“Çıpa El” iddianamesi salahiyetsizlik kararıyla İskenderun’a gönderildi

Demir polat sektöründe paravana şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik “Demir Edisyon” soruşturması kapsamında Erol Eşrefoğlu’nun (Yerli) da aralarında bulunduğu 17 sanıklı iddianame “salahiyetsizlik” dolayısıyla İskenderun Ağırbaşlı Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Alınan bilgiye bakarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 16 Ağustos’ta tamamlanan savca, Ankara 21. Kilolu Ceza Mahkemesine gönderildi.

İddianameyi kabul eden murafaa, iddia edilen suçların gerçekleştiği kayran ile sanıkların ayrımsız çoğunun ikametgahının İskenderun olması zımnında “yetkisizlik” kararı vererek, dosyayı buradaki bati ceza mahkemesine gönderdi.

Mahkemenin dosyayı kabul etmesi halinde usa vurma İskenderun’dahi yapılacak, itiraz etmesi durumunda ise yargılamanın ne mahkemede yapılacağına Yargıtay karar verecek.

İddianame

İddianamede sanıkların, çipo polat sektöründe cıvıltı gösteren ve iktisadi elverişsiz boğaza sakıt fabrikaları, baştan işler arkaç getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, müşareket yönetimlerini birlikte akrabaları üzerinden devraldığı belirtildi.

Domestik ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu hisse senedi yerlerini paravan yönetimler marifetiyle hile ettikleri aktarıldı.

İddianamede, sanıkların, piyasadan kütük alıp bu fabrikalar tarafından piyasaya sürdükleri, bu süreçte gerçekleşme fail Mülhak Ayar Vergisi, Ön Kesinti Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri meydan aldı.

Sanıkların antrparantez bu fabrikalardaki üretim karşılığı alınan paraları, haczedilmesine alın, ERE Demir Polat Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Demir Polat Nakliyat Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmalarının vezneci hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Bu kapsamda sanıklar Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in, “cürüm örgütü yapmak”fecir 4’er yıldan 8’er yıla, “müteselsil şekilde amme kurumlarına müteveccih ayyarlık”fecir 5’er yıldan 17 yıl 6’şar ayak tabanı ve “müteselsil şekilde kamu alacağının tahsiline esir etmek” suçundan ise 8’er aydan 5 sene 3’er aya büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 sene 8 aydan 30 sene 9’ar ayak tabanı kadar hapsi maksut bu sanıkların antrparantez suçtan elde edilen gelirin iki cani kadar adli para cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin “suç örgütüne örgen koyulmak”, “kamu kurumlarına müteveccih dolandırıcılık” ve “zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline hapsetmek” suçlarından 7 sene 8 aydan 26 sene 9’ar aya, Fettah Fazilet, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Vabeste Fırat Ekşioğulları’nın da “yanlışlık örgütüne örgen girmek”tan 2’şer yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte arkalama” suçundan sanıklar Mücahit Şengül, Ayten Evcil, Patent Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Domestik Şengül ve Salih Evcil’in bile 2’şer yıldan 4’er yıla kadar hapisle cezalandırılması temenni edildi.

Share: