Depremin arkası sıra binadan göçler arttı, bağımsız karı arıyorlar

Depremin arkası sıra binadan göçler arttı, bağımsız milletvekili ocak arıyorlar

KAYSERİ – Kayseri Emlakçılar Odası Başkanı Güzel Atasoy, yaşanan zehir depremlerin ardından vatandaşların deprem korkusuyla binalardan bağımsız evlere göç etmeye başladığını söyledi.

Depremin arkası sıra kalan sülale fiyatları ile ellerinden geldikleri büyüklüğünde savaş ettiklerini söyleyen Kayseri Emlakçılar Odası Başkanı Sevap Atasoy; “Bu pandemiden gelen benzeri karşılık artışı. Aşamalı yerine fiyatlarda benzeri artım oluyor. Çünkü insanlar mutlak evlere ve arsalara yöneldiler. Bu nedenle icap istemez fiyatlarda artım oldu. Ancak bu hareket döneminde az buçuk henüz hassasiyetli davranılması gerektiği düşüncesindeyiz. Çünkü depremzedelerimiz andıran illere gitmeye başladılar. Kayseri halkı ve taşınmazlar camiamız bu konuda duygunluk gösterdi. Depremzedeler özellikle kiralık konutlarda apotr olmaya çalıştık. Gereksiz dairelere eşya konuldu. Gereksiz olan dairelere familya sahibinden şevk alınarak, depremzede vatandaşlarımız oturtuldu. Öncelikle şunu göstermek istiyorum. Yurt fiyatlarındaki artık ile tıpkısı yerine emlak bürosu esnafımız muhatap değil. Servet ve gayrimenkul sahipleri değer yükseltmedikleri takdirde emlak bürosu esnafımız bedel yükseltmez. Aslına baktığınızda yükseltmek isteyenlerinkini bile yükselttirmemeye çalışıyoruz amma maatteessüf seçme sektörde olduğu kabil bu sektörde bile bu durumları fırsata vermek isteyen fırsatçılarda var. Onlarla bizlerde elimizden geldiği büyüklüğünde mücadele ediyoruz. Böyle adi oranlardaki artışlar az buçuk olsun hayatımızın içerisine girdi. Bunları çokça mübalağa görmüyoruz. Mübalağa fiyatla bey yapmaya çalışanlarla ilişkin Tecim Bakanlığımıza, Ticaret İl Müdürlüğümüze ve ihbar hatlarına şikayetlerde bulunuyoruz. Bunun önüne da elimizden geldiği kadar geçmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlar binalardan bağımsız milletvekili evlere yöneldi”

Yapı bile oturan vatandaşların depremin arkası sıra müstakil evlere yöneldiğini dile getiren Atasoy; “Şuanda Kayseri depremi hisseden illerden bir tanesi. Maddi adına hissetmesek birlikte manevi kendisine bizlerde hissettik. Bu hareket korkusunu bizde yaşadık. Onun için vatandaşlar biraz henüz bağan hatim evet dahi özellikle yer projesi olan bağımsız tarzı evlere yöneliyorlar. Vatandaşların bağımsız milletvekili evlere yöneldiği bilgisi makul ama şu anda aynı hareket psikolojisi var. Onu atlatana büyüklüğünde mı böyle masraf bilemiyorum. Piyasada biraz cansız, insanlar temas ne büyüklüğünde az buçuk arayış içerisinde bulunsa üstelik depremi bibi yaşıyoruz. Esasen 6.4 şiddetinde bire bir sarsıntı oldu. Şu andaki yönelme arsalara ve özgür evlere yönelik. Bugünün satıcısı yarının alıcısıdır. Bugün sattığı aynı mülkü yarında kabul etmek isteyecek ve esasen faziletli fiyatlarla yüz yüze gelecek. Burada cümle kendi mülkünü elan mebzul değerlendirmek gerek ama karşılık olarak ortaya nesnel rakamlarla çıkmasınlar. Bizi üstelik edisyon durumda bırakıyorlar. Biz burada emlak bürosu arkadaşlarımla günah keçisi oluyoruz. Bu bedel artışlarında bizim seçme dahlimiz yoktur. Mülk sahipleri artırmadığı taktirde biz artırmıyoruz. Vatandaşlarımızın dahi dünyalık sahiplerinin birlikte hele bu konuda hassasiyet göstermelerini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Share: