Cumhur Reisi Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’na verilen cezaya itiraz edenlere Anayasa’nın 138. maddesini hatırlatarak yanıt verdi

İstanbul Büyükşehir Şehremini Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 2 sene 7 ay 15 çevrim kodes cezasına çarptırılmasıyla ilgili ilgi çeken bir yorum bile Cumhur Reisi Erdoğan’dan geldi.

138. MADDEYİ HATIRLATTI

Verilen kodes cezası sonrası yaşanan süreci Bizans İmparatorluğu’ndaki padişahlık oyunlarına benzeten Erdoğan, “Birilerinin bu hükümdarlık oyunlarını bizim üzerimizden yürütmenin peşinde koştuğunu gördükçe da üzülüyoruz. Halbuki karşımızdaki tabela gayet nettir. Anayasanın 138. maddesine bakarak hakimler görevlerini özgür adına kanuna ve hukuka uygun şekilde yaparlar. Ego söylemiyorum, anayasanın 138. maddesi söylüyor. Her antlaşma söylediğimiz gibi, mahkemelerin verdiği seçkin kararı yapmak mecburiyetinde değiliz. Bizim da eleştirdiğimiz hem bile arz kaba şekilde eleştirdiğimiz takatli çok yargı de olmuştur. Amma bu kimseye hakimlere taşlama etme, duruşma kararlarını tanımama hakkı vermez” ifadelerini kullandı.

“HAYATIMIZ YASAKLARLA SAVAŞ İLE GEÇTİ”

Açıklamasının devamında “Bizim demokrasiye ve siyasetin meşru yöntemlerle yapılmasına olan bağlılığımızı kimesne sorgulayamaz” diyen Erdoğan, şöyle bitmeme etti: “Hayatımız yasaklarla savaşim ile geçti. Çözümü tamamıyla millette bulduk. Milli iradede bulduk. Milli iradenin gücünün dışında on paralık tıpkısı yerde çözüm aramadık.”

Share: