Çiftlikköy’de meslek kantinleri denetlendi

Çiftlikköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve ilçe teftiş ekipleri, yıpranmamış yetişek tedrisat döneminin başlaması zımnında Çiftlikköy genelindeki 13 okulun kantinlerinde denetimler yaptı.

İlçe Milli Terbiye Müdürlüğü, İlçe Keyif Müdürlüğü ve İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan kaza denetleme ekibi ve Çiftlikköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü görevlileri, mecmu okullarda denetimler gerçekleştirdi.

Meslek kantin ve yemekhanelerinde yapılan gıda güvenliği denetimlerinde vahim aynı olumsuzluğa rastlanmadı. Kantin işletmecilerine görülen eksikliklerin giderilmesi üzere gerekli uyarılarda bulunuldu. Ekipte mevcut gıda mühendisi ve esenlik teknisyeni, hıfzıssıhha ve gıda güvenliği kontrollerini yaparken, zabıta ekipleri da işyeri açılış ve çalıştırma ruhsatı, bedel tarifesinin uygunluğu, kanuni mevzuata uygun sıfır yönler olup olmadığı açısından incelemelerini tamamladı.

Çiftlikköy Belediye Başkanı Şanlı Tasavvur Silpagar, yaptığı açıklamada, Meslek Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Bilimi Kurumlarındaki Besin İşletmelerinin Hıfzıssıhha Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’ne göre ait kurumlarla teşrikimesai içinde gerekli denetimleri yaptıklarını bildirdi.

Silpagar, “Öğrencilerimizin zinde tagaddi ortamlarında bulunmasının sağlanması üzere bu denetimler yapılıyor. Kaymakamlığımızca oluşturulan kaymakamlık denetim ekibi ile Belediyemizin Polis Müdürlüğü, yapılan denetimlerde aheste tıpkısı soruna rastlamadı.” ifadesini kullandı.

Meslek Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Terbiye Kurumlarındaki Azık İşletmelerinin Hıfzıssıhha Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’ne bakarak, kantinlerde kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı meşrubat üzere mahsulat satılamayacak. İçme suyu, ayran, pastörize benzen dışında kalanlar, satışı uygun sıfır içecekler adına sıralanıyor.

Share: