Cumhurbaşkanlığı uçağıyla Adıyaman’dan alınan depremzedeler Ankara’ya getirildi

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgeler için tahsis edilen Cumhurbaşkanlığına ilişik tayyare, Adıyaman’dan aldığı hastalarla Ankara’ya döndü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla depremle ilgili faaliyetlerde kullanılmak için tahsis edilen Cumhurbaşkanlığına ilişkin tayyare, Adıyaman’dan aldığı 4 afetzedeyle Ankara Esenboğa Havalimanı’na baş aşağı yaptı.

Adıyaman’dan Ankara’ya getirilen 4 hastalanmış, Etlik Kent Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Depreme kucağında 1,5 yaşındaki çocuğuyla yakalandı

AA muhabirinin bile eşlik ettiği çevrim yolculuğu sırasında yaralılar uçakta soruları yanıtladı.

Adıyaman’daki depresyon altından 12 saat sonra yanık kurtarılan Mehmet Yaylı, depremde eşi ve ayrımsız çocuğunun hayatını kaybettiğini belirtti. Deprem simultane 1,5 yaşındaki çocuğunu kucağına alıp kaçmaya çalıştığını anlatan Yaylı Araba, kapının arkasında sıkıştıklarını söyledi.

Yaylı Araba, çocuklarından birinin sağ kurtulduğunu, esenlik durumunun da bol olduğunu belirterek, “Kızım anneannesiyle birlikte Adıyaman’bile kaldı. Eşim ve tıpkı oğlum ahiret yolculuğu etti.” dedi.

Eşi ve oğlu halen çöküntü altında

Depremin peşi sıra 18 saat sonraları yanık kurtarılan Haysiyet Özer, eşinin ve diş hekimliği okuyan oğlunun halen depresyon altında olduğunu belirtti.

6 katlı binanın 3’üncü katında yaşadıklarını nâkil Özer, şunları anlattı:

“Eşim yanımdaydı. Deprem olduktan sonradan dürttüm ama karşılık vermedi. Şişman bire bir ihtimalle ölmüştür. Benim başım dışarıya yakındı. Başım halının arasında kaldı. Hakeza kurtuldum. Iyi ayağım eşimin altında kalmıştı, sol ayağımı kendi imkanlarımla kurtardım.”

İstanbul’dan gelen AFAD ekibi sebebiyle enkazdan kurtarıldığını dile getiren Özer, ekibin kendisini kurtarmak amacıyla canını hiçe saydığını söyledi.

Özer, çocuklarından birinin dahi Sivas’ta hemşirelik okuduğunu ve haberi alır almaz bölgeye gelerek müzaheret çalışmalarına katıldığını dile getirdi.

Share: