CHP’li Gürer: “EYT’liler üzere tekaütlük şartları 1999 öncesine çekilmeli”

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, emeklilikte hoşnutluk takılanlar (EYT) amacıyla emeklilik şartlarının, 1999 öncesine çekilmesini istedi.

Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Mesai ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’in, EYT ve taşeron işçilerin kadroya alınmasına müteveccih açıklamalarını değerlendirdi.

EYT’lilere, 1999 yılındaki kanuni düzenlemeden önce belirlenen şartlara akıllıca olarak haklarının tanınması gerektiğini tamlayan Gürer, bunun amacıyla seçkin formüle gerekseme olmadığını söyledi.

Tekaüt maaşlarındaki katsayının zir çekilmesine yol açan düzenlemeden kaynaklı mağduriyetin da ortadan kaldırılması gerektiğini kaydeden Gürer, “EYT’liler üzere tekaütlük şartları 1999 öncesine çekilmeli. Mütekait maaşları üzere uyum düzenlemesi yapılmalı. Bu kapsamda sunu düşük zor maaşı bile asgari sevap düzeyinde olmalı.” diye konuştu.

Gürer, Bakan Bilgin’in taşeron işçilerin kadroya alınması konusundaki açıklamalarının, bu kesimde şişman beklenti yarattığını dile getirerek, amme gurur ve kuruluşları, KİT’ler ile belediyelerdeki tamam taşeron işçilerin kadroya alınmasını istek etti. Gürer, “Kamu alım ve kuruluşlarında da aynı gündeş esaret sürüyor. Mesai yaşamının bütününde sorunlar var ama kamuda sorunların bu kadar yoğunlaşmasının, toplumsal oran kavramıyla açıklanabilir tıpkısı yanı yok.” sözlerini sarf etti.

2023 yılı bütçe görüşmelerine yarın başlanacağını anımsatan Gürer, TBMM’dahi bütçe görüşmelerinin oluşturacağı deniz içerisinde, mesai yaşamına ait düzenlemelerin yasalaştırılmasının sene sonuna kadar zahir yetiştirileceğini sordu.

Share: