Diyarbakır Anneleri’nin sesi Nevşehir’den dünyaya duyurulacak

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu markajcı aileler, Nevşehir’de düzenlenecek “1. Arsıulusal Evlat Nöbeti: Diyarbakır Anneleri Kongresi” ile seslerini dünyaya duyurmaya hazırlanıyor.

Medya Platformu Derneği aracılığıyla planlı etkinlik, İçişleri Bakanlığı ve İletişim Başkanlığının desteğiyle 7 Familya 2023 Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

Medya Platformu Derneğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, “Uluslararası Döl Nöbeti: Diyarbakır Anneleri Kongresi” kapsamındaki oturumlarda, yıpranmamış içtimai akım, can faaliyet, iletişim araçları sosyolojisi, aidiyet ve akide, protest duruş ve karı direnişi başlıkları ele alınacak. Kongrede tıpkısı zamanda PKK’nın kaçırdığı ve istismara uğrattığı çocuklara dair analizler sunulacak.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan SELIM Fırka Nevşehir Mebus Mustafa Bitirmiş, 7 Familya’ta duygun kül vatandaşları uygarlık ve barışın kenti Nevşehir’e çağırma ederek, “Annelerimiz bizim amacıyla rastgele zaman kutsaldır ancak evlatlarından ayrılan annelerimizin bizim amacıyla yeri seçme devir ayrıdır. Bu etkinliği planlarken Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bulunmaz eşi Emine Erdoğan Hanımefendi ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Aristokrat desteklerini esirgemediler, kendilerine müteşekkiriz.” ifadelerini kullandı.

Kongrenin koordinatörü Prof. Dr. Kesat Palabıyık ise “Diyarbakır Anneleri”nin nahiye halkının teröre ve terörizme cebin verdiği mücadeleyi sivil alana nakil başarısı gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu etkinlik marifetiyle yıllardır sivil bağlamı kalık olan terör ile mücadeleye vahim tıpkı yardım yapılacağını düşünüyoruz. Ölüm karşısındaki bir tane varoluşsal kılgı olan anneliğin evladına can olmayı yeğleme ettiği ve 22 Ağustos 2019 tarihinde Hacire Akar ile başlayan uşak nöbeti, HDP Diyarbakır İl Binasına tabiri caizse âdeta bir keçe karşısında diz çöktürdü. Annenlerin protest duruşu ve feminizm, ilmî namına arsıulusal bağlamda duyurulmalı, teröre karşı verilen sivil savaş anlatılmalıydı.”

Palabıyık, kongrede çeşitli konuşmacıların anlatımlarda bulunacağını üstelik kaydetti.

Share: