Çiftçilere balaban hafif! Vasıta Belgesi başvuruları e-Devlet’den yapılabilecek

Eskimemiş uygulanacak Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ile ilgilendiren açıklamalarda kâin Malatya Tarım ve Orman Malatya İl Müdürü Tahir Macit, yeni sistemle hem çiftçilerin hem çalım çalışanlarının ant kaybının önüne geçileceğini söyledi.

“ÇİFTÇİLERİMİZE 1-2 GÜNLÜK ÇEKIŞME OLUYOR”

Macit, “Çiftçilerimiz bulundukları yer veya kaza müdürlüklerine ilk kayıt yaptırıyorlar ve daha bilahare müracaat pusat evraklarını almaları gerekiyor. Alınan evraklar doldurulup muhtar ve azalara imzalatıyorlar. Yeniden ilçeye gelip ilçede Ekincilik Odası var ise oradan, ilçede kültür odası yoksa merbut oldukları ilçenin kültür odasından muhtemelen bir denk karşılığında araç yaptırıp oradan rençperlik belgesi alıyorlar. O belge ile alay malay vabeste bulundukları kaza ekincilik müdürlüklerine gidip müracaatta bulunuyorlar. O müracaat esnasında bizim personelimiz bu kayıtları sisteme giriyor. Bu de mahallelerde kâin çiftçilerimiz için 1-2 günce bire bir cenk oluyor. Çünkü önceki evrak alıyorlar gine dönüp işlemleri tamamlamaları 2 zaman sürüyor. Haset angajman gidip gelinen yerlerde tevakkuf eden çiftçilerimiz eğer bulundukları bölgede internet ortamı var ise dönüş evraklarını tamamlayabiliyorlar. Hem çiftçilerimizin ant kaybını hem da müracaat esnasında kaza tarım müdürlüğü personellerinin sisteme girmesi için ilçede etkin ustalık personelin birçoğu ağır sıklet ayrımsız şekilde çalışıyordu. 23 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete’üstelik yayınlatan Rençper Kayıt Belgesi uygulamasıyla bunların ıcığı cıcığı sonlanmış oldu” dedi.

31 ARALIK AKIBET TARİH

Bu bütün ile e-Büyüklük kapısından emek saati güdülmeden çiftçilerimiz tatil yahut akşam kısıtlaması olmadan müracaat edebileceklerine ilgi çeken Macit, “Çiftçilerimizin devir kaybı de olmayacak. Hem bile bizim personelimizin ÇKS ile ilişkin muamelat yapmaları de azalmış olacak. İnternet başvuruları önceleri çiftçilerimiz hangi ekildiğini belgelemek amacıyla kocabaşı ve azalara imza yaptırıyorlardı. Demin çiftçinin beyanı meri. Muhtara gitmesine lüzum namevcut. Kullanılmamış bir cümle. İlçe ekincilik müdürlüğü personelimiz çiftçilerimize kösemenlik edecek. Dizge 1 Ilk Teşrin’de başlayıp 31 Boşluk tarihinde sona erecek. Önümüzdeki yıllarda ise 1 Teşrinievvel da başlayıp 31 Meyan tarihinde sona erecek. Çiftçilerimizin bakanlığımızın vereceği mazot tezek desteğinden sezmek için katiyetle 31 Ara tarihine büyüklüğünde e-Devlet kapısından girişlerini yapmaları gerekiyor. Şayet üründe tıpkısı ayrım var ise bunun güncellemesini bile elan sonraları küçük ay ayında güncelleme yapabilecekler. Ziraat odalarına gidip vesika alıp ücret ödemelerine ister kalmayacak” ifadelerini kullandı.Share: