Delil Mehmet Akil Baliğ o geceyi anlattı

6 Şubat haset Kahramanmaraş merkezli yaşanan depreme, Gaziantep’te kaldıkları otel odasında yakalanan Nevşehir Rehberler Odası Üyesi Rehber Mehmet Ergen o geceyi anlattı.

Türkiye Rehberler Birliğinin düzenlemiş olduğu iz içi eğitimine katılmak üzere Gaziantep’e revan rehberler, depreme kaldıkları otelde yakalandı. Eğitimin önce gününde Gaziantep gezisine katılan rehberler depremin olduğu zaman birlikte Adıyaman’a geçeceklerdi. Depreme Gaziantep’te yakalanan rehberlerden Mehmet Akil Baliğ; “Bizler 6326 patika kanununa tabi rehberler adına aplikasyon gezisi üzere Gaziantep’e gittik. Bulunduğumuz otelde da bu felakete yakalandık. Bizim kaldığımız otel yıkılmadı. Şayet yıkılmış olsaydı bizlerde çöküntü altında kalabilirdik. Kurtulduk fakat kurtulduğumuza sevinemiyoruz. Bizimle eğitime Adıyaman’da başlayan 5 arkadaşımızı ve toplamda 30 arkadaşımızı kaybettik. Acımız çok büyük, bire bir yandan üstelik toparlanmaya çalışıyoruz. Şu anda kısık anlamda sorumluluk yaşıyoruz. Bu günde bir olmak gerekiyor. Halen umum ele tutuştuk ve kenetlendik” ifadelerini kullandı.

Ergen “O geceleyin saatlerimizi kurduk ve sabah Adıyaman’a yola çıkacaktık. 4-5 saat sonradan bizde Adıyaman’dahi olacaktık. Turumuza Adıyaman’dan bitmeme edecektik. Sabahleyin saat 4.17 üzere bu felaketi yaşadık. Depremde bizim kaldığımız otelin birinci cellat ve çatısı hasar gördü. Yer Sarsıntısı takkadak odada iki yâren kalıyorduk. Uyandığımda arkadaşım odanın içinde ayaktaydı. Ego bile depremin etkisiyle yataktan fırladım. İnanılmaz bire bir gürültü vardı. Dışarısı umum tıpkı cehennemdi. Sanki kıyamet kopmuş gibiydi” ifadelerini kullandı – NEVŞEHİR

Share: