Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hükûmet Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (4)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin dünyadaki yer prestijli markalarından biri haline gelen İstanbul Hava Meydanı bu ayın 22 haset 30 bin 970 uçuşla 5 milyondan aşkın yolcuyu ağırladı.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

Havalimanlarındaki geçici sayılarına değinen Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Ülkemizin dünyadaki sunma prestijli markalarından biri haline gelen İstanbul Havalimanı bu ayın ilk 22 günü toplanmış 30 bin 970 uçuşla yolculuk eden 5 milyondan fazla yolcuyu ağırladı. Mesele bu, merkep ölür kalır semeri, herif ölür kalır eseri. Tığ bu eserlerle övüneceğiz. Sen hangi yaptın, ne? Onu söyle. Anca İstanbul’de gidip aynı çeşmenin musluğunu çevirmekle açım olanaksız. Bak bu kadar büyükşehir belediyeleri kazandınız, bu büyükşehir belediyeleriniz ne yaptı evet bunları söyleyin. Ayrımsız sefer yapmaktan acizsiniz. Yapamazsınız çünkü medeni atılmak bambaşka benzeri şeydir amma gayrimedeni gelmek bambaşka ayrımsız şeydir.

Biz ‘Yol medeniyettir’ diyoruz, ‘Su medeniyettir’ diyoruz amma siz gelirken suyu çokça çokça ucuzlatacağınızı söylemiştiniz amma demin suya zam üzerine remiks yapıyorsunuz. Ne oldu? Neden? Ben vatandaşlarıma bunu izah etmek istiyorum. İşte İstanbul’un Şehremini olduğum ahit sizler suyun hangi irfan geldiğini gayet dolgunca biliyordunuz. Sular akıyor muydu? Bulunmayan. Tığ bütün bu işleri hallettik mi, hallettik. Suyu gayet kötümser fiyata biz İstanbul halkına verdik. Hangi ant? 94’te. Bizden ilk esasen CHP vardı ama onlarla maalesef suyu ulaşmak doğruluk getire, yoktu.”

Cumhur Reisi Erdoğan, Antalya Havalimanı’nın 20 bin 235 uçuşla 3,6 milyonu fazla yolcuya hizmet verdiğini belirtti.

Türkiye’nin dünya ile yarıştığına işaret fail Erdoğan, şunları söyledi:

“Sabiha Gökçen… Bay Kemal monitör monitör dolaşıyordu ‘Sabiha Gökçen için ne lüzum var, ihtiyacımız bulunmayan ki’ böyle konuşuyordu. evet şu anda Sabiha Gökçen’den tıpkısı dönemde 13 bin 200 uçuş ve 2,2 milyon yolcuyla, o birlikte bu kervana katıldı. evet anlamaz bunlar anlamaz. Ego canan vatandaşlarıma sesleniyorum, diyorum kim ‘Bak demincek tığ ikinci pisti de yapıyoruz.’ İnşallah mayısta ikinci pistimiz bitiyor ve aynı başka taraftan yeni terminal binasını dahi yapacağız Sabiha Gökçen’e ve Malezyalılar ‘Bırakın biz yapalım’ diyorlar. Elan ilk geçmek istiyorlardı amma baktılar kim burasının maşallahı var, yarışlık pırıl pırıl, inşallah mayısta bitiyor. Bire Bir taraftan da şu anda terminalin yapımı ile alakadar çalışmaların kararını vereceğiz. Malezyalılarla kuma mı yaparız, yoksa halis Malezyalılara mı bırakırız, hep bunların bütünü hesap betik işidir. Mösyö Eksiksizlik bu işlerden anlamazsın. Tığ ülkemizin hayrına hangi varsa bunları yapacağız. Avrupa’dakiler ilkin gelmek için acun havacılığı çok aheste sorunlarla boğuşurken hamdolsun bizim havalimanlarımız rekordan rekora koşuyor. Konfor var, ağırlama.. Hiçbir havalimanında ve havayollarında bizimkiler kadar kalite, ikram bulunmayan.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sabık cumartesi haset Sakarya’birlikte hizmete açılan Hazine-Glokom yolunun 49 kilometrelik kısmının bölgedeki ağırbaşlı trafiği eke ölçüde rahatlatacağını kaydetti.

Ulaştırma projelerinin açılışlarını kıvrak sürdürdüklerini, bu hafta üstelik küşat olacağını ve Alık Dağları bölgesinde 4,6 bilyon teklik bire bir envestisman bedeli ile inşa edilen, ortamında 5,7 kilometreyi bulan Assos ve Troya tünellerinin dahi düzlük aldığı toplamı 9,6 kilometre olan Ayvacık-Küçükkuyu yolunun açılışa hazır hale getirildiğini vurgulayan Erdoğan, Hıyar Dağı’nın artık yangınlarla anılmamasını istediklerini belirtti ve “İşte buralardan araçlar bu tünellerden ferah ferah geçsin.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Diyarbakır’birlikte Güney Mağrip Belde Yolu’nu 29 kilometreyi aşan uzunluğu, köprülü kavşakları ve köprüleri ile 1 milyar liralık maliyetle tamamladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

” Malatya’dahi yatırım bedeli 2,6 bilyon lira olan Malatya- Hekimhan yolunu üzerindeki 8 tüneli, 16 köprüsüyle hizmete almaya hazırlanıyoruz. evet bire bir bile sen kalk bile kim ya ‘Böyle böyle, tığ şurada şöyle yer altı treni yaptık’, ‘Şöyle tünel yaptık’. ya anlamaz, bilmez bu işleri. Bereketli mübarek yalan söyler. Hakkaniyet bulunmayan, üretim yok. Gaziantep’te güzergahı 25,5 kilometreyi bulan 16 istasyonlu, günce 358 bin yolcuya bakım verecek Gaziray’ı bitirdik. İstanbul’birlikte Kadıköy- Pendik metro hattının devamı niteliğindeki 7,4 kilometre uzunluğa erbap günce 1,2 milyon eğreti kapasiteli Pendik-Sabiha Gökçen metro hattının inşasını nihayete erdirdik, o bile bitti. Yekpare bu projeleri ilk teşrin ayı içre inşallah hizmete açmayı planlıyoruz. Bu yapıt ve bakım şöleninin açılışını önümüzdeki aksata günü, 2 Ekim’birlikte Pendik-Sabiha Gökçen metro hattıyla yapıyoruz. Ülkemize bugüne büyüklüğünde 183 milyar dolarlık eriştirme ve tanıtma altyapısı pekâlâ kazandırdıysak, inşallah 2053’e büyüklüğünde 198 milyar dolarlık arttırma eriştirme ve enfrastrüktür yatırımıyla da buluşturacağız.”

Eserleri milletin hizmetine sunmayı sürdürdüklerini vurgulayan Erdoğan, yeryüzü büyük esenlik yatırımlarından birisi olan Ankara’nın 2. site hastanesi Etlik Şehir Hastanesinin 28 Eylül Çarşamba törenle hizmete açılacağını söyledi.

Cumhur Reisi Erdoğan, önümüzdeki hafta sonu büyüklük genelindeki cemevlerinin ana atma ve dolgun açılış töreninin gerçekleştirileceğini kaydetti.

(Sürecek)

Share: