Depremzede gençlerin darülfünun hayalini gerçekleştirmesi üzere HEM’den yetişek desteği

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden etkilenen illerden Amasya’ya mevrut lise mezunu çoluk çocuk, Halk Yetişek Merkezince (HEM) düzenlenen ücretsiz tedarik kursunda gördükleri eğitimle Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanıyor.

Öğrencilerin yeteneklerini keşfetmeleri ve üniversiteye tedbir sürecine katkıda mevcut olmak için açılan kursta depremzede 10 güre, hayallerini gerçekleştirmek üzere yetişek alıyor.

Öğrencilerin mütenevvi branşlarda eğitim verdiği öğrencilere kırtasiye malzemeleri bile dağıtıldı.

Amasya İl Milli Terbiye Müdürü Mehmet Türkmen, AA muhabirine, yer sarsıntısı bölgesinden Amasya’evet mevrut 968 öğrencinin eğitim tedrisat hayatına kaldığı yerden devam ettiğini söyledi.

Afete karşın üniversite hazırlığına devam etmek ve hayallerini yapmak isteyen hep gençleri kurslara davet fail Türkmen, “Gençlerin darülfünun hayallerine havari oluyoruz. Yine maltalık boyu öğrenme birimi üzerinden evlerinde ya birlikte yurtlarda konaklayanlar amacıyla açılan sair kurslarımız bile kâin. Gençlerimizin hayalleri az kalmasın. Bu konuda elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Depremi Malatya’birlikte diri ve liseden sabık sene mezun olan Musa Soyhan ise iri aynı afetle yüz yüze kaldıklarını ancak hayallerinden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Deprem bölgesinde yaşanan acıları katiyen unutmayacaklarını dile getiren Soyhan, “Buraya YKS’ye yekinmek amacıyla geldim. Orada darülfünun sınavına hazırlandığımız ensiz yıkıldı. Burada hazırlanmaya çalışıyorum. Çok üzgünüz, acılarımız var ancak bu işi başaracağımıza inanıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Hayallerimizden vazgeçmedik”

Depremi Diyarbakır’birlikte dinamik lise mezunu Muhammed Ağaç de hayallerini gerçekleştirmek üzere yine öğüt çalışmaya başladığını belirtti.

Ağaç, “Dokunaklı günler yaşadık, büyüklük olarak kayıplarımız çokça ancak hayallerimizden vazgeçmedik. İyi bire bir üniversite fethetmek istiyorum. Hedefim, hile enformatik sistemleri alanında eğitimimi tutturmak.” ifadelerini kullandı.

Share: