 2-3 çıngı sunu fazla çıkar. Diğer bire bir bankanın dahi 35 milyon TL yatırım kredisi tahsis limiti var. Bağımlı bu de şu an için ancak geliyor. Bu finansmana muvasala sorununu şüphesiz çözebiliriz. Öncelikle Umum Müdürlük yetkililerinin ayrımsız kısmının Güneydoğu Küçük Asya Kesim Müdürlüklerine devredilmesi lazım” ifadelerinde bulundu.

Merkezdeki yetkinin yerele devredilmesi lazım değerlendirmesinde mevcut Yeşil, “Buna finansal özerklik üstelik diyebiliriz. Zaman bu bölgede yatırım yapacak kişilerin yüreklilik değerlendirmesi bölgedeki uzmanlar marifetiyle yapılmalı. İstanbul’birlikte umumi müdürlükteki proje envestisman birimlerinin bizi makul, nesnel ayrımsız şekilde değerlendirmesi biraz print. Zira Diyarbakır’ı, Mardin’i, Siirt’i, Şırnak’ı ve Van’ı ongun bilmeniz geçişsiz. Buradaki yatırımlar kimi vakit 200 milyon, 300 milyon TL’lik yatırım kredisi başvuruları oluyor. Tıpkısı bankacı bölgeyi değerlendirirken limana meydanlık tıpkı menfilik namına değerlendirilir. Olmamış maddeye ara tıpkı menfilik, bölgede yaşanan olaylara münasebetsiz bakarlar. Meram alım satım ihracatsa arz özellikle bizim şu zaman Diyarbakır namına yeryüzü haddinden fazla ihracat yaptığımız büyüklük Irak. Irak’a dış satım işleyen ülkeler bile gine kontra firmalar yerine görünüyor” dedi.

Share: