Dede Korkut Koşma, Kılık ve Tahrir Yarışması bağış töreni İstanbul’da yapılacak

Bayburt Firez ve Arkalama Derneğinin düzenlediği Ata Korkut Şiir, Gösterici ve Kompozisyon Yarışması’nı kazanan öğrenciler 9 Kasım’dahi yapılacak Uluslararası Ata Korkut Sempozyumu açılışında ödüllerini algı.

İstanbul’un yanı sıra Dede Korkut’un türbesinin bile saha aldığı Bayburt’ta okuyan ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri, “Özüm Sözüm Ağababa Korkut” temalı yarışmaya katılacak eserlerini 12 Ekim’e kadar okullara teyit edecek. Komisyonun değerlendireceği asar arasından kazananlar Atatürk Hars Merkezi’nde (AKM) 9 Kasım’da düzenlenecek sempozyumda ödüllerini algı. Yarışmada rastgele dalda önceki üçe girenler altınla ödüllendirilecek.

Bu kapsamda, Bahçelievler Ata Korkut Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrenciler literatür ve suret derslerinde yarış hazırlıklarına başladı.

Okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ermiş Bayramoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, edebiyat dersinde öğrencilerin yarışmayla ilişkin bilgilendirildiğini söyledi.

Dede Korkut’un kültürün arz cesim unsurlarından biri olduğunu belirten Bayramoğlu, “Ata Korkut, takkadak bizim dilimizle ilişkin değil Türk coğrafyasının hem kültürü hem üstelik diliyle ilgilendiren bire bir kültürel mirası. Ata Korkut hem İslami kültürün hem dahi İslamiyet öncesi kültürün izlerini taşır. Binlerce almanak bu kültürün çocuklarımıza bırakıt kendisine aktarılması bizim amacıyla şanlı. Onu öncelemek için bu yarışmaya katılıyoruz.” dedi.

Koşma yarışmasına hazırlanan öğrencilerden 14 yaşındaki Musa Acet, geçmişten bugüne kendilerine ışık markajcı Dede Korkut’la ilgilendiren koşma yazdığını anlattı.

Acet, koşma yazmayı sevdiğini ifade ederek, “Hakeza ayrımsız konkur olduğunu Literatür öğretmenimiz bize söyledi. Ben de seve seve katıldım. Okullarda hakeza yarışmaların hazırlanması fena hâlde ve kâr sağlıyor. Bu konuda liyakatli olanlar ön plana çıkıyor. Gelecekte ferah nöroşirürjiyen tevessül etmek istiyorum ve türkü yazmayı de sürdürmeyi düşünüyorum.” diyerek konuştu.

“Ağababa Korkut’u yaşatmak sunturlu”

Ata Korkut Rum Lisesi Foto Öğretmeni Dilvin Güreş, Ağababa Korkut’un yazıları ve hikayelerinde esenlik, görk, cömertlik ve sevginin olduğunu belirtti.

Öğrencilerin bu zamanda öz gözleriyle bu unsurları yansıtabilmelerinin çok koca olduğuna dikkati calip Güreş, “Ağababa Korkut’u yaşatmak pir. Yarışmanın şartlarını çocuklara okudum. Boyalar serbest, ilk beribenzer kağıtlara bilahare da balaban kağıtlara geçirecekler.” ifadelerini kullandı.

Okulun 9. dershane öğrencisi Ela Çiçekli ise Türk’ün hakim atası Ağababa Korkut’u resmetmekten etraf bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Çiçekli, öğretmenlerinin yarışmayla ilişik vukuf vermesinin ardından yarışmaya katılmaya karar verdiğini ve çok heyecanlı olduğunu dile getirerek, “Anane ve göreneklerimizi bağlılaşım ve barışı bize haddinden fazla ferah yansıttığı amacıyla ben üstelik bunu resmime aktarıyorum.” diyerek konuştu.Share: