Çiftçilere yüzde 75 armağan destekli yasmık dağıtıldı

Kilis’te, 290 çiftçimize yüzdelik 75 i bağış yerine kamu vasıtasıyla karşılanan, tahminî 5 bin dekar alana ekilmek üzere 64 ton Fırat-87 sertifikalı mercimek tohumu dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Nebati Üretim Genel Müdürlüğü, Ekincilik Arazilerinin kullanımın Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) ” Tembel Araziler Tohumla Buluşuyor” adı altında Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünde yasmık tohumu dağıtıldı.

Projede Kilis genelinde 290 çiftçimize yüzdelik 75 i mevhibe kendisine kamu aracılığıyla karşılanan, kestirmece 5 bin dekar alana ekilmek üzere 64 ton Fırat-87 sertifikalı mercimek tohumu temini yapılarak dağıtımı gerçekleştirildi.

Toplamı 1 milyon 526 bin teklik bütçeli proje üzere planlı tören üstelik konuşan Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu; “Yaptığı gelişim ile gurur duyması gereken çiftçilerimize hitaben pandemi ve yanı başımızdaki cenk zımnında çiftçilerimizin değerini tümce anladı. Bu süreçte yaptığınız tarımsal istihsal ile biz insanların tartı çekmeden tehlikesiz gıdaya erişimini sağladınız ve bizleri doyurdunuz. Muhakkak sizlerde afiyet ve girdi maliyeti sıkıntılarla karşılaştınız. Buna karşın Devletimizin üstelik desteği ile üretimi atiklik kesmeden devam ettirdiniz. Devletimiz zaman olduğu kabil bundan sonraki süreçte birlikte siz eli öpülesi çiftçilerimizin birlikte ve destekçisi olacaktır. İnşallah mevsimde akla yatkın masraf eli nimetli ve artımlı hasatları de bilcümle beraber görürüz” dedi.

SELIM Öğür İl Başkanı Karataş, Sulp destekleriyle dışa bağımlılığın azaldığını anlatım ederek, “Ürünlerimiz domestik ve milli topumlar sayesinde henüz nitelikli oluyor. Vakit Kaybetmeden mercimekte değil cümle ürünlerin tohumlarını yerel ve milli olarak üretiyoruz. Milli ve yerli kendisine, helikopterlerimizi, tankımızı, insansız gelgel araçlarımız, silahlı insansız albeni ara bulucu, silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını birlikte yerel ve milli kendisine üretiyoruz. Bu nedenle tohumlarımızın yerli ve mili olması önemlidir” dedi

Mercimek tohumu tefviz törenine DÜRÜST Parti İl Başkanı Mehmet Kasıt Karataş, Ekincilik Odası Başkanı İbrahim Esmer, Tarım Mühendisleri Odası Kilis Temsilcisi Güven Özdemir, İl genel meclisi üyeleri ile çiftçiler katıldı. – KİLİS

Share: