Cumhurbaşkanlığına ilişik uçaklar yardım malzemeleri ve ekipleri zelzele bölgesine ulaştırdı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sarsıntı bölgeleri için tahsis edilen Cumhurbaşkanlığına ait 2 tayyare, Adıyaman ve Kahramanmaraş’tan yaralılarla Ankara’ya cereyan etti.

Hareket bölgesinde görevlendirildikten bilahare Ankara’dan havalanan 2 uçak Adıyaman ve Kahramanmaraş’a yardım malzemelerini ve ekipleri ulaştırdı.

Uçaklarda mevcut kardiyologlar, umumi cerrahlar, döş cerrahları, ruh ve yaradılış cerrahları, düşünce cerrahları, ortopedi uzmanları, avrat veladet uzmanları, hemşireler ve AFAD teknisyenleri birlikte bölgede göreve başladı.

Adıyaman’a nazil ekibin koordinatörlüğünü fail Cumhurbaşkanlığı keyif ekibinde görevli Dr. Yenmiş Akkoca, ilaç, tıbbi arkalama malzemesi, taharri istirdat malzemesi ve bunları kullanacak tıbbi personel ve taharri kurtarma personeliyle alay malay Adıyaman’a geldiklerini söyledi.

Kritik branşlarda bilirkişi etibba, kanı cerrahları, önsezi soy cerrahları, sine cerrahları, umumi cerrahlar, hemşireler, evgin tababet teknisyenlerinin sahada fariza yapacaklarını ve afetzedelere, ihtiyacı olanlara yardım edeceklerini dile getiren Akkoca, “Teknik ekipmanlarını dahi yanlarında getirdiler ve kendi kendilerine yetecek donanıma sahipler. Burada hem kontrol istirdat faaliyetlerini hem da tıbbi yardım faaliyetlerini sürdürecekler.” dedi.

Akkoca, depremde yaralanan, kırıkları, ezilmeleri olan vatandaşları da uçaklarla Ankara’ya götüreceklerini, akıllıca hastanelere naklederek tıbbi yardımlarını ve otama süreçlerini yöneteceklerini bildirdi.

Muzaffer Akkoca, gerekseme devam ettiği sürece bu çalışmanın devam edeceğini aktardı.

Share: